Kudy z nudy v obci Choltice

Zobrazit všechny články o obci Choltice

Reitenbergerův pramen u Úterý

Minerální pramen je železitá kyselka známá od roku 1693. Původně vyvěrala z pařezu a v roce 1931 město Úterý pramen upravilo a postavilo nad ním dřevěný altán. Pramen pak pojmenovali po nejznámějším úterském rodákovi a zakladateli Mariánských Lázní Kašparu Reitenbergerovi.

Posečský trojpramen – Beránčí kyselka

Posečský trojpramen (Beránčí kyselka) se nachází na louce po pravé straně silnice mezi obcemi Poseč a Prachomety. Zajímavostí těchto tří posečských minerálek je jejich odlišné složení, přestože pramení velmi blízko sebe.

Kyselka Oriona u Teplé

Oriona je hojně využívaný a nejkvalitnější minerální pramen na Tepelsku. Nachází se u silnice za Teplou směrem na Mariánské Lázně. Studánka je kryta altánem a je u ní zřízeno odpočívadlo.

Giselin a Rudolfův pramen u obce Prameny

Prameny jsou od sebe vzdáleny asi 4 metry a jejich voda je svedena do jednoho odběrného místa. Vyvěrají v místě bývalého parku před zničenými lázněmi v Pramenech. Vody pramenů silně probublává oxid uhličitý. Minerální voda je pitná, chutná a velmi osvěžující.

Farská kyselka ve Slavkovském lese

Farská kyselka je chutný pitný pramen, který vyvěrá v nadmořské výšce 767 metrů v lese mezi obcí Prameny a Mariánskými Lázněmi. Pramen se nachází cca 600 metrů od silnice a je dobře přístupný také cyklistům. Je kryt dřevěným altánkem a poskytuje pěkné místo k odpočinku.

Otročínská kyselka

Pramen je znám a využíván nejméně od 17. století, kdy se o něm zmiňuje Bohuslav Balbín jako o „pozoruhodné kyselce“. Pramen je jímán nádherným dutým kmenem s letopočtem z roku 1819 v hloubce 70 cm. Vydatnost pramene je přibližně 2 l/min.

Cyklostezka Kolem Jeseníku

Unikátní designovou cyklostezku zdobí potisky kresleného slovníku moravskoslezského nářečí od designéra Radka Leskovjana. Trasa měří 4,786 km a vede mezi Jeseníkem nad Odrou, Hůrkou a obcí Vražné.

Kašna v Přešticích se sv. Václavem a plastikami přeštických prasátek

Na Masarykově náměstí v Přešticích si všimnete barokní kamenné kašny se sloupem, na kterém stojí sv. Václav. Roku 2010 ji doplnily chrliče s drobnými plastikami přeštických prasátek.

Socha Polibek ruky v Třebívlicích

U Komenského náměstí v Třebívlicích bylo roku 2021 odhaleno nové sousoší s názvem Polibek ruky. Zobrazuje baronku Ulriku von Levetzow, poslední láskou básníka Johana Wolfganga von Goetha. Jejím autorem je poslední žijící potomek baronky Dieter von Levetzow.

Socha velryby v Zooparku Chomutov

Sochu velryby s vodotryskem v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově vytvořil roku 2011 chomutovský výtvarník Vojtěch Návrata. Umístěna je nedaleko vstupní pokladny do zoo v blízkosti Kamenného rybníka.

Sedlčanský krystal – Modlitebna adventistů sedmého dne v Sedlčanech

V Sedlčanech na Příbramsku se nachází velmi netradiční protestantská modlitebna. Moderní stavba, která zvenčí vypadá jako mnohoúhelník nebo krystal, patří adventistům sedmého dne.

Zámek v Načeradci se zámeckou zahradou

Areál zámku s parkem a ohradní zdí. Ústřední jednokřídlá zámecká budova s mansardovou střechou na obdélném půdorysu, delší stranou přisazenou k hraně náměstí. Pozdně barokní stavba z 30. let 18. stol. Z té doby i navazující anglický park s ohradní zdí.

Naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka

Naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka vás provede městem a jeho nejbližším okolím. Naučná stezka je značena žlutou turistickou značkou. Začátek trasy je ve Voticích v uličce u Penny Marketu. V TIC na Komenského náměstí ve Voticích si nezapomeňte vyzvednout hrací kartu pro děti.

Trail park Bublava

Zažijte dobrodružství na 2,5 km trailové trati, která je otevřená od pátku do neděle, a to vždy od 10:00 do 18:00 hodin.

Cyklostezka z Letohradu do Šedivce

Cyklistická trasa se začala budovat v červenci 2021. Zajistí cyklistické propojení města Letohrad s obcí Šedivec. Rozšíří tak stávající cyklistickou síť, spojující města a obce v regionu.