Kudy z nudy v obci Česká Ves

Zobrazit všechny články o obci Česká Ves

Křížový vrch s křížovou cestou a kaplemi ve Šluknově

Křížový vrch s křížovou cestou se nachází v jižní části města v ulici Křečanské. Součástí křížové cesty je dvanáct zastavení. Při vstupu do areálu se nachází trojice kaplí - kaple Poslední večeře Páně, kaple Žaláře Krista a kaple Bičování Krista.

Kostel sv. Václava ve Šluknově

Objekt kostela je ranně barokní a sochy v kostele jsou ve stylu vrcholného baroka od místního rodáka Franze Bienerta a Josefa Kleina, rodáka z České Kamenice. Postaven byl v letech 1711 - 1722.

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy

Objekt je pod starším názvem Malý mlýn zmiňován počátkem 18. století, kdy měl podobu zděného jednopatrového stavení s prkenným štítem a mansardovou střechou. Roku 1861 zakoupil mlýn pražský advokát a významný český politik František August Brauner.

Budova radnice ve Slaném

Trojkřídlá patrová budova radnice s věží vévodí horní, jihozápadní straně Komenského náměstí. O stáří stavby svědčí renesanční bosovaný kamenný portál.

Klášter bosých karmelitánů Slaný

Původně renesanční, později barokně přestavěný kostel Nejsvětější Trojice je součástí areálu Kláštera Nejsvětější Trojice, významné dominanty města Slaný. Téměř současně se založením kláštera v roce 1657 byla postavena uprostřed hlavní lodi kostela loretánská kaple.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Úněticích

Kostel byl vystavěn v letech 1766 – 1770 na místě románského kostelíka. Jedná se o mohutnou jednolodní pozdně barokní stavbu. Interiér je rokokový z 2. poloviny 18. století.

Kostel sv. Gotharda ve Slaném

Na místě původně románské baziliky byl rozšířen v gotickém slohu děkanský kostel sv. Gotharda.

Kostel sv. Jana Křtitele v Roztokách

Kostel stojí na návrší nad někdejší hornickou obcí, která se zabývala těžbou stříbra, uprostřed hřbitova. Původně se jednalo o barokní kostel, který byl upraven v novorománském stylu v 19. století. Ve 21. století byl kostel opraven.

Městské hradby s Velvarskou bránou ve Slaném

Slánské hradby vznikaly na přelomu 13. a 14. století. Součástí hradeb byly čtyři brány - Pražská, Všehlušická, Lounská a Velvarská (jediná se zachovala). V dobách husitských válek však byla podstatná část městských hradeb zničena.

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Budova studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové se pyšní titulem Stavba roku. Dnešní Studijní a vědecká knihovna byla založena v roce 1949, ale její prvopočátky lze spojovat se vznikem Městského průmyslového muzea v Hradci Králové v roce 1896.

Vyhlídka Svatopluka Čecha v Boreckých skalách

Vyhlídka kousek od Rovenska pod Troskami poskytuje nádherný výhled na panorama hradu Trosky. Vyhlídka nese jméno po slavném spisovateli, novináři a nadšenému cestovateli Svatopluku Čechovi, který v roce 1891 pobýval v Rovensku pod Troskami.

Anglikánský kostel v Mariánských Lázních

Anglikánský kostel je pozdním dílem londýnského architekta Williama Burgese, podle jehož plánů byl postaven zdejším stavitelem Friedrichem Zicklerem v roce 1879.

Čimický háj

Čimický háj je následníkem dubohabrového lesa zvaného Temeliště, který náležel bývalému velkostatku v Libni a následně zemskému velkostatku v Bohnicích.

Huťský vodopád u Rokytnice nad Jizerou

Huťský vodopád byl v minulosti vyhledávaným výletním místem. Byla zde restaurace, kde se každou neděli pořádaly tancovačky. V huťském vodopádu padá voda z výšky 20 m a vodopád je napájen Huťským potokem, který pramení pod chatou Dvoračky.

Kostel sv. Michaela v Rokytnici nad Jizerou

Pozdně barokní kostel byl slavnostně vysvěcen v roce 1759. Původně zde stál protestantský dřevěný kostelík, který byl postaven v roce 1598 a v polovině 17. století přestavěn na kamenný.