Kudy z nudy ve městě Bohumín

Zobrazit všechny články o městě Bohumín

Lipová hraběcí alej

Romantická hraběcí alej je významným krajinným prvkem vedoucím od Strkovského zámku, kolem Košického rybníka až k rybníku Hejtman v Plané nad Lužnicí.

Alej na hrázi řeky Moravy v Uherském Hradišti

Přibližně 2,3 km dlouhá alej a stromořadí kolem cyklostezky a pěší stezky s malebnými výhledy na řeku Moravu se nachází mezi Uherským Hradištěm a Jarošovem.

Ovocná cesta z města Vyškov

Podél cyklostezky z města Vyškov k rybníku Kačenec vede Ovocná cesta lemovaná alejí ovocných stromů, dnes již polozapomenutých starých druhů. Přijďte se na ně podívat a na podzim ochutnat jejich ovoce!

Alej našich dětí v Hatíně a Stajce

V roce 2022 v obci Hatín u Jindřichova Hradce vznikla myšlenka vysadit Alej našich dětí na staré polní cestě pod obcí. Z trvale bydlících obyvatel bylo v tu dobu 18 dětí do 5 let a všichni rodiče se do projektu přihlásili. Starší děti však chtěly mít svůj strom také, a tak vznikla alej i u Stajky.

Historická fíkovna v Lysicích

Zámek v Lysicích se pyšní raritou, jaká nemá v Česku obdoby – součástí areálu je totiž vlastní fíkovna! Jde o speciální skleník, kde se díky posuvné střeše pěstovaly fíky až do období první republiky. Dnes je toto zařízení opravdovým technickým unikátem. Od jara 2024 by navíc měla být přístupná.

DiscGolfPark Stromovka v Českých Budějovicích

Discgolfové hiřiště je situováno v českobudějovickém městském parku Stromovka. Převážně se jedná o travnatý rovný terén, s dlouhými otevřenými jamkami pro dlouhé hody.

Bývalá Křižíkova elektrárna v Táboře

Elektrárna byla postavena v letech 1902–1903 v neorenesančním stylu. Jejím autorem je významný český vynálezce a podnikatel František Křižík. Dnes technická památka se nachází na břehu Lužnice poblíž železničního mostu.

Přírodní památka Údolí Okluky

Křovinatá stráň se starým ovocným sadem se nachází u Ostrožské Lhoty. Hlavním předmětem ochrany je populace ohroženého motýla bourovce trnkového, vázaného na porosty hlohu a trnky obecné (housenky bourovce se živí listy těchto dvou keřů).

Kostel sv. Jakuba Staršího v Ostrožské Lhotě

Kostel sv. Jakuba staršího v Ostrožské Lhotě pochází z roku 1908, postaven byl v pozdně barokním stylu. Stojí na místě zbořeného kostela z roku 1832, jehož věž pocházela z předchozího kostela, který se v roce 1830 zhroutil.

Rudenská luční prameniště

Předmětem ochrany rozlehlé přírodní památky jsou mechová slatiniště, přechodová rašeliniště, vlhké acidofilní luční biotopy a na ně navazující ochranářsky významné druhy vstavač nachový, prstnatec májový či prha arnika.

Bývalá obec Chaloupky u Přebuzi

Obec Chaloupky v Krušných horách nedaleko městečka Přebuz byla v 50. letech 20. století postupně vysídlena. Dnes jsou patrné jen pozůstatky základů některých domů nebo náhonu k pile.

Malé Jeřábí jezero v Krušných horách

Přírodní rezervace Malé Jeřábí jezero na česko-německé hranici v Krušných horách je jedním z nejlépe zachovaných rašelinišť vrchovištního typu v této oblasti. Nachází se na rozvodí Rolavy a Cvikovské Muldy a odtékají z něj potoky na všechny světové strany.

Bývalá obec Kepelské Zhůří u Javorné

Mezi Železnou Rudou a Hartmanicemi se na svahu hory Javorná nachází bývalá obec Zhůří, nazývaná též Kepelské Zhůří či po německu Haidl am Ahornberg. Osadu založili dřevorubci a uhlíři, kteří pálili dřevěné uhlí pro sklárny a hamry v okolí.

Sokolí skála

Sokolí skála je skalní masiv, z něhož máte téměř celé Jeseníky na dosah ruky.

Zřícenina Boršegrýn

Hrad Boršengrýn stával na skalnatém ostrohu při jihozápadním okraji dnešní vesnice Úbočí nad pravým břehem Kynžvartského potoka.