Kudy z nudy v obci Bolkov
Zobrazit všechny články o obci Bolkov
Galerie Marie Kodovské sídlí v domě, ve kterém v letech 1946 až 1992 žila a tvořila významná art brut malířka a básnířka Marie Kodovská (1912-1992).
Kotýz se nachází nedaleko Berouna na západním okraji CHKO Český kras. Územím prochází naučná stezka a je známé především dvěma skalními mosty, Aksamitovou bránou a Jelínkovým mostem, a archeologicky významnou Děravou jeskyní.
Jedinečná, největší a nejucelenější expozice běžného života z období 50 - 90 let. Více než 600 rádií, 100 TV, 100 vysavačů, smíšené zboží, trafika, kancelář, byt, kadeřník, řezník a mnoho dalšího.
Přírodní rezervace Duny u Sváravy se nachází asi 1 km severozápadně od obce Labské Chrčice, na hranici Pardubického a Středočeského kraje. Jedná se o jeden z nejdokonaleji zachovaných přesypů v Polabí, který vznikl během pozdního glaciálu vyvátím materiálu z říčních sedimentů.
Přírodní památka Přesyp u Malolánského se nachází východně od Pardubic, mezi obcemi Zminný, Veská a Malolánsko. Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1982 a chrání písečný přesyp s pískomilnou vegetací.
Přírodní památka Písčina u Tuhaně se nachází asi 3 km severně od města Neratovice v okrese Mělník. Je domovem pískomilných druhů rostlin a živočichů, přičemž hojně tady roste i ohrožený bělolist rolní a smělek sivý. Místo je rájem entomologů, kteří sem míří hlavně za vzácnými druhy ploštic.
Během hodinového limitu plníte různé logické úkoly, hledáte předměty, kódy a klíče. To vše s hlavním cílem – uniknout ze zamčené místnosti.
Písečný přesyp u Osečka, cca 3 km od Poděbrad, je přírodní památka s písečnou dunou, která je zároveň lokalitou více než 80 druhů vzácných hub. Tento písečný přesyp vznikl v pozdním glaciálu, dnes ho hojně pokrývají borovice, mechorosty, lišejníky, a je domovem pískomilného hmyzu.
Národní přírodní památku Semínský přesyp nedaleko Přelouče tvoří dvě oddělené plochy, a to zbytkový písečný přesyp na návsi obce a druhý severně od bývalého pivovaru. Obě části jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou okolo 100 metrů. Chráněné území zde bylo vyhlášeno v roce 1980 o rozloze 0,55 ha.
Vlastně se jedná o vrchol na písečné duně, která stojí kousek od vesnice Veská v okrese Pardubice. Tento pískový přesyp dosahuje až 20 metrů výšky a je nejvyšší v Čechách. Jeho původ je ve vátých píscích z období mladšího pleistocénu, dnes je zalesněn borovými a dubovými lesy.
Chráněné území písečné přesypy u Rokytna najdete po pravé straně silnice z Rokytna do Býště. Jedná se o lokalitu přírodních útvarů prorostlých borovým lesem sestávající ze 14 vln různých tvarů a velikostí. Přesypy u Rokytna jsou v Česku nejrozsáhlejší - zabírají rozlohu zhruba 7 hektarů.
Sklepení s různými herními prvky, které je součástí areálu volnočasových aktivit na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi.
Návštěvníci muzea mohou shlédnout historické automobily, motocykly a jiné exponáty. Z let 1870 - 2005. Zajímavou částí muzea je expozice věnovaná automobilovému a motocyklovému závodníkovi, původnímu majiteli objektu a zakladateli motoristického sportu na Novopacku Antonínu Vitvarovi.
Třetí nejužší ulička v České republice se proměnila v galerii. Ulice je široká jen 180 centimetrů a teď se v ní budou každého čtvrt roku střídat výstavy umělců.
Vyhlídka se nachází na okraji pískovcových skalnatých útvarů nazývaných Hradčanské stěny. Někdy bývá nazývána Havraní skála.