Kudy z nudy v obci Bukovka
Zobrazit všechny články o obci Bukovka
Klasicistní Kostel sv. Jakuba Většího z roku 1801 stojí v blízkosti Starého náměstí, hned za renesanční radnicí. Stavbu nechal postavit majitel panství Alois z Lichtenštejna podle projektu architekta Josefa Hardmutha.
V těsné blízkosti koupaliště a cyklistické stezky u řeky Svratky u sportovního areálu Hněvkovského naleznete minigolfové hřiště, které plně uspokojí všechny milovníky tohoto mezi veřejností oblíbeného sportu.
Hrad byl na levém břehu Tiché Orlice postaven na přelomu 13. a 14. století. Dochovaly se dobře viditelné základy budov po obvodu a široce tesaný příkop. Do dnešních dnů se však z hradu mnoho nedochovalo. Zříceninu navíc narušila stavba vodojemu a elektrického vedení.
Čertova rokle se nachází poblíž přírodního bludiště, na zelené značce vedoucí z Brandýsa nad Orlicí do Oucmanic. Místem také prochází naučná stezka Oucmanice. Rokle je oblíbeným výletním místem, nejromantičtějším bodem trasy je pověstmi opředená čertova lávka.
Na náměstí v Brandýse nad Orlicí stojí secesní radnice z roku 1901. Na konci padesátých let minulého století byla na radnici otevřena Pamětní síň Jany Ámose Komenského, která vás seznámí s jeho pobytem ve městě a díly zde vzniklými.
Patrový novobarokní zámek s mansardovou střechou s věžičkou stojí na jižním okraji města. Jedná se o nejmladší ze tří šlechtických sídel v Brandýse nad Orlicí. Na budovu navazuje malý park, který tvoří břeh Tiché Orlice. V současnosti není veřejnosti přístupný.
Na cyklostezce mezi Borohrádkem a obcí Veliny se nachází originální altánek, kterému se přezdívá „Hlavní nádraží“, protože se přimyká k železniční trati a turistické informace o stezce a místních památkách jsou umístěny na kotoučích, na kterých bývají obvykle jízdní řády.
Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.
Písník co by kamenem dohodil od Borohrádku, se nachází těsně při silnici č. 36 (jedná se vlastně ještě o ulici Zámlýní). Písník má čistou vodu, občerstvení i nudistickou pláž.
Splav je koupací místo na toku Tiché Orlice nedaleko města Borohrádek. Jedná se o přírodní koupaliště bez jakéhokoliv zázemí a vybavenosti. Okolní louky a lužní lesy jsou velmi vhodné pro cykloturistiku.
Od května zahajujeme novou sezonu na Labi u Mělníka, kam jsme se přesunuli z Přelouče. Přijďte se podívat nebo rovnou otestovat, jaké to je uhánět po vodní hladině. Ve vyznačeném prostoru si můžete vyzkoušet nejen přímou jízdu, ale i různé zatáčky. Domluvte si termín co nejdříve.
Rodinný minipivovar ve Skalici u České Lípy je svou rozlohou patrně nejmenší minipivovar v Čechách, nikoliv však výstavem a kvalitou piv.
Empírový zámek, který vznikl v letech 1816 - 1820 přestavbou panského renesančního domu. Po roce 1945 byl zkonfiskován. Roku 1957 byly provedeny stavební úpravy, přízemní části byly zvýšeny o jedno patro. Nyní zámek slouží jako domov důchodců.
Raně barokní stavba kostela sv. Michaela Archanděla v Borohrádku u Hradce Králové pochází ze 17. století. Vnitřní zařízení je barokní a rokokové, hlavní oltář byl vztyčen roku 1752. Na přilehlém hřbitově se nachází historická dřevěná zvonice.
Rodinná farma nabízí rodinám, skupinám, školám, školkám, spolkům, ale i jednotlivcům návštěvu farmy, kde se setkáte předeším s alpakami, kozinkami a jinými zvířátky. Mnohému se též přiučíte (ruční dojení, zpracování vlny z alpak, aj.).