Kudy z nudy v obci Česká Ves
Zobrazit všechny články o obci Česká Ves
Kostel sv. Filipa a Jakuba, bývalý hřbitovní kostel, byl postaven jako pozdně barokní roku 1776. Na hřbitově u kostela se nachází také památník obětem nacismu.
Farní kostel sv. Václava raně středověkého původu postaven nově v letech 1718–1730 podle projektu F. M. Kaňky. Půdorys je ve tvaru kříže s krátkými příčnými rameny, interiér s bohatou ilusivní výmalbou z roku 1730.
Budova zámku pochází ze 16. století. Objekt patřil Libštejnským z Kolovrat. V současné době je však zámek nepřístupný a ve špatném technickém stavu.
Neorománský kostel z let 1900 - 1903 byl postaven podle návrhu c.k. Stavebního rady J. Krcha s pozdně barokní kaplí z 18. století, která je pozůstatkem staršího kostela.
V roce 1928 se na brněnském výstavišti konala velmi úspěšná Výstava soudobé kultury. Její součástí byl i unikátní projekt Nový dům stavitelů Čeňka Rullera a Františka Uherky, kteří vyzvali několik předních architektů, aby předvedli ukázky moderního bydlení pro střední třídu.
Zásluhou románu Aloise Jiráska F. L. Věk a stejnojmeného seriálu z roku 1970 s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli získal celorepublikovou popularitu nejen život Františka Heka ale i jeho kupecký dům v Dobrušce.
Tzv. Suchdolská Niagára je nejznámějším a nejsnáze přístupným vodopádem v Broumovských stěnách. Skládá se ze dvou stupňů – spodní měří 2 m, horní přes 3,5 m. Vodopád se nachází na dolním konci Hájkovy rokle.
Nádherné údolí Ohře, ve svém středním toku spoutané rozeklanými skalisky, přitahuje poutníky již od dob romantismu. Celé údolí Hornohradského a Pekelského potoka je také chráněnou oblastí klidu Peklo.
V obci Osvinov mezi Stráží nad Ohří a Krásným Lesem již několik let funguje spolek Zamenis, který se už léta snaží o šíření osvěty o našem největším a nejvzácnějším hadu, užovce stromové, a její ochranu. Součástí střediska je také přírodovědný park.
Přírodní park ve Stráži nad Ohří o rozloze 17 km² byl vyhlášen v roce 1985. Posláním parku je zachování biologické, krajinné a estetické hodnoty této malebné části Podhůří Krušných hor. Ojedinělý výskyt plazů doplňují četné památné stromy (břek, buk, lípa).
Pohřební kaple Karla Gölsdorfa byla postavena pravděpodobně před rokem 1912 v novogotickém stylu. Jedná se o drobnou stavbu obdélného půdorysu se štítovým průčelím s výraznými gotizujícími prvky.
Unikátní a romantické ubytování v korunách stromů nad rybníkem.
Nedaleko žlutě značené turistické cesty vedoucí z Kamýka do obce Třtí se nachází menší zatopený lom. V minulosti sloužil k lámání žuly. V horkých dnech poskytuje příjemné osvěžení.
Uprostřed Kamýcké přehrady, na 137 říčním kilometru, se nachází při pravém břehu krásné strmé skály, které rádi využívají horolezci. Jejich krásnou se pokochá ten, kdo pluje po Vltavě, ale i ten, kdo se vydá na výlet po červené značce z Kamýka směrem na Přední Chlum.
Dřevěná vyhlídková věž s výhledem na Kamýk nad Vltavou se nachází v serpentinách nad městečkem, směrem na Řadovy.