Kudy z nudy ve městě Budyně nad Ohří

Zobrazit všechny články o městě Budyně nad Ohří

Kovářova rokle v Broumovských stěnách

Kovářova rokle je jedním z nejhlubších a nejhezčích kaňonů Broumovských stěn. Roklí vede stezka kolmo k hlavnímu hřebenu Broumovských stěn, kde se napojuje na frekventovanou hřebenovku.

Vyhlídka u Lvíčka na Hruboskalsku

Výhled do nitra skal na Hruboskalsku si vychutnáte z vyhlídky u Lvíčka. Jedná se o jednu z nejkrásnějších vyhlídek v oblasti.

Vojenský hřbitov v Náchodě

Vojenský hřbitov v Náchodě se nachází 900 metrů západně od náchodského zámku v ulici Alej Kateřiny Zaháňské. Má rozlohu 577 m² a je chráněn jako nemovitá Kulturní památka České republiky.

Vojenský újezd Libavá – zakázaný kraj

Vojenský újezd Libavá v blízkosti Olomouce je vojenským cvičištěm od roku 1949. Oblast o rozloze 235,5 km² se rozkládá na Olomoucku a v oblasti Oderských vrchů. Nenachází se zde žádné obce, jen na SZ oblasti se nachází správní sídlo Libavá.

Kolbenova vila na Vinohradech

V Hradešínské ulici na pražských Vinohradech stojí dnes Kolbenova, dříve tzv. Červená vila. Za první republiky patřila světoznámému českému průmyslníkovi, vědci a průkopníku elektrifikace Emilu Kolbenovi a jeho rodině.

Větrný mlýn Janov v Českém Švýcarsku

Centrální kruhová stavba holandského typu pochází z roku 1844. Je postavena z neomítnutého kvádrového zdiva. Někdejší mlýn dnes slouží jako rekreační objekt a není veřejnosti přístupný.

Knižská skála u Řenče – místo nabité pozitivní silou

Knižská skála se nachází asi kilometr a půl od centra obce Řenče na Plzeňsku, mezi Přešticemi a Blovicemi. Podle senzibilů zde doslova prýští ze země pozitivní energie. Ať už na ezoteriku věříte nebo ne, udělat si sem procházku rozhodně stojí za to.

Centrální park a vodní biotop na Jižních Svazích ve Zlíně

Centrální park o rozloze 11 ha je spojnicí mezi novou bytovou zástavbou a plochou lesa. Kromě souboru sedmi sportovišť se zde nachází i parková část s vodním biotopem, řadou květinových záhonů a travnatých ploch s dřevinami. Nechybí ani hrací prvky v podobě lanové pyramidy nebo lezecké stěny.

Socha Pana Tau v Třešti

Socha na náměstí v Městské památkové zóně Třešť je poctou rodákovi a herci Ottu Šimánkovi, který ztvárnil postavu pohádkového Pana Tau. Na své místo byla umístěna 11. 11. 2011. Sochu vyřezal Daniel Stejskal z Jihlavy.

Lom svatého Klimenta u Kuksu

V pískovcovém lomu svatého Klimenta se v minulosti těžil kámen používaný pro stavební účely, dnes je v něm galerie soch pod širým nebem, kterou doplňuje tvorba moderních umělců – účastníků sochařských sympozií, která se zde pořádají.

Lavičky osobností v Neurazech

Cesta z Neurazů na Rousovy je vyhledávanou procházkovou trasou. K odpočinku slouží lavičky s připomínkou zdejších osobností. Umělecké pojetí laviček a jejich výzdoba je dílem řezbáře Libora Belfína z Výrova u Švihova.

Krnovská mašinka u nádraží

Zrenovovaná parní lokomotiva Bufan se v roce 2022 vrátila na podstavec před krnovské nádraží. Krnované ji mají za svůj symbol železniční dopravy. Původně šlo o dar železničářů z krnovského uzlu Československých drah městu.

Zaniklá tvrz Beňovice u Kněžic

Zaniklá osada s tvrzištěm bývala na severozápadním okraji lesa u obce Osek. Tvrz Beňovice na tomto místě stávala od 13. do 15. století.

Středověké podzemí Přeskače

V obci Přeskače na Znojemsku se nachází velmi zajímavý labyrint podzemních chodeb. Ten zde byl vybudován na ochranu osoba majetku pod šlechtickým statkem. Prohlídku je třeba předem objednat u paní průvodkyně.

Zřícenina hradu Rabštejn v Jeseníkách

Hrad založil v 2. polovině 13. století Hrabiše ze Švábenic. Poprvé byl doložen roku 1318, kdy jej získal Jan Lucemburský. Od konce 14. století hrad králové zastavovali. V 70. letech 15. století byl poškozen vojskem Matyáše Korvína.