Kudy z nudy v obci Dolce

Zobrazit všechny články o obci Dolce

Zaniklý hrádek Beistein u Číměře

Dřevěný hrádek Beistein stával na vysokém skalním bloku a sloužil pravděpodobně jako ochrana zemské stezky vedoucí z Rakouska k Jindřichově Hradci nebo jako ochranný bod před lapky. Písemné záznamy o hrádku se nedochovaly, podle archeologických průzkumů byla jeho existence určena na 15. století.

Vojtěšská huť v Kladně s naučnou stezkou

Vojtěšská huť fungovala na Kladně od roku 1854 až do 70. let minulého století. Roku 1855 zde začala fungovat první vysoká pec v Čechách, která spalovala koks. Industriálním prostorem bývalé huti vede naučná stezka.

Experimentální objekt Zdenka Fránka ve Slavkově u Brna

Experimentální objekt Liko-Noe je jedna z řady staveb Zdeňka Fránka, vytvořených ruku v ruce s vědeckým týmem. Zadáním bylo vyvinout vývojové centrum rodinné firmy, objekt využívající pouze energie získané z přírodních zdrojů a díky přírodnímu systému čištění samostatně pracující s vodou.

Cyklonabíječka v Poličce

Město Polička nabízí cyklistům s elektrokoly veřejnou nabíječku. Nabíjecí stanice je pro šest kol a je umístěna naproti restauraci Plůtek.

Studánka Pramen Kosice

Slabě termální (cca 20°C) minerální pramen s vysokým obsahem rozpuštěných látek (zejména oxidu uhličitého). Nachází se nedaleko zaniklých lázní u Jelínků, kde v srpnu roku 1861 pobývala Božena Němcová. Voda po otočení kohoutkem vytéká sama.

Rozhledna Blahutovice

Ocelová rozhledna s dřevěnými prvky a vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 m je otevřena od července roku 2021. Autorem návrhu je arch. Tomáš Kudělka.

Bifurkace řeky Bystřice u Kosic

K jezu vede vysekaná cestička po louce kolem mlýnské Bystřice v Kosicích. Je to pěkná procházka, po 300 metrech kolem řeky narazíte na místní jez, který rozděluje Bystřici na dvě koryta – na mlýnskou a novou s umělým korytem. Jez je průchozí na druhou stranu louky.

Zoo Sedlec u Mikulova

Malá zoologická zahrada v jihomoravské obci Sedlec u Mikulova. Chovají se zde drobná a domácí exotická zvířata a vodní ptactvo. V areálu najdete řadu ovocných stromů, které krásně voní a posedět si můžete u kouzelného jezírka s lekníny.

Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám

Telefonní budky pomalu mizí z ulic města obcí. Umělec Maxim Velčovský navrhl proto ve Znojmě pomník nejen všem telefonním budkám, ale také pomník doby „předmobilové“, doby off-linové, kdy jsme ještě nebyli všichni nonstop k zastižení.

Papouščí ráj u Jesenice

Chovatelské zařízení a záchrannou stanici pro exotické ptactvo najdete v Osnici nedaleko středočeské Jesenice u Prahy. V areálu je prostorné parkoviště, toalety, nechybí ani Wi-Fi anebo občerstvení.

Pomník Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí

Bronzový pomník Aloise Jiráska vytvořil v roce 1960 Karel Pokorný k 50. výročí jeho úmrtí. Spisovatel je zobrazen jako sedící bronzová postava s perem v pravé ruce, podstavec navrhl Jaroslav Fragner.

Nová lávka v Nymburku přes Labe

Lávka přes řeku Labe slouží pro pěší a cyklisticky, kterým umožňuje dostat se z centra města do městské části Zálabí. Otevřít by se měla na podzim 2021.

Naučná stezka Klejnot

U Nového rybníka vede nová naučná stezka pro pěší. První zastavení najdete v blízkosti hráze Nového rybníka. Okruh je dlouhý 4,5 km.

Sýpka ve Lvové u zámku Lemberk

Objekt barokní zámecké sýpky je situován při cestě k zámku Lemberk. Literatura klade dobu jeho vzniku do 17. století. Mapa stabilního katastru z roku 1843 zachycuje stavbu v širším půdorysu s hospodářskou částí, ubouranou ve druhé polovině 20. století.

Bratmannova vila ve Valašských Kloboukách – první secesní stavba na našem území

Kloboucký rodák Josef Bratmann (1848–1924) byl úspěšným vídeňským podnikatelem. Projekt vily pro něj zpracoval jiný zdejší rodák, Hubert Gessner (1871–1943), jeden z nejvýznamnějších středoevropských architektů první poloviny 20. století.