Kudy z nudy v obci Čeladná

Zobrazit všechny články o obci Čeladná

Pramen vzkříšení v Kašperských Horách

V kapli Zmrtvýchvstání Páně Na Prádle se dodnes nedochovala střecha, krovy, klenba byla prolomena, ale zůstalo zde obvodové zdivo a hlavně uvnitř do dnešních dnů vyvěrá pramen vzkříšení.

Bývalá továrna Franze Watzlawicka v Rejštejně

Mezi téměř zapomenuté stránky historie Šumavy podnikatelskému úsilí kašperskohorské rodiny Watzlawicků a jejich podniku Bohemia-Werke. Tato továrna se v první polovině 20. století stala největším průmyslovým podnikem města Kašperských Hor a celého okolí.

Spaunova vila v Rejštejně

Spaunova vila byla postavena v letech 1903–1904 v Rejštejně na Šumavsku. Vila se skládá ze dvou schodištěm oddělených částí a jejím autorem je vídeňský architekt Leopold Bauer. Vila je postavena v duchu vídeňské geometrické secese.

Přírodní rezervace Údolí Jizery

Přírodní rezervace Údolí Jizery se rozkládá na téměř 125 hektarech v nadmořské výšce 300-500 metrů. Území bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 2013.

Orchidejové louky pod Solanskou horou

Jednu z floristicky nejvýznamnějších lokalit v Česku najdete pod Solanskou horou.

Mutěnické rybníky

K obci Mutěnice neodmyslitelně patří rybníky, které jsou významným hnízdištěm vodního ptactva.

Vrch Helštýn u Valašského Meziříčí

Vrch Helštýn se nachází v Rožnovské brázdě severovýchodně od Valašského Meziříčí, v nadmořské výšce 385 m n. M. Na vrcholu kopce najdete památník obětem první a druhé světové války a pěkné vyhlídkové místo. Od roku 2021 zde vyrůstá stromová katedrála.

Národní přírodní památka Hodonínská Dúbrava

V území mezi Hodonínem, Dubňany a Mutěnicemi leží les nazývaný Hodonínská Dúbrava. V roce 2014 byla v jeho nejcennější části na ploše velikosti 683,18 ha vyhlášena národní přírodní památka.

Vinný lis v Čejkovicích

Víte jak vypadá vinný lis, ale ne ten, který se používá dneska?

Přírodní památka Čejkovické Špidláky

Čejkovické Špidláky se rozprostírají na 17 hektarech v nadmořské výšce 200 metrů mezi Čejkovicemi a Čejčí.

Železniční trať Znojmo – Okříšky

Železniční trať Znojmo–Okříšky je jednokolejná neelektrifikovaná železniční trať, součást celostátní dráhy, spojující Znojmo a Okříšky. Nese číslo 241. Do provozu byla uvedena 23. dubna 1871 jako součást trati Rakouské severozápadní dráhy.

Sirný pramen Heliga v Čejči

Historie pramena sahá do hluboké minulosti. Jde o sirnatý pramen, který je cítit po zkažených vejcích, nicméně má osvěžující účinky na zažívací orgány.

Singletraily Telč v Lipkách

V Lipkách byly vytvořeny tři traily pro začátečníky a středně pokročilé jezdce v celkové délce 3 km. Začátek tratí je u kaple sv. Karla Boromejského a na stoupací trase na Hostětice. Svezou se zde rodiny s dětmi, ale na své si přijdou i zkušenější jezdci.

Krčínova cyklostezka ze Sedlčan do Prčice: nová stezka Středočeského kraje

Krčínova cyklostezka vedoucí ze Sedlčan do Prčice měří cca 14 km. Trasa vede přes Radeč, Mezný a Jesenici. Minimální šířka je 2,5 metru, což umožňuje bezpečný obousměrný provoz.

Propast Malá Macocha

Známá jeskyně Macocha má svou malou sestru, která je známá pod názvem Malá Macocha a najdete ji nedaleko Babic nad Svitavou.