Kudy z nudy ve městě Budyně nad Ohří

Zobrazit všechny články o městě Budyně nad Ohří

Rekreační a sportovní areál u rybníka Peklo

Na jižním okraji města Polná, mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou leží sportovně-rekreační areál Peklo. Stejnojmenný rybník je zde využíván ke koupání. Pláže jsou travnaté i písčité, vstup do vody spíše mírný.

Cesta - úvoz Klešter a Haberská stezka v Polné

Ojediněle dochovaný pozůstatek staré zemské cesty v délce asi 150 m vede hlubokým údolím či spíše soutěskou severovýchodně od centra města Polná směrem na Věžici.

Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Kostel se nachází v městské památkové zóně. Na místě nynějšího děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie stál již od 13. století gotický kostel. Po rozsáhlé stavební obnově je kostel, včetně nově vzniklé expozice, přístupný veřejnosti.

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Kabinet chmelových známek je největší vystavovaný soubor účelových známek v České republice. Co se týče známek chmelových, je expozice bezesporu nejobsáhlejší veřejnou sbírkou tohoto druhu na evropském kontinentě.

Lázeňský park a moderní kolonáda v Poděbradech

Oáza pro procházky, relaxaci a místo, které vám dovolí nasáknout správnou lázeňskou atmosféru při posezení v některé z kavárniček nebo přímo pod vzrostlými stromy v rozlehlém parku. Kolonáda byla zbudována nad pramenem minerální vody (dříve pramen Boček z Kunštátu).

Pramen Hohenlohe - tzv. "zámecký"

Pramen Hohenlohe v Poděbradech nalezl pruský proutkař baron Karel Bülow v roce 1905 v zámeckém valu. Je nazýván také zámeckým pramenem. Proutkař jej nalezl na přání tehdejšího vlastníka poděbradského zámku knížete Hohenlohe.

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník je umístěn do nejstarších a jediných veřejnosti přístupných prostor Zámku Poděbrady, bývalého středověkého hradu, do jižního křídla, v němž předkové Jiřího, páni z Kunštátu vybudovali hradní kapli. V expozici jsou vystaveny kopie řady dokumentů, které mají vztah k Jiřího době.

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Na Městském ostrově v Písku naleznete restauraci a venkovní bar s posezením a dětským zábavním parkem. Ostrov uprostřed řeky Otavy využívali v minulosti ostrostřelci, hrálo se tu rovněž divadlo.

Děkanský kostel Narození Panny Marie

Trojlodní stavba ze druhé poloviny 13. století, původně s dvojicí stejně vysokých věží. Stejně jako hrad či most a další nejstarší stavby ve městě je farní kostel dílem písecko-zvíkovské stavební huti. Je možné navštívit také věž po předchozí rezervaci.

Viniční altán v Grébovce s unikátní historickou vinicí

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. V druhé polovině 14. století.

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.

Dům U Tří pštrosů - první pražská "kafírna"

Pod mosteckou věží na Malostranské straně Karlova mostu stojí krásný renesanční dům U Tří pštrosů, nazvaný podle domovního znamení na průčelí, kde jsou vymalování tři velcí pštrosi. Na počátku 18. století zde vznikla první pražská kavárna.

Rozhledna Jarník u Písku

Rozhledna Jarník stojí na vrchu Jarník (606 m n.m.) asi 2 km východně od okresního města Písek a slouží zároveň jako vysílač. Výška železné rozhledny je 59,4 metrů, ale návštěvník se může dostat do maximální výšky vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 34,6 metrů.

Dům dobrých dnů - expozice Zlaté české ručičky

Expozice Zlaté české ručičky zahrnuje na 80 unikátních exponátů vyrobených ze sirek - kytary, housle, mandolíny, vázy, obrazy. Je to krásný starý dům, ve kterém se budete cítit jako doma.

Expozice Městská šatlava

Expozice je koncipována jako historická, kdy se vycházelo z autenticity místa a bohatého pramenného materiálu. Můžete navštívit nádvoří, celu, mučírnu a vězeňskou kapli.