Kudy z nudy ve městě Budyně nad Ohří

Zobrazit všechny články o městě Budyně nad Ohří

Velvarská radnice

Renesančně – barokní budova radnice tvoří spolu s kostelem sv. Kateřiny historické jádro města. Nachází se na Náměstí Krále Vladislava.

Kostel sv. Prokopa v Braníku

Kostel byl vysvěcen v roce 1901, a to k poctě českého světce, někdejšího opata sázavského kláštera sv. Prokopa (990 – 1053). Dominanta objektu, kostelní věž při západním průčelí, vyrostla o dva roky později pod vedením zednického mistra Františka Strnada.

Kostel sv. Vavřince pod Petřínem

Původně byl kostel pravděpodobně dřevěný, ale později byl přestavěn v románském slohu z opukových kvádříků, vytěžených přímo na Petříně. V této podobě přečkal více než 500 let, kdy byl podle projektu Kiliána Dientzenhofera přestavěn do své dnešní barokní podoby.

Náměstí Tomáše Bati v Sezimově Ústí

Na náměstí před Astrou se nachází kovová socha - stylizovaná hubená postava v podřepu, s rukou vystrčenou vysoko k nebi a v dlani třímající kouli.

Tree House Sojčí hnízdo

Vyhlídkový posed se nachází na douglasce tisolisté. Dostal jméno kvůli svému tvaru a hojnému výskytu sojky. Svým umístěním uprostřed lesa je předurčen ke skutečnému kontaktu s přírodou.

Rozhledna Vestec u Chocerad

Dřevěná rozhledna se nachází při okraji lesa cca 500 metrů jihozápadně od osady Vestec, severovýchodně od Benešova.

Cyklostezka Přibyslav - Sázava po staré železniční trati

Cyklostezka, která vede po staré zrušené železniční trati z Přibyslavi do Sázavy, je dlouhá 8 855 metrů, trasa je bez kopců. Vhodná je především pro cyklisty a in-line bruslaře.

Lesní historická železnice v Rajnochovicích

Význačnou kapitolu v historii Rajnochovic i celého regionu tvoří rajnochovická železnice. V letech 1904- 1906 zde byla vybudována úzkokolejná lesní dráha v délce 8,3km, která vedla po úbočích svahu od parní pily až do revíru nad Podhradní Lhotu (pod Kečský Javorník).

Hradisko Holý kopec - archeologická památka

Na Holém kopci bylo objeveno rozsáhlé hradisko z doby bronzové a železné. K vidění jsou zde zbytky mohutného valového opevnění, které dosahovalo výšky až 5 metrů.

Cyklostezka Velvary – Ješín

Cyklostezka mezi Velvary a Ješínem byla vybudována v roce 2012 a měří 2,8 km. Cyklostezka představuje bezpečné spojení obou dvou částí města Velvary.

Kostel sv. Jiří ve Velvarech

Hřbitovní kostel sv. Jiří představuje jedinečný příklad renesančního umění v regionu. Hřbitov, který se rozprostírá kolem kostela, je místem odpočinku významných velvarských osobností.

Kostel sv. Kateřiny

Jednolodní farní kostel sv. Kateřiny je hlavním kostelem Velvar. Spolu s budovou radnice vytváří ucelenou architektonickou dominantu města. Sv. Kateřina, které je kostel zasvěcen, je i patronkou Královského města Velvary.

Kostel sv. Petra a Pavla v Říčanech

Dominantou náměstí je původně gotický kostel sv. Petra a Pavla, patrně z roku 1270. Z gotiky se dochovaly zbytky fresek z období kolem roku 1400.

Malovarský rybník - Malvaňák Velvary

Malvaňák, nebo také Malovarský rybník, byl zřízen kolem roku 1527. Jak napovídá název, nachází se v části Velvar nazývané Malovary. Malvaňák je místem odpoledních procházek, rybaření, hasičské dědkiády a řady dalších akcí.

Mariánský sloup – v centru Královského města Velvary

Barokní Mariánský sloup tvoří střed historického jádra Královského města Velvary na Náměstí Krále Vladislava. Mariánský sloup je jedním z mála monumentálních morových sloupů v kraji.