Kudy z nudy ve městě Chyše
Zobrazit všechny články o městě Chyše
Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.
Netradiční zmrzlinou vyrobenou z olomouckých tvarůžků se můžou osvěžit obyvatelé a návštěvníci Loštic na Šumpersku, kde se proslavený pikantní sýr vyrábí. Loštická kavárna U lišky Bystroušky vyrobila jako první na světě tvarůžkovou zmrzlinu a její majitel si recept nechal patentovat.
Vychutnejte si výlet na dvoukolkách segway u Brněnské přehrady. Pronajmout si je můžete ve stánku Turistického informačního centra města Brna, který najdete u přístaviště. Má podobu zlaté lodi.
Menu vytváří šéfkuchař Marek Fichtner známý z kuchařské show MasterChef a jeho tým.
Lázně Pramen vás přenesou do světa skutečných lázní! Pramen je přirozený vývěr podzemní vody na zemský povrch.
Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.
Věž z 15. století sloužila jako hláska, sklad soli, šatlava, radnice a do padesátých minulého století i jako hasičská zbrojnice. Dnešní podoba je výsledkem úpravy z počátku 20. stol.
Klášter založil kancléř Karla IV. A biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.
Barokní kaple z roku 1724 byla vybudována nákladem kouřimských měšťanů Víta Vaváka a Václava Frýdy. Do dnešní podoby byla kaple upravena v roce 1863.
Původně eneolitické hradiště (opevněné sídliště) se stalo v raném středověku naším největším hradištěm. Nachází se jihovýchodně od města Kouřimi, na terénním bloku nad říčkou Kouřimkou. Po zbytcích hradiště vás provede naučná stezka.
Libušino jezírko bývalo kultovním vodním prostorem Kouřimského hradiště. Nachází se v úžlabině mezi středním a vnitřním valem, západně od střední brány. Pro kultovní důvody svědčí jinak zcela nesmyslný příkop, který pohanští Slované hloubili kolem svých svatyní nebo obětišť.
Velká rulová skála na návrší proti starobylé Kouřimi je opředena mnoha legendami. Některé pověsti praví, že se tu slétaly čarodějnice. Název skalky pochází zřejmě z 19. století a je odvozen od bájného knížete Lecha, který měl být bratrem praotce Čecha.
Středověké opevnění v Kouřimi patří k nejlépe zachovalým hradebním systémům v českých zemích. Vznikalo od poloviny 13. století do začátku 16. století. Mohutné hradby obklopují historické jádro města v délce asi 1250 metrů.
Pozdně románský kostel vznikl společně s johanitskou komendou v polovině 13. století. Kolem kostela se rozkládal hřbitov, do špitálu při severní stěně se příležitostně docházela léčit i sv. Zdislava.
Budova původně renesanční radnice v Českém Dubu z roku 1565 doznala zásadních změn za secese, kdy získala v letech 1905 až 1907 dnešní podobu. Dodnes v ní sídlí městská správa.