Kudy z nudy ve městě Bohumín

Zobrazit všechny články o městě Bohumín

Salmova alej blanenských osobností

Lipová alej vznikla roku 2021 mezi blanenskou místní částí Obůrka a Novými Dvory, které jsou součástí Vavřince.

Moderní kaple u hřbitova v Březové

Březová u Sokolova má neobvyklou kapli ve skotsko-irském stylu. Kaple, kterou město Březová postavilo u místního hřbitova, neslouží však jen pro konání smutečních obřadů, ale také jako zázemí pro menší společenské akce.

Menhir Zakletá panna

Odedávna jitřil fantazii obyvatel Lounska velký křemencový kámen vztyčený při polní cestě z Března do Malnic. Venkované jej nazývali „Zakletá panna" a běda prý tomu, kdo by se pokusil o jeho přemístění či poničení.

Pomník obětem první světové války Bochov

Monumentální pomník vystavěný v roce 1924 jako připomínka 108 občanů Bochova, kteří padli v první světové válce. Pomník se tyčí na návrší zvaném Velký Bühl, je tvořen pískovcovými kvádry, které jsou poskládány do tvaru obelisku.

Hněvošický háj s naučnou stezkou

Hněvošický háj na Opavsku je komplex lesních porostů dubohabřin a acidofilních doubrav. Nachází se zde významné druhy rostlin a živočichů, které jsou svým výskytem vázány na karpatskou oblast. Oblastí vede naučná stezka.

Hrobka Metternichů v Plasích

Původně gotický hřbitovní kostelík sv. Václava byl za opata plaského kláštera O. Trojera v roce 1690 přestavěn v barokním slohu. Po zrušení kláštera roku 1785 nechal kostel kancléř Metternich upravit ve slohu empírovém a v suterénu zřídit rodinnou hrobku.

Přírodní park Vyšebrodsko

Přírodní park Vyšebrodsko je známý svými nádhernými scenériemi, četnými rašeliništi a rozsáhlými skalními útvary. Vznikl za účelem ochrany krajinného rázu rozsáhlého území s lesními celky, ve kterých jsou dosud zachovány plochy přirozených smíšených lesů.

Brány Bílých Karpat – dveře v okolí Uherského Brodu

Na hranicích katastru města Uherský Brod vyrostly troje mohutné Brány Bílých Karpat. Jedná se o "dveře" do krajiny z dubových trámů, které slouží turistům nejen jako výchozí body pro návštěvu hor, ale také místa s krásným výhledem do krajiny.

Nejvýše rostoucí strom v Česku – smrková rodina na úpatí Sněžky

Vůbec nejvýše rostoucím stromem České republiky je smrk ztepilý na jihovýchodním úbočí Sněžky v nadmořské výšce 1563,23 metru. Jedná se o tzv. Smrkovou rodinu – shluk kmínků, což je v podstatě více stromů rostoucích z jednoho základu.

Sychravův smrk – nejmohutnější smrk České republiky

Sychravův smrk roste ve Slavkovském lese při Dolní cestě z obce Lazy do Kostelní Břízy. Stáří stromu se odhaduje na 250 let, smrk dosahuje výšky 43 m a jeho obvod měří 511 cm.

Vysoký smrk pod Favoritem

Vysoký smrk pod Favoritem je památný strom Smrk ztepilý, který roste v blízkosti kamenného kříže cca 150 m západně od zámečku Favorit.

Šumavský Král smrků – nejvyšší smrk v ČR

Pravděpodobně nejvyšší smrk České republiky roste v jádru šumavského Boubínského pralesa. Dosahuje výšky přes 54 metrů. Jeho stáří není známo, jedná se však o stovky let.

Smrky v údolí Kamenického potoka

V údolí Kamenického potoka v Hornopožáreckých lesích, byla vyhlášena skupina 27 památných stromů ve věku 150–200 let.

Park Kadetka pod Kraví horou v Brně

Park vznikl revitalizací brownfieldu bývalé jídelny. V upraveném parku s květinami si můžete odpočinout na nových lavičkách. Využít lze i dva veřejné grily a posilovací stroje.

Zkamenělý Slouha na Klepci u Přišimas

V přírodní památce Klepec s dvojvrcholem se nachází množství obřích žulových balvanů. Největším z nich je osmimetrový Slouha, který dostal své jméno proto, že připomíná mírně přihrblou postavu v poddanském postoji.