Kudy z nudy v obci Blatnička

Zobrazit všechny články o obci Blatnička

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Blatničce

V roce 1935 se farníci z Blatničky rozhodli, že si postaví filiální kostel. Po usilovné práci a velkých obětech byl konsekrován 3. 7. 1938.

Přírodní památka Borky

Borky jsou přírodní památka na jižním okraji obce Blatnička v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji.

Zvonička v Žampachu

Dřevěná zvonička pochází z roku 1929 a je dominantou původní dřevěné architektury v centru obce Žampach. Zvonice je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zámek Žampach

Zámek Žampach je původně tvrz doložená před rokem 1600 pod hradem Žampach ve stejnojmenné obci. Z roku 1672 pak pochází přestavba tvrze na raně barokní zámek – letní rezidenci královéhradeckých jezuitů. K výstavbě zámku bylo použito materiálu ze zpustlého hradu.

Žampašský pranýř

Vrchnostenský pranýř v Žampachu v podhůří Orlických hor pochází z roku 1693. Je jedním z mála dochovaných svědků doby, kdy byly přestupky lehčího rázu trestány pranýřováním.

Věž Svatojanka

Vyhlídková věž tvoří součást opevnění hradu Lukov, který najdete v Hostýnských vrších.

Studánka Prádla u Lukova

Studánka u Lukova sloužila jako zdroj pitné vody pro obyvatele samoty Prádla.

Přírodní památka Chladná dolina

Přírodní památku najdete v jihozápadní části Hostýnských vrchů.

Studánka Rybárka v Lukově

Puklinový pramen, který vyvěrá z pískovcového masivu, je jeden z nejvydatnějších pramenů v širokém okolí.

Tvrz Bělá nad Radbuzou – zámeček rodu Lamingenů

Cenná renesanční budova vznikla kolem roku 1614, je chráněná jako kulturní památka České republiky, ale výrazně ji poškodil požár v roce 2014. Stavbu se podařilo zachránit a v roce 2024 také kompletně opravit. Dnes slouží jako sezónní informační centrum.

Žižkovská komunitní zahrádka

Na Žižkově v parku Kapslovna mezi Parukářkou a Pitterovou ulicí vznikla Žižkovská komunitní zahrádka. Slavnostně bude otevřena 29. dubna 2025.

Kostel sv. Františka z Assisi na Habrovce v Krči

Dřevěný kostel sv. Františka z Assisi byl postaven jako provizórium v prosinci 1941 a teprve v 60. letech byl upraven na trvalý objekt. Interiér je skromně vybaven v době stavby mozaikou a sochami, od roku 2010 se řadí mezi kulturní památky ČR.

Bývalá Masná burza v Brně

Budova bývalé Masné burzy byla postavena v letech 1925-1926 podle návrhu významného brněnského architekta Bohuslava Fuchse. Budova je památkově chráněná. Dnes v budově sídlí soukromá vysoká škola. Jedná se o jednu z nejhodnotnějších brněnských meziválečných staveb s užitím režného zdiva.

Tesařova vila v Brně – funkcionalistická vila Bohuslava Fuchse

Volně stojící vila v městské části Pisárky od architekta Bohuslava Fuchse se třemi samostatnými bytovými jednotkami je dokladem architektovy snahy o vnesení oblých tvarů zpět do jinak přísného funkcionalismu.

Baťova nedokončená železnice

Podhůřím Vizovických vrchů měla kdysi vést železnice, která by spojila Vizovice s Valašskou Polankou. Vlaky tudy sice nikdy neprojely, ale v krajině zůstaly železniční náspy, tunely a mosty, po kterých se dnes jezdí na kole nebo chodí na túry.