Kudy z nudy v obci Čeladná

Zobrazit všechny články o obci Čeladná

Panuškův dub u Kochánova

Strom tvoří významnou krajinnou dominantu a býval častým námětem obrazů akademického malíře Jaroslava Panušky, který v blízkém "srubu", jak svému domu říkal, žil od roku 1923. Zemřel v roce 1958 a je pohřben ve Světlé nad Sázavou.

Kostel sv. Markéty v Loukově

Kostel stojí na místě zaniklé vsi Loukov a v jeho blízkosti se kdysi nacházel statek, jehož majitel Naček z Lúkého byl spolu se svou rodinou donátorem kostela. V interiéru se dochovaly gotické nástěnné malby.

Kostel sv. Jiří v Řečici

Opevněný kostel v Řečicích je poprvé písemně zaznamenán v roce 1352 v rejstřících papežských desátků. Jeho pravděpodobný vznik se klade do 1. poloviny 14. století. Kostel je vzácným případem dochované lidové gotické stavby, která je vymalována malbami rustikálního charakteru.

Kostel sv. Martina v Dolním Městě

Kostel, původně zasvěcený sv. Janovi, vznikl nejspíš po roce 1300. Byl renesančně a barokně upravován, přesto si ponechal svůj gotický ráz. Loď je obdélná s valenou klenbou, presbyterium má žebrovou křížovou klenbu.

Naučná stezka Krajem malíře - básníka Jana Zrzavého

Dvaadvacet kilometrů dlouhá stezka vznikla jako poděkování a pocta velkému rodákovi a jako dárek všem, jimž může přinést alespoň malé obohacení jejich života. Stezka začíná v Okrouhlici, povede vás přes Vadín, Krásnou Horu, Lipnici, Babice a Olešnici zpátky do Okrouhlice.

Stáj Stojanovice - vyjížďky do přírody

Nacházíme se v krásné krajině nedaleko Šumavského národního parku. Chováme koně plemene Norik a Slezský norik v atraktivní barvě tygr. V naší stáji najdete vždy veselou a vstřícnou atmosféru díky které se k nám lidé rádi vracejí za našimi puntíkatými miláčky.

Přírodní park Ždánický les

Přírodní park se rozprostírá v jihozápadní části Středomoravských karpat a je členěn na Hustopečskou pahorkatinu, Boleradickou vrchovinu a Dambořickou vrchovinu.

Svatba na zámku Lešná

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí nabízí zámecké pokoje a anglický park k pořádání svatebních obřadů.

Chráněná krajinná oblast Poodří

CHKO Poodří se nachází v Moravskoslezském kraji v severovýchodní části Moravské brány. Oblast byla v roce 1993 zařazena k světově významným mokřadním územím Ramsarské konvence.

Přírodní park Oderské vrchy

Oderské vrchy jsou jihovýchodní část Nízkého Jeseníku. Pro své půvaby byly v roce 1994 vyhlášeny přírodním parkem. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, koncem léta a na podzim se stávají houbařským rájem.

Kostel sv. Josefa při kapucínském klášteře ve Fulneku

Kapucínský klášter ve Fulneku s kostelem sv. Josefa je výjimečným komplexem řádového barokního stavitelství na severní Moravě. Klášter ve Fulneku je netypicky umístěn jako dominantní stavba na návrší vytvářející kompoziční protiváhu zámku.

Kaple sv. Rocha a sv. Šebestiána ve Fulneku

Kaple sv. Rocha a Šebestiána stojí na bývalém hřbitově u kostela sv. Josefa. Nachází se mimo centrum města na návrší za Husím potokem. V současné době slouží kaple jako kulturní stánek města.

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

V jedné z nejstarších budov ve Frýdlantu je umístěn pohyblivý betlém, jehož autorem je zdejší rodák Gustav Simon. Betlém je umístěn v bývalé obytné místnosti tvůrce tohoto díla, v níž strávil velkou část svého života.

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší

V živý přírodní amfiteátr se proměnil starý a nevyužívaný pískovcový lom U svatého Josefa nedaleko Hořic v Podkrkonoší. V současnosti jsou tyto lomy využívány nejen jako stánek sochařů, ale i jako místo konání různých kulturních akcí. Konají se zde koncerty, pravidelně se zde setkávají i horolezci.

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.