Kudy z nudy v obci Branice

Zobrazit všechny články o obci Branice

Socha Raka od Michala Olšiaka

Socha raka se nachází na břehu rybníka Jordán v centru obce Račín, který zdobí stovky leknínů. Socha byla dokončena autorem Michalem Olšiakem v roce 2008.

Socha Koně Michala Olšiaka

Betonová socha koně, který se snaží z bahna vytáhnout povoz, se v blízkosti jezdeckého klubu nachází od roku 2006. Autorem originální sochy je žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.

Socha Mamuta Michala Olšiaka

Betonová socha hlavy mamuta se nachází nedaleko břehu řeky Sázavy, naproti přírodní památce Rozštípená skála. Roku 2006 ji zde vytvořil ji žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.

Socha Mamlase Michala Olšiaka

Socha Mamlase je umístěna u žďárského Starého Dvora. Jedná se o první vytvořenou sochu Michala Olšiaka v okolí Žďáru z roku 2005. Dojít k ní se dá buď úvozem od Klafaru nebo Dvorskou ulicí od zámku rodiny Kinských. Z místa je pěkný výhled na město Žďár a Zelenou horu.

Socha dívky se psem v Mostě

Uprostřed kruhového objezdu na křižovatce ulic ul. Slovenského národního povstání a Čsl. Armády v Mostě najdete něžnou sochu sedící dívky se psem.

Socha lachtana v Mostě

Mosteckého lachtana vytvořil akademický sochař Vingler Vincenc v roce 1975.

Sloup se sv. Annou z náměstí Míru ve starém Mostě

Barokní pískovcový sloup vytvořil v roce 1681 italský mistr Pietro de Toscana jako upomínku na více než jedenáct set obětí morové epidemie v roce 1680. Od svého vzniku stával na Mírovém náměstí ve starém Mostě. Kvůli rozšíření dobývacího prostoru musel být přesunut a stěhoval se několikrát.

Kostel sv. Michala v Olomouci

Současná podoba kostela pochází z barokní přestavby původního gotického chrámu v roce 1707. Chrám je považován na za nejstarší kopulovou stavbu tohoto typu na území Moravy. Budován dvěma italskými architekty: Giovannim Pietro Tencallou a Domenikem Martinelli.

Model obřího jízdního kola v Lounech

Největší model jízdního kola v České republice je k vidění na Zahradním městě v areálu firmy Seko Aerospace. Na výšku měří bezmála 14 metrů a na délku 27 metrů.

Hojná Voda se studánkou svaté Anny

Hojná Voda v Novohradských horách bývalo oblíbeným lázeňským místem s léčivou vodou. Po druhé světové válce bylo zdejší obyvatelstvo však vystěhováno a více než polovina domů byla zbořena. Navíc zde vzniklo pohraniční pásmo.

Schultzovy filtry v Náměšti nad Oslavou

Že nevíte, co si pod tím názvem představit? Jde o kanalizační čistírnu, která byla postavena v letech 1957-1958 v Náměšti nad Oslavou.

Dendrologická stezka Václava Skalníka v Mariánských Lázních

Dendrologická naučná stezka V. Skalníka začala být realizována v roce 2017 při příležitosti 200 letého výročí příchodu Václava Skalníka do Mariánských Lázní. Tento záměr je poctou tvůrci, který dal městu podobu a charakter obdivovanou dodnes.

Skalní naučná stezka pod hradem Radyně

Zhruba čtyřkilometrová procházka lesem pod hradem Radyní s několika skalními útvary a vyhlídkami. Zastavení s tabulemi, odpočinkové sezení, studánky a více přístupových tras. Nevhodné pro kočárky a hůře chodící.

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze

Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, kterou postavil roku 1977 slavný český architekt Karel Hubáček. Vodárenská věž stojí na vrchu Děvín, v lokalitě Dívčí Hrady, na hranici Hlubočep a Radlic.

Kino Máj v Doksech

Autorem architektonického projektu je Ing. Arch. Karel Hubáček, který též vykonával autorský dozor. Jedná se o mimořádně hodnotný a kvalitní příklad architektury tzv. Bruselského stylu a zároveň jedno z vrcholných děl Karla Hubáčka, potažmo ateliéru SIAL.