Kudy z nudy v obci Adršpach
Zobrazit všechny články o obci Adršpach
Přírodní park Orlice byl vyhlášen v roce 1996 k ochraně nivy řeky Orlice a jejích přítoků. Rozsáhlá oblast o rozloze přes 11000 ha zahrnuje údolní nivu Divoké, Tiché a po soutoku u Týniště nad Orlicí spojené Orlice mimo pramenné oblasti horních toků.
Soukromá sbírka historických hraček v netradičně pojatých výstavních prostorách rodinného domu historického centra Lednice. Expozice je rozdělena do několika částí, v nichž si návštěvníci mohou prohlédnout hračky z období konce 19. století až do konce 20. století.
Větrný mlýn beraního typu, celodřevěné konstrukce, pochází z roku 1870. Je situován na návrší, asi 3 km od obce Starý Poddvorov směrem na Čejkovice, v krajině vínorodé, plné pečlivě ošetřovaných vinohradů a ovocného stromoví.
Kostel sv. Vojtěcha je nejstarší budovou ve městě, byl vystavěn na místě dřevěného kostelíka v první polovině 13. století. Mimořádně zdařilý interiér tohoto kostela si vybral i Miloš Forman pro natáčení svého filmu Amadeus.
Expozice "Tramping a příroda v jižním okolí Prahy" je věnována krajině mezi Kocábou, Vltavou a Sázavou a historii trampského hnutí. Právě v jižním okolí Prahy totiž tramping kolem roku 1918 vznikal.
Soběšický háj je velice zvláštní přírodní lokalitou, uvnitř které se ukrývají místa, která znali zdejší lidé ještě před nástupem křesťanství. Mohlo zde být pravěké hradiště a psychotronici usuzují, že se zde nachází místo pravěkých obětí.
Půjčovna kol Funmorava.cz půjčuje kola, poskytuje průvodcovské služby a servis kol v Lednici, Mikulově a v Hustopečích. Dále také organizuje. Outdoorová akce a firemní akce na Moravě.
V roce 1984 se v prostorách bývalé vojenské cvičné střelnice, ve svahu Medvědína začala stavět unikátní stavba - protiatomový kryt pro 200 osob, navržen jako "pracoviště vlády za branné pohotovosti státu". Kryt v dnešním Harmony Club Hotelu si mohou ubytovaní hosté prohlédnout.
Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.
Kostel sv. Františka Serafinského se nachází v těsném sousedství piaristického kláštera a zámku. Roku 1643 byl věnován piaristům, kteří jej přestavěli v raně barokním stylu. V roce 1739 stavbu poškodil požár, poté byl kostel nově zařízen.
V místě piaristické koleje stával původně dům Jednoty bratrské. V roce 1634 přišli do města na popud kardinála Dietrichštejna piaristé, kteří postupně tento dům přebudovali do nynější podoby.
Budování zámku v Lipníku započal Hynek st. Bruntálský z Vrbna, který za tímto účelem odkoupil v roce 1596 několik předměstských gruntů v těsném sousedství Bratrského sboru. Protože však záhy zemřel, stavbu zámku realizoval až jeho syn Jiří Bruntálský z Vrbna, a to v roce 1609.
V Lipníku nad Bečvou se nacházejí v těsném sousedství dva židovské hřbitovy. Židovské osídlení je doloženo ve větší míře od roku 1454, zajímavostí je, že židovské osídlení netvořilo uzavřené ghetto, ale židovské domy se nacházely v celém centru města.
Kaple byla postavena roku 1695 jako součást městského špitálu sv. Anežky za podpory místního děkana Jiřího Balšánka. Zajímavým prvkem kaple je osmiboká kupole s lucernou, autorem stavby je pravděpodobně architekt G. P. Tencalla. Oltář vyzdobil obrazy roku 1858 malíř Ignác Berger.
Meditační zahrada v Lipníku nad Bečvou nabízí lidem možnost relaxace, klidného spočinutí či zamyšlení. Přiléhá k východní straně presbytáře farního kostela sv. Jakuba.