Kudy z nudy v obci Bozkov
Zobrazit všechny články o obci Bozkov
Myšlenka vytvořit sochu podle návrhu Kurta Gebauera vznikla roku 1994. Tehdy bylo v nádražní restauraci v Hořicích založeno občanské sdružení, které si dalo za cíl Obřího trpaslíka postavit. Po zahájení stavby se ale ukázalo, že je nejprve třeba vytvořit třetinový pískovcový model.
Hlavními předměty ochrany jsou mokřadná slatinná louka, svahové prameniště a bažinná olšina se zvláště chráněnými druhy rostlin. Bezlesé území leží na sesuvném svahu při úpatí skalních masívů Příhrazských skal.
Červený kámen u Štramberka byl vyhlášen přírodní památkou v roce 2018. Na území se vyskytují bukové a jedlobukové lesy protkané loukami s výskytem řady vzácných druhů flóry.
Malý Stolec je unikátním geologických čedičovým útvarem a byl v roce 2016 vyhlášen přírodní památkou.
Stolová hora Úhošť mezi městy Klášterec nad Ohří a Kadaň je národní přírodní rezervací a vede po ní naučná stezka. Z hory je překrásný výhled na celý region.
Pozoruhodnou stavbou v Novém Městě pod Smrkem je kostel sv. Kateřiny z roku 1607. Původně byl založen jako evangelický.
Kostel s dynamicky zprohýbaným průčelím a do půdorysu vtaženou věží. Byl vystavěn v letech 1722-25 P. P. Columbanim. Hlavní prostor je jednolodní, zakončen pravoúhlým knežištěm. Na římse v kartuši znak Ledebourů. Edikulový štít se sochami splývá s věží.
Kostel sv. Anny představuje jednu z nejstarších stavebních památek Jablonce nad Nisou. Původně barokní objekt z 80. letech 17. století byl v 19. století novorenesančně upraven. Kostelní areál dotváří socha Panny Marie Karlovské a smírčí kříž.
Areál románského hřbitovního kostela z poloviny 12. století k němuž byl ve 14. století přistavěn gotický závěr. Součástí areálu je volně stojící zvonice a hřbitov s historickými náhrobky, navazující na mladší hřbitov u blízkého neogotického kostela.
Téměř zaniklá rašeliniště na Cínoveckém hřbetu a v lokalitě U Jezera v Krušných horách se během deseti let podařilo zachránit. Přírodní památka zde vznikla roku 2019 a navrátilo se sem mnoho chráněných živočichů a rostlin, včetně tetřívka obecného.
Lom u Červených Peček představuje významnou geologickou a paleontologickou oblast. Nachází se zde velké množství schránek vyhynulých ústřic Rhynchostreon suborbiculatum. Písčité a sprašové stěny lomu jsou domovem hojně rozšířeného blanokřídlého hmyzu.
Zvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Vede k němu naučná stezka Měsíční kámen.
Brána, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému na počátku 2. poloviny 13. století je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran.
Skupina bludných balvanů je charakteristickým vzorkem velkých eratických bloků, transportovaných pevninským ledovcem. Byly objeveny při těžbě písků v Hlučíně-Rovninách a po uzavření a rekultivaci pískovny v první polovině šedesátých let byly balvany převezeny do Ostravy.
Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.