Tipy na výlety ve městě Volary

Dřevěné srdce Evropy – vyhlídka u Volar

Z vyhlídky jsou krásné výhledy na Volary a okolní šumavskou přírodu. Vyhlídkové místo je obohaceno o dřevěné srdce a dvě lavičky v podobě historických kol.

Mini zoo Wapiti

Mini zoo Wapiti se nachází 5 km od Horní Plané směrem na Volary. Zoo má expozice s exotickými, ale i evropskými zvířaty. Naleznete zde například klokany, stádo jelenů Wapiti, muflony, pštrosy Emu, lišku, mluvícího krkavce, bizona a mnoho a mnoho dalších.

Řeka Blanice na jihu Čech

Řeka Blanice (šumavská) pramení 10 kilometrů východně od Volar v 960 metrech nad mořem. Má velký spád a v jarním období sbírá velké množství vod. V minulosti se zde plavila polena dříví, rýžovalo se zlato a lovily se tu perlorodky.

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě

Černý kříž je malá osada, kterou tvoří několik roztroušených stavení na okraji nivy Studené Vltavy, asi 4 km od obce Stožec. Jedná se o významný v lesích ukrytý šumavský „železniční uzel“ tratí (od Volar, Nové Pece a Nového Údolí) s mohutnou staniční budovou.

Treehouse - Vyhlídkový posed v korunách stromů u Volar

První vyhlídkový posed v koruně stromu (treehouse) na Šumavě se nachází 3 km od šumavského městečka Volary. Je zde možné pozorování přírody i neobvyklé ubytování.

Neposedná soška sv. Magdalény figuruje v pověsti o kostele téhož jména na Prachaticku

Zhruba napůl cesty mezi Prachaticemi a Volary leží obec Zbytiny, odkud je to tři kilometry na návrší, kde stojí barokní kostelík sv. Máří Magdalény. Z okraje Volar se pak pěším turistům nabízí pětikilometrová trasa. Odměnou je nádherný výhled do kraje a klidné místo k posezení u barokní památky.

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.

Kostel sv. Kateřiny ve Volarech

Na základech starší raně gotické stavby byl ve Volarech postaven kostel svaté Kateřiny. Z tohoto původního kostela se zachovala spodní část věže. Současná podoba kostela pochází z roku 1863.

Křížová cesta ve Volarech

Křížová cesta ve Volarech vede na úbočí vrchu Kamenáč (899 m n. M.) a tvoří ji 14 zastavení, z nichž 12 zastavení má podobu kapliček vytesaných ze tří kusů kamene dioritu.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Křížová cesta ve Volarech skýtá výhled na panorama Šumavy

Znovuzrození zchátralé křížové cesty byla myšlenka volarských patriotů, jmenovitě se jednalo o pány ing. Martina Jandu, Petra Čmerdu, Romana Kozáka a Stanislav Haladeje. S nadšením místních i nutnou finanční i další sponzorskou podporou došlo k její obnově a dnes se jí mohou kochat turisté i místní.

Zázračný pramen, putující soška a vodník - to vše je spojeno s Magdalenkou

Nedaleko Volar na stráni pod lesem stojí jeden z drobných klenotů barokní architektury, ideálně spjatý s šumavskou přírodou, ba i tajemným děním i výskytem pohádkové bytosti v pověstech zmiňovaný. Jako mnoho jiných povstal z popela ohně lhostejnosti a vandalismu nedávných let a opět zdobí krajinu.

Ski areál České Žleby - lyžování pro rodiny s dětmi na Šumavě

Ski areál České Žleby leží v překrásném prostředí Národního parku Šumava. Najdete jej 10 km od města Volary.

Kam o víkendu s dětmi: V dřevácích do Volar, za rekordy do olomoucké zoo

Jestli chcete se svými dětmi zažít něco neobvyklého, zajeďte s nimi přes víkend do Zoo Olomouc. Budou se tam totiž lámat rekordy. Stejně tak možná padne rekord na Slavnostech dřeva ve Volarech. Zapojit se můžete tím, že na akci dorazíte v dřevácích. Dalších víkendových aktivit je nespočet, takže nevěšte hlavu, i když vás pokořování rekordů třeba příliš nebere.

Přírodní památka Křišťanov-Vyšný s výskytem šafránu bělokvětého

Přírodní památku Křišťanov - Vyšný najdete nedaleko obce Křišťanov, asi 6 km východně od Volar. Důvodem ochran jsou dvě samostatně oddělené lokality s mokřadními a vlhkomilnými ekosystémy. Na jaře zde pravidelně rozkvétá ohrožený šafrán bělokvětý.