Kudy z nudy v obci Borkovice

Zobrazit všechny články o obci Borkovice

Po stopách dávných židovských obyvatel Spáleného Poříčí

První židovské rodiny byly povolány vrchností do městečka zřejmě již před rokem 1623, jiné prameny hovoří o tom, že se zde Židé usadili až po třicetileté válce na konci 17. století. Byli povoláni vrchností, aby pozvedli místní ekonomiku.

Čajovna U Mořského koníka v Rakovníku

Malá útulná čajovna s chvílí pro soukromí, kvalitním čajem a galerií. . Ochutnáte také dobroty vegetariánské, veganské či klasické kuchyně, jako je kus-kus, baklava s chalvou, slané toasty nebo sladké tortilly. Možno vystavit svoje díla na odiv či využít prostor pro koncerty komornějšího charakteru.

Jarmilina skála u Máchova jezera

Na severním břehu Máchova jezera, přímo na hlavní pláži ve Starých Splavech je Jarmilina skála. Nazval ji tak v roce 1910 František Vaina z Nové Paky. Stalo se tak u příležitosti stého výročí básníkovy smrti a prvního vydání Máje.

Památník národního písemnictví v Rajhradě

Památník nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami. Celkem čítá fond knihovny na 65 000 svazků.

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Babiččino údolí v Ratibořicích - na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého románu Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Protržená přehrada v Jizerských horách

Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m.n. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení.

Městská knihovna na Mariánském náměstí v Praze

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora

V Chýnově se roku 1872 narodil (a roku 1941 zde zemřel) významný český sochař, výtvarník, architekt Franrišek Bílek. V 1898 si zde umělec na pozemku své rodiny nechal podle svých návrhů postavit dům s velkým ateliérem.

Rozhledna Mařenka - výhledy na Třebíčsko z vrchu Mařenka

Mařenka je nejvyšší vrch v okrese Třebíč s nadmořskou výškou 711 m n.m. Na konci října 2012 zde byla zpřístupněna nová, asi 30 metrů vysoká vyhlídková věž se stejným názvem - Mařenka.

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Zážitkové exkurze v moderním závodě na zpracování čajů a koření. . Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek z regionálních ekofarem až po samotnou výrobu v čejkovickém provozu.

Řopík Odolov - setkání s osádkou v dobových uniformách

Chcete-li se přesunout o 70 let zpět na opevněnou linii připravenou k boji, navštivte muzeum předválečného československého lehkého opevnění, nacházející se v masívu Jestřebích hor na Odolově.

Památník obětem internace Králíky

Památník obětem internace se nachází v klášteře redemptoristů na Hoře Matky Boží v Králíkách – Dolní Hedeči. Expozice je důstojnou připomínkou internace řeholníků, kteří sem byli na základě tzv. Státem řízené centralizace deportováni v období let 1950 – 1961 komunistickým režimem.

Po hřebenech masivu Králického Sněžníku na běžkách

Náročná trasa o celkové délce 24,5 km vás zavede nejvýše, jak je to vůbec v tomto regionu možné – na vrchol Králického Sněžníku. Od Ski centra Sněžník vás trasa zavede okolo vrcholů Slamník, Podbělka a Sušina až ke Slůněti. Z vrcholu Sněžníku povede zpáteční cesta po hraničním hřebenu.

Bruslení na přírodním ledu v okolí Hradce Králové

Lákají vás zamrznuté rybníky a hladniny řek k bruslení? V okolí Hradce Králové se nachází několik lokalit, kde si můžete jídu po ledu dopřát. Zkuste rybníky v Městských lesích nebo jízdu po zamrzlém Labi či Orlici. Nezapomeňte však vyzkoušet stav ledu, bezpečná jízda je zaručena teprve od 7 cm výš.