Kudy z nudy v obci Bolkov
Zobrazit všechny články o obci Bolkov
Na okraji CHKO Třeboňsko leží unikátní přírodní rezervace Červené blato, která patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice. Rezervaci mohou návštěvníci blíže poznat pomocí naučné stezky, která vede z části po lesních cestách, z části pak po dřevěných chodníčcích.
Buquoyská hrobka tvoří výraznou dominantu novohradského hřbitova. Nad vchodem do zádušní kaple upoutá pohledy rozměrná pozlacená mozaika Panny Marie, zhotovená podle návrhu Maxe Švabinského.
Klášter Božího Milosrdenství v Nových Hradech, dříve Klášter sv. Petra a Pavla řádu servitů, plní funkci duchovního a kulturního centra novohradského regionu. Klášter byl zbudován v sousedství novohradského kostela sv. Petra a Pavla z iniciativy místní šlechtické rodiny Buquoy.
V podzemí v Ústí nad Labem máte možnost navštívit nové Muzeum civilní obrany. Nachází se pod skálou, na které stojí výletní restaurace Větruše. Kryt byl vybudován v roce 1942 a má 500 metrů zpřístupněných chodeb a 250 metrů je původních štol.
Kostel sv. Maří Magdalény tvoří výraznou dominantu obce Božanov. Barokní kostel byl postaven v letech 1735-1743 a je pravděpodobně dílem K. I. Dienzenhofera. Jeho zvláštností je především kruhový půdorys hlavní lodě a eliptický presbytář, na nějž navazuje hranolová věž.
Na místě dnešního kostela stával dřevěný kostel patřící protestantům, který byl roku 1724 zbourán. Současný kostel sv. Barbory byl postaven v letech 1725 – 1727 pravděpodobně podle plánů Kryštofa Dientzenhofera, stavbu však vedl jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer.
Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.
Barokní kostel sv. Václava byl postaven podle projektu K. I. Dienzenhofera po roce 1729 na místě kostela broumovských protestantů. Kostel stojí u bývalé Dolní brány, v kopci směrem k náměstí. Fresky uvnitř kostela jsou pracemi slezského malíře Felixe Antonína Scheffera z roku 1784.
Opuštěný vápencový lom Alkazar (Hostim I) nedaleko Berouna je dobře známý všem romanticky založeným turistům i vodákům. Dříve býval hojně navštěvovaný trampy, dnes hlavně horolezci a často jej využívají také filmaři.
Rozhledna na vrchu Děd (493 m) je vysoká 12m a má podobu hradní věže. Stavba byla postavena roku 1893 Klubem českých turistů. Na ochoz volně přístupné vyhlídkové plošiny vede 56 schodů.
Stezka hastrmanů v Brništi je 6 km dlouhá tematická poznávací trasa v blízkosti Panenského potoka pro pěší a cyklisty s vůní vody, mokřadů, mlýnů, hastrmanů a víl.
Veřejné tábořiště v Srbsku se nachází na levém břehu řeky Berounky a je vyhledávaným místem vodáků, turistů, cyklistů a rybářů. Součástí tábořiště je recepce s občerstvením a krytou terasou,elektrické připojení pro karavany a nové sociální zařízení.
Jedná se o soubor cest a stezek upravených a vybavených pro jízdu na koních. Celkem jde o více než 30 kilometrů značených tras v polích a loukách v okolí obce Brniště. Jsou na nich umístěna 3 úvaziště, která slouží k zastavení a odpočinku.
Muzeum města Police nad Metují je umístěno v prvním patře benediktinského kláštera v místnostech původně určených pro pobyt opata, jejichž součástí je i soukromá secesní opatova kaple.
Po kompletní obnově si mohou návštěvníci prohlédnout barokní čtyřpodlažní budovu sýpky v areálu zámku v Raduni. Nově zde funguje návštěvnické centrum areálu s informačním systémem, centrální prodejnou časových vstupenek, tiskovin a drobného upomínkového zboží.