Kudy z nudy v obci Babylon
Zobrazit všechny články o obci Babylon
Milovníci archeologie by neměli minout odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylou u Butova na Tachovsku. Jedná se o mohylový hrob ze střední doby bronzové. Poprvé ho odkryl již v roce 1936 Otto Eichhorn. Díky jeho dokumentaci byl kamenný věnec o průměru 13 m obnoven do původní podoby.
Pičhora je evropsky významná archeologická lokalita ze starší doby římské. V roce 1896 zde dělníci při těžbě štěrku a písku objevili žárové pohřebiště. Výzkum poté prováděl Jan Waněk pod dohledem Josefa Ladislava Píče. Do roku 1906 bylo prozkoumáno 160 žárových hrobů, zhruba polovina popelnicových.
Baba je přírodní památka přibližně dva kilometry severně od Hluboké nad Vltavou, na levém břehu Vltavy. Vyhlídka Baba se stala velmi oblíbeným místem na Budějovicku pro všechny lidi, kteří se chtějí „pokochat“ krásným a uklidňujícím pohledem.
Větrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1843 nedaleko Lovosic. Ve 2. polovině 19. století byl přestavěn na výletní letohrádek. Od roku 1958 je chráněný jako kulturní památka, zřícenina je volně přístupná.
V Ohrazenicích u Turnova stojí futuristický, třicet metrů vysoký vodojem. Jeho zahnuté pilíře vytvářejí korunu, do které přiléhá obří vodárenská koule. Pod ní je ochoz, odkud lze dohlédnout na Český ráj, Ještěd nebo Jizerské hory.
Na rozvíjející se mapě cyklostezek v ČR se objevila nová přírodní cyklostezka vedoucí od obce Lhotka u Mělníka do obce Zahájí.
Lípa ve Stráži roste v centru obce, v proluce před budovou čp. 6, vlevo od hlavní komunikace z Ostrova do Klášterce nad Ohří, nad levým břehem Ohře.
Památný strom buk lesní (Fagus sylvatica) roste v Krušných horách v Přírodním parku Stráž nad Ohří. Díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy České republiky.
Pekelská lípa II. Je památný strom, solitérní lípa velkolistá v Doupovských horách. Strom roste v nadmořské výšce 495 m ve svahu nad levým břehem Pekelského potoka.
Pekelský buk (buk lesní) je památný strom, který roste v Doupovských horách na území přírodního parku Stráž nad Ohří. Mohutný košatý buk vznikl nejspíš dokonalým srůstem dvou kmenů.
Slavibojův břek je památný strom, v Doupovských horách na území přírodního parku Stráž nad Ohří, v okrese Karlovy Vary.
Zajímavostí původně renesančního kostela v Letařovicích, který byl přestavěn v barokním slohu, je kostnice v rohu zdejšího hřbitova. Oltář v kostnici je složen z lidských kostí a lebek. Kostel je přístupný pouze při mších a poutích.
Pozdně barokní kostel na návrší nad obcí z let 1787-1789. Vznikl z původní kaple z r. 1709, která je využita jako presbytář. Kostel je obklopen na západní straně zdí s ambitem, jižně je areál uzavřen budovou kláštera karmelitánů.
Důmyslně vybudovaná trasa vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horským spolek v letech 1905 – 1906.
Kyjovský hrad je 40 metrů vysoký skalní ostroh s pozůstatky dávného osídlení. Místo je dobře chráněno strmými skalními stěnami a skalními průrvami. Koncem 19. století byl k tomuto místu usnadněn přístup kyjovským horským spolkem vytesáním spousty schůdků.