Kudy z nudy v obci Bolkov

Zobrazit všechny články o obci Bolkov

Sedm křížů u Jarovníka

V horní části Komáří dolinky u Javorníku stojí již po staletí v lesní půdě zvláštní kamenný památník, který je v okolí všeobecně známý pod názvem „Sedm křížů“.

Tři kříže u Nového Města na Moravě

Tři kříže u Nového Města na Moravě jsou kulturní památkou od roku 1958. Místo se též označuje jako Kaplisko nebo Kalvárie.

Tři kříže v Karlových Varech

Tři velké štíhlé dřevěné kříže stojí na terase vrcholu Tříkřížového vrchu, obezděné kamennými kvádry. Byly postaveny jako symbol rekatolizace města po bitvě na Bílé hoře.

Žerotínská hrobka a Strejcův sbor v Židlochovicích

Strejcův sbor je řadový patrový dům, v jehož přízemí se nacházejí zaklenuté místnosti, které jsou pozůstatky českobratrské fary a kostela ze 16. století. Pod kostelíkem byla postavena krypta, kde byly objeveny ostatky Fridricha ze Žerotína a dalších pěti příslušníků tohoto pro významného rodu.

Zřícenina hradu Hlavačov u Lužné

Západně od Lužné, v lese, který dnes známý jako Hlavačov , byl zřejmě na počátku 12. století založen lovecký hrádek. V historických pramenech je nazýván Starým hrádkem a je jisté, že patří k nejstarším a svého času k nejvýznamnějším královským hradům.

Přírodní park Džbán na Rakovnicku

Posláním Přírodního parku Džbán je zachování unikátní krajiny džbánské křídové tabule s významnými estetickými hodnotami, zejména s ohledem na geomorfologii území, lesní porosty, charakteristickou a vzácnou flóru a faunu, rozptýlenou mimolesní zeleň a staré ovocné sady.

Kostel sv. Barbory v Lužné u Rakovníka

Kostel v Lužné je doložen již ve 14. století, fara však zanikla za husitských válek a zprávy o kostele od roku 1422 chybějí. Současná stavba je pozdně barokní.

Kalvárie ve skalách u hradu Valdštejn

Kalvárii tvoří tři velké kamenné kříže, podle kterých se také někdy nazývá. Nachází se na okraji skal asi 250 metrů vzdušnou čarou od hradu Valdštejn.

Bývalá panská myslivna ve Velkých Opatovicích

Myslivna pocházející patrně z počátku 19. století je sice v interiéru novodobě upravená, exteriér je ale původní. Dům je mimořádnou historickou stavbou, i proto byl v roce 2018 vyhlášen kulturní památkou.

Zámek Jaroslavice

Na místě dřevěné tvrze, později hradu, který byl několikrát vypálen, byl v 16. století vystavěn renesanční zámek. Odborníci ho považují za jednu z našich nejhodnotnějších památek, která je bohužel zařazena do tzv. Červené knihy nejohroženějších památek v České republice.

Soustava Jaroslavických rybníků

Jaroslavické rybníky se nacházejí v široké ploché nivě řeky Dyje a napájí je Mlýnská strouha, která se od Dyje odděluje v obci Krhovice. Zdejší území o rozloze 357 ha bylo vyhlášeno v rámci sítě Natura 2000 za ptačí oblast.

Mlýnská strouha u Slupi

Mlýnská strouha, vyvedená ve 13.-16. století z řeky Dyje u Krhovic ke Slupi a Jaroslavicím, kde napájela soustavu rybníků, byla v 19. století dovedena až k dolnorakouskému městu Laa.

Kostel Jména Panny Marie ve Slupi

Kostel je zmiňován již v listině, ve které se jméno obce objevuje poprvé v roce 1228, ale současný kostel je pozdně gotický, barokně upraven v roce 1845.

Schubertova vila v Hrádku nad Nisou

Výstavná vila pochází z roku 1924, a původně byla rodinným sídlem ředitele hrádecké přádelny Hermanna Schuberta. V roce 2016 byla kulturní památkou.

Naučná stezka Údolím vimperských památek

Naučná stezka Údolím vimperských památek prochází Vimperkem a jeho blízkým okolím. Je zaměřena na seznámení s významnými památkami města a jeho okolí.