Kudy z nudy v obci Česká Kubice

Zobrazit všechny články o obci Česká Kubice

Muzeum hodin Klášterec nad Ohří

Rodinné muzeum starožitných hodin se nachází v historické části Klášterce nad Ohří. Sbírka tikajících skvostů, která vznikala přes 50 let a ještě není u konce, obsahuje hodiny caplové, špindlové, porcelánové, regulátory, stojánky na pánské kapesní hodinky a spousty dalších.

Rozhledna Čížovka

Téměř 40 metrů vysoká rozhledna ve tvaru jehlanu nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Stavba s kovovou konstrukcí a zděnou základnou začala v roce 2012, slavnostního otevření se dočkala však až v únoru roku 2017.

Rodný domek Aloise Jiráska v Hronově

Expozice v rodném domě A. Jiráska, literárně i politicky činného ještě za první republiky, kterého zde navštívil prezident TGM, se nachází v Hronově, obci mezi Náchodem a Policí nad Metují. Dům pochází z 18. století a byl založen dědečkem A. Jiráska. Dnes slouží široké veřejnosti jako muzeum.

Tylovo divadlo v Lomnici nad Popelkou

Tylovo divadlo nalezneme mezi ulicemi Plk. Truhláře a nárožní ulicí 5. května v Lomnici nad Popelkou. První hra byla odehrána již v roce 1930 a svou dlouholetou tradici nepouští ani dnes. Budova vznikla podle návrhu architekta Oldřicha Lisky a je zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Socha pro Josefa Toufara v Zahrádce u Ledče nad Sázavou

Sochu pro Josefa Toufara najdete v kostele sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, kde byla odhalena v den výročí knězova umučení komunistickou státní bezpečností. Národní památkový ústav sochu dostal darem od předního českého sochaře Olbrama Zoubka.

Bílá skála a pytlák Kormunda

Bílou Skálu rozhodně neobjevíte na mapě Brd na první pohled. Je to vcelku nenápadný, menší (jen 721 m vysoký) vrch v okrajové části středních Brd, zvedající se pár kilometrů západním směrem od obce Láz.

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech

Asi kilometr dlouhá na sucho vyskládaná mohutná kamenná zeď, v okolí vrcholu Provazce (639 m), se táhne po hřebenu až k sousednímu Holému vrchu, jinde pravoúhle sbíhá dolů příkrým jihovýchodním svahem. Profil této podivuhodné stavby je patrný i na leteckých snímcích.

Historická Maurská vodárna v Lednici

Maurská vodárna v Lednici neboli Maurský dům sloužila jako součást systému zásobujícího park vodou a jako lázně zámeckého panstva. Její současnou podobu jí dal v padesátých letech 19. století architekt Jiří Wingelmüller, který při výzdobě fasády kombinoval maurské a gotické prvky.

Centrum umění a designu SmetanaQ

Centrum umění a designu Smetana Q vzniklo na pražském Smetanově nábřeží číslo 4 v objektu, jenž byl v roce 2013 těžce zasažen výbuchem plynu.

Ďáblický hřbitov

Počátkem 20. století přestala Praze stačit kapacita městských hřbitovů nacházejících se na území Žižkova a Vinohrad. Zvažovalo se založení nového velkého obecního hřbitova v Hostivaři a souběžně s ním se projektovalo mnohem menší městské pohřebiště v Ďáblicích.

Městské krematorium Nymburk

Nymburské krematorium postavené v letech 1922 až 24 je výjimečnou stavbou v dějinách české architektury - jde o jednu z mála realizací architekta Bedřicha Feuersteina (ve spolupráci s Bohumilem Slámou) a zároveň je objekt jednou z prvních puristických architektur postavených na našem území.

Krematorium a kolumbárium v Brně

Krematorium bylo postaveno podle plánů Arnošta Wiesnera v letech 1925 až 1930 v Jihlavské ulici. Je jedinou sakrálně-kultovní stavbou, kterou její tvůrce usiloval o nový výraz pro absolutní architekturu, jež by se vyrovnala egyptské pyramidě a křesťanskému kostelu.

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. Dne 15. srpna 1732.

Kaple svatého Antonína Paduánského - Svatý Antonínek v Blatnici

Svatý Antonínek patří mezi nejznámější poutních místa Moravského Slovácka. Nachází se na Blatnické hoře, nejzápadnějším výběžku Bílých Karpat. Kopec samotný dle předpokladu a archeologických nálezů sloužil v pradávné době jako pohanské pohřebiště.

Zřícenina hradu Blansko u Ústí nad Labem

Zříceniny hradu Blansko (Blankenstein) se nachází na vysokém kopci nad levým břehem Labe nedaleko Ústí nad Labem. Poprvé je zmiňován roku 1401, místo však bylo osídleno již od 2. pol. 13. století.