Kudy z nudy v obci Cizkrajov
Zobrazit všechny články o obci Cizkrajov
Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.
Přírodní rezervace leží v jižní části obce Vyškovec, 800 m severovýchodně od vrchu Kykula, v nadmořské výšce 670 m n. M. Důvod ochrany jsou pastviny s rozptýlenými lesíky v členitém terénu, místy s velkou svažitostí, s několika sesuvy a mokřady a výskyt řady ohrožených druhů rostlin.
Naučná stezka (18 km dlouhá) procházející pestrou krajinou Kopanic v okolí Starého Hrozenkova vás seznámí s přírodou, historií, tradicemi i kulturou svérázného kraje. Je vedena tak, aby zpřístupnila výhledová místa s nejkrásnějšími panoramatickými výhledy na Moravské Kopanice.
Workoutové hřiště je určeno pro cvičení mladých lidí od 15 let do 30 let. Nachází se na ulici Štramberská, vedle Technických služeb města Příbora.
Bloudící kavárna VeloBloud je stylová kavárna s kvalitní kávou ve formě trojkolky, na způsob cyklozmrzlinářů minulého století - zaměstnanci jsou ale lidé bez domova.
Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.
Netradiční zmrzlinou vyrobenou z olomouckých tvarůžků se můžou osvěžit obyvatelé a návštěvníci Loštic na Šumpersku, kde se proslavený pikantní sýr vyrábí. Loštická kavárna U lišky Bystroušky vyrobila jako první na světě tvarůžkovou zmrzlinu a její majitel si recept nechal patentovat.
Vychutnejte si výlet na dvoukolkách segway u Brněnské přehrady. Pronajmout si je můžete ve stánku Turistického informačního centra města Brna, který najdete u přístaviště. Má podobu zlaté lodi.
Menu vytváří šéfkuchař Marek Fichtner známý z kuchařské show MasterChef a jeho tým.
Lázně Pramen vás přenesou do světa skutečných lázní! Pramen je přirozený vývěr podzemní vody na zemský povrch.
Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.
Věž z 15. století sloužila jako hláska, sklad soli, šatlava, radnice a do padesátých minulého století i jako hasičská zbrojnice. Dnešní podoba je výsledkem úpravy z počátku 20. stol.
Klášter založil kancléř Karla IV. A biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.
Barokní kaple z roku 1724 byla vybudována nákladem kouřimských měšťanů Víta Vaváka a Václava Frýdy. Do dnešní podoby byla kaple upravena v roce 1863.
Původně eneolitické hradiště (opevněné sídliště) se stalo v raném středověku naším největším hradištěm. Nachází se jihovýchodně od města Kouřimi, na terénním bloku nad říčkou Kouřimkou. Po zbytcích hradiště vás provede naučná stezka.