Kudy z nudy v obci Cizkrajov
Zobrazit všechny články o obci Cizkrajov
V kroužku Věda nás baví se děti hravou a zábavnou formou seznámí s taji vědních oborů (fyzika, chemie, astronomie, přírodopis), postaví si sopku, přistávací modul z balonků, kompas, srdeční soustavu, lávovou lampu apod. A vyzkouší si, jaké to je, stát se na chvíli malým vědcem.
Užijte si atmosféru bydlení našich babiček v romantické chalupě v srdci Vysočiny. Nově vybudovaná chalupa na krásném klidném místě v centru chráněné krajinné oblasti Žďárských vrchů je vyladěná do posledního detailu – lidovou architekturu doplňuje dřevěný interiér a stylové doplňky.
Barokní chrám z osmnáctého století je nejvzácnější památkou Nové Paky. Kostel Nanebevzetí Panny Marie dokonce patří mezi nejkrásnější barokní stavby první čtvrti 18. století ve střední Evropě.
Ostrava se pyšní novým kulturním a vzdělávacím centrem otevřené různým názorům. Prostor, ve kterém se bude naplňovat idea otevřené, vnímavé a sebevědomé společnosti, ochotné převzít odpovědnost za svůj osud a budoucnost, se snaží oživit střed města.
Mnozí tento podnik nazývají královnou matkou pražských polévkových podniků. Nejenže je téměř nejstarší, ale navíc se jedná o dlouhodobou jedničku, co se týká kvality jídla.
Denně si zde zákazníci mohou vybrat ze čtyř druhů teplých polévek a v létě navíc ze tří studených. Malý podnik nesoucí sice nespisovné, o to však více české jméno, se nachází v Praze v blízkosti kanceláří na Pankráci a na Budějovické, a tak jsou zde v době oběda návaly.
Šéfkuchařka Manana Toidze, neboli paní Mančo, pochází z Tbilisi. Láskou jejího života se stalo vaření, a tak není divu, že si získala nejen srdce svých zákazníků, ale hlavně jejich žaludky.
Zažijte ve virtuálním světě to, co v reálném nemůžete. Projděte se po mořském dně nebo pod nohama dinosaura. Zastřílejte si z luku i z raketometu. Toto vše a mnohem víc můžete zažít ve virtuální realitě v herně Avatar. Užijí si jednotlivci, ale i celé rodiny s dětmi od 5 let až po babičku s dědečkem.
Vegetariánská restaurace s příjemnou atmosférou nabízí každý pracovní den tři polévky a dvě hlavní jídla, zeleninový salát či oblíbený Abrahamburger. Kromě výborné kávy si zákazníci mohou dát i zdravou variantu, ajurvédskou nebo zelenou kávu, domácí zákusky, limonády a pomazánky.
Dobrá domácí kuchyně založená na tradičních recepturách a surovinách od místních dodavatelů a farmářů. Krom polévek, od dršťkové po pórkovou, je v nabídce také široká škála zabíjačkových specialit, jako je tlačenka, sádlo nebo škvarky.
V budoucnu by měla být v tvrzi obnovena i kaple a v červenci roku 2017 zde najde útočiště Regionální muzeum horního Pooslaví zabývající se územím Radostínska, Křižanovska a Měřínska. Dále by zde měla být zřízena knihovna, archiv, badatelna a dětské dílny pro děti.
Po dlouhých měsících rekonstrukce se do nejstaršího pražského zookoutku v Hostivaři vrátila zvířata. V Divoké zahradě o rozloze 5 000 metrů čtverečních mohou nyní návštěvníci obdivovat stádo vzácných bílých daňků nebo páreček muflonů.
Expozice „Po stopách chřibských sklářů“, která se nachází v kulturním domě ve Stupavě, přibližuje návštěvníkům chřibské skláře, jejich práci a život. K vidění jsou zde pozůstatky skla vyloveného z potoka Kyjovka v blízkosti někdejších skláren, dobové fotografie a dokumenty.
Vlachovické muzeum je netypické hned v několika rysech. Místní lidé za podpory obce chtěli zachránit roubenou chalupu, které hrozila zkáza, a zároveň hledali místo, kde by se mohli setkávat. A tak vzniklo muzeum, ve kterém je dovoleno dotýkat se exponátů – od kachlových kamen až po vyřezávané dveře.
Původní letohrádek, který byl vybudován Přemyslavem III. V polovině 17. století, byl počátkem 18. století přestavěn na obytné místnosti. Po roce 1945 našla v této budově útočiště mateřská školka, která byla zrušena v polovině 80. let minulého století, a objekt tak začal nezadržitelně chátrat.