Kudy z nudy v obci Bolkov

Zobrazit všechny články o obci Bolkov

Park v Hückelových vilách

V říjnu 2023 byla nejen občanům města zpřístupněna zahrada u Hückelových vil. Díky tomu došlo k přirozenému propojení Lesoparku Skalky s ulicí Revoluční.

Zřícenina hradu Rabštejn u Dukovan

Nad pravým břehem mohelenské přehrady se rozkládá zřícenina vrcholně gotického hradu Rabštejn, založeného pány z Janovic v 1. pol. 14. století. Z původního dvoupalácového hradu se zachovalo mohutné zdivo obvodové hradby a terénní relikty vnějšího opevnění.

Vizualizace Pražské brány v Jablonném v Podještědí

Jak vypadala ve středověku Pražská brána v Jablonném v Podještědí? To vám ukáže vizualizace u schodů z Lidické ulice na náměstí Míru. Jedná se o poloprůhledný obrázek v rámu, na němž se vám pod správným úhlem zjeví dnes již zbouraná brána.

Pomník Julia Zeyera na Hradčanech

Zhruba uprostřed Chotkových sadů stojí zvláštní pomník českého básníka Julia Zeyera. Vznikl podle návrhu sochaře Josefa Maudra jako umělý skalnatý útvar se skupinou soch. Skála je sestavena z více než sta přírodních balvanů požárské žuly a navozuje romantickou atmosféru přírodního zátiší.

Socha býka u Blovic

V areálu jatek Hradišťský Újezd se ukrývá betonová socha býka sochaře Michala Olšiaka.

Žižkův dub u přehrady Hracholusky

Žižkův dub je památný strom nedaleko obce Újezd nade Mží. Přibližně 500 let starý dub letní roste pod vsí na rozcestí u řeky Mže v nadmořské výšce 360 m.

Zvonička pod Javorníkem na Bartoškách

Zvonička pochází z roku 1941. Na její výstavbě se podílel tesař Karel Halamíček. Původně jednoduchá zvonička byla na zahradě obchodníka Josefa Mikesky z č. P. 33 v Trojanovicích.

Zvonička Pod Radhoštěm

Dřevěná zvonička nazývaná Pod Radhoštěm byla postavena podle návrhu Františka Šmajstrla v roce 1971. Původní zvon je uložen v archivu obecního úřadu, ve zvonici je replika.

Zwickerova vila v Prachaticích

Vila Zwicker z roku 1911 je ukázkou slohového eklekticismu. Od poloviny 90. let je objekt kulturní památkou. Vnitřní dispozice zůstala téměř v původním stavu. Od roku 2007 využívá budovu Prachatické muzeum.

Čechovy sady v Olomouci

Čechovy sady vznikly v Olomouci v 30. letech 19. století. Stromová alej, později pojmenovaná Jánské stromořadí, byla vysázena v sousedství cesty spojující bývalé litovelské předměstí s pevnostní Terezskou branou. Nejnovějším prvkem je zde Obří lavička.

Plšíkova zahrada v Krásné Lípě

Pozemek u budovy Správy Národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě se proměnil v krásnou Plšíkovu zahradu. Po svém dokončení bude přístupná veřejnosti a současně poskytne zázemí pro ekovýchovné akce pro veřejnost, činnost zájmových kroužků či příměstské tábory.

Vyhlídková plošina na Mlýnské cestě

Novou vyhlídkovou plošinu naleznou pěší turisté na Mlýnské cestě, která je jedinou schůdnou stezkou z Pravčické brány na Meznou. Je zde nainstalovaný dalekohled a než požářiště znovu zaroste, bude odtud vidět do daleka.

Naučná stezka Kyjovské údolí

V sezóně 2024 se v NP České Švýcarsko otevře zcela nová Naučná stezka Kyjovské údolí, která bude dlouhá 7 km.

Tři prameny Křinice

Tři prameny Křinice – dříve zvané Tři studánky nebo Divoké prameny, najdete v tichém lesním zákoutí s přesličkovým porostem, na modré tur. Trase z obce Studánka (2 km) anebo po modré z Krásné Lípy (3 km). Doporučujeme nepromokavou pevnou obuv, místy je to opravdová divočina.

Uranový důl Bytíz v Příbrami

Uranový důl Bytíz fungoval mezi lety 1955 až 1991. Nachází se u dálnice D4, nedaleko Dubence. Prohlédnete si zde třetí nejhlubší v České republice, jehož expozice vypadá tak, jako by prostory dolu horníci opustili po posledním pracovním dni.