Kudy z nudy v obci Bolkov

Zobrazit všechny články o obci Bolkov

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary - Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.

Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Muzeum prezentuje živou a neživou přírodu, archeologické nálezy a historii osídlení i hornictví v regionu. Nechybí informace o rozvoji lázeňství včetně zajímavostí o slavných karlovarských lékařích i návštěvncích. K vidění jsou zde také ukázky výrobků místních porcelánek a sklárny Moser.

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámeckou kolonádu byste našli nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní.

Rozhledna Pastýřka u Moravské Třebové

Rozhledna Pastýřka nedaleko Moravské Třebové byla slavnostně otevřena 20. července 2009. Po sto letech se na místo bývalé rozhledny, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna, vrátila další výšková stavba.

Vyhlídka na Třebovském hradisku

Nad Moravskou Třebovou se vypíná Třebovské hradisko. Jedná se o hrásť, která má podobu písmene C. Hradisko tvoří dvě návrší - Třebovské hradisko (550 m) a Dubina (553 m). Na vysokém kopci severovýchodně nad městem je stále ještě dobře zachovaný reliéf hrádku.

Křížový vrch s hřbitovním kostelem Povýšení sv. Kříže v Moravské Třebové

Původní hřbitov v Moravské Třebové se nacházel u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Kolem roku 1500 byl hřbitov zrušen a přemístěn na Křížový vrch, kde se dnes nachází také křížová cesta.

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny - Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Moravské Třebové

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Moravské Třebové se nachází na místě raně gotické stavby ze 13. stol. Kostel byl na konci 15. stol. Obklopen hřbitovem a okolo něj se nacházely kaple sv. Antonína a sv. Markéty, které později zanikly. Kolem roku 1500 byl hřbitov zrušen a přemístěn na Křížový vrch.

Náměstí v Moravské Třebové s morovým sloupem a renesanční radnicí

V Moravské Třebové stojí zcela určitě za návštěvu místní zámek, ale chybu neuděláte, pokud zavítáte na náměstí T. G. Masaryka, kterému dominuje morový sloup a renesanční radnice. Jedná se o rozsáhlou renesanční stavbu s typickým renesančním prvkem - sgrafitovou omítkou z r. 1565 v zadním traktu.

Dvořákovy sady v Karlových Varech

Dvořákovy sady najdete na začátku lázeňské zóny po pravé straně na cestě mezi hotelem Thermal a Sadovou kolonádou. Park nese jméno slavného českého hudebního skladatele světového formátu – Antonína Dvořáka, který je zde také zvěčněn v podobě sochy.

Welzlova stezka - naučná stezka Jana Eskymo Welzla v Zábřehu

Welzlova naučná stezka provází historickým centrem města Zábřeh a seznamuje návštěvníky s jeho vývojem od minulosti po současnost. Stezka má délku 3 km a nachází se na ní celkem 8 zajímavých zastavení.

Muzeum střední Vltavy a balonového létání v Chotilsku

Muzeum v Chotilsku vzniklo rekonstrukcí bývalých hospodářských budov na návsi obce. Expozice představují historii středního Povltaví, balonového létání a osobnost místního rodáka prof. Františka Drtiny.

Vodopády sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Vodopády svatého Wolfganga se nacházejí na Menší Vltavici nedaleko Vyššího Brodu. Ve skutečnosti se jedná o mimořádně vysoké kaskády. Za skutečný vodopád lze označit pouze některá ramena a stupně horního "vodopádu". K vodopádu se dostanete po Opatské stezce z Vyššího Brodu.

Kemp Pod Hrází ve Vyšším Brodě

Kemp se nachází na pravém břehu řeky Vltavy, hned pod hrazí vodního díla Lipno II. Jde o klasický vodácký kemp, kde většina vodáků zahajuje sjíždění řeky Vltavy.

Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě

Přírodní rezervace Mrtvý luh je vrchovištní rašeliniště o rozloze 351,5 ha a maximální hloubce 7,5 m. Je součástí I. Zóny Národního parku Šumava. Rezervace je porostlá borovicí blatkou a rozlehlým "mrtvým lesem". Tato lokalita nad soutokem Teplé a Studené Vltavy není přístupná.