Řeky v okolí řeky Vltava

Štěchovický poklad, realita nebo legenda o nacistických tajemstvích ukrytých u Vltavy?

Koncem minulého a začátkem tohoto století jedna z nejčastěji skloňovaných záhad po skončení 2. světové války. V lesích u Hradištka, kde byl za války výcvikový prostor SS, probíhal průzkum terénu. Pánové Helmut Gaensel a později Jiří Mužík několikrát hlásili, že jsou pokladu na stopě. Nenašli nic.

Přírodní park Dolní Povltaví

Přírodní park Dolní Povltaví byl založen roku 1994 a chrání tradiční ráz krajiny s lesostepmi a skalními stepmi i typickou kulturní zemědělskou krajinou. Významnou součást parku tvoří řeka Vltava s vodní faunou a břehovými biotopy.

Přívoz Vyšehrad

Přívoz mezi zastávkami: Císařská louka - Výtoň - Náplavka Smíchov. Představuje náhradu přívozu P5, jehož sezóna skončila. Naplánujte si výlet a využijte atraktivního spojení severního cípu ostrova Císařská louka s oběma břehy Vltavy.

Parník Vyšehrad - nejstarší parník na Vltavě

Historie parníku Vyšehrad sahá až do roku 1938, kdy byl 1. května slavnostně pokřtěn za přítomnosti ministra průmyslu, obchodu a živnosti a spuštěn na Vltavu. V roce 2013 byl parník prohlášen za kulturní památku České republiky.

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Vodní nádrž Vrané

Poslední stupeň vltavské kaskády vybudovaná v letech 1930-1935 slouží kromě výroby elektrické energie i k rekreačním účelům.

Bývalé Svatojánské proudy

Vltavské údolí mezi Třebenicemi a Štěchovicemi, kde řeka asi na 7 km klesala o téměř 20 metrů a díky hlubokému a nepřístupnému údolí plnému kamenů a skal se zde tvořila peřeje, byly odedávna známy jako tzv. Štěchovické proudy, od roku 1722 zvané proudy Svatojanské.

Popravčí vrch u Hluboké není místo stětí Záviše z Falkenštejna

Místo, kde byla provedena okatá poprava tohoto ambiciózního šlechtice, se nachází v dnešním Zámostí, tedy hlubockém podhradí na pravém břehu Vltavy. Kámen tuto událost z roku 1290 připomínající však pouze přibližně lokalizuje umístění popravčího špalku. Najdeme zde mnoho dalších rozporů a nejasností.

Zřícenina hradu Ostromeč na Slapech

Zbytky hradu na vysokém ostrohu nad soutokem Vltavy a Mastníku jsou poprvé zmiňovány v roce 1419. Hrad zanikl ale již kolem roku 1542.

Vltava je nejhezčí pod Soumarským mostem

Krásné pasáže jsou od Borových Lad, kde teče Teplá Vltava, k Lenoře, ale mně se nejvíce líbí řeka od Soumarského mostu po Pěknou. Tento úsek má ale zvláštní regulační podmínky, je třeba je striktně dodržovat. (Podmínky jsou definovány v Návštěvním řádu www.npssumava.cz.).

Nové Údolí je nádherný kousek Šumavy na konci světa

Tady se musel zastavit Anděl Páně při putování zemskou marností. Zeleň lesů se ve valérech přetavuje v zeleň horských luk, Studená Vltava protékající hranicí mezi Čechami a Bavorskem je průzračná, ve dně narezlá, voda se protahuje po železité hornině.

Půjčovna paddleboardů v Kácovské věži

Užijte si vyjížďku po Vltavě z Týna nad Vltavou na poklidný soutok Lužnice s Vltavou. V půjčovně paddleboardů pod Kácovskou věží si vyberete dle svých představ.

Vinice Baba v Dejvicích

Skalnatý vrch Baba vyčnívající na levém břehu Vltavy byl osídlen již od mladší doby kamenné. Vinice na břidlicovém skalním útvaru byla založena roku 1562. V současné době je vinice v soukromém vlastnictví.

Plavební komora Hněvkovice u Týna nad Vltavou

Po zprovoznění hněvkovické plavební komory, jež získala cenu Vodohospodářská stavba roku 2017, se po desetiletích obnovil provoz menších lodí po Vltavě z Českých Budějovic do Prahy a dál do Evropy.

Grand Bohemia – největší výletní loď na Vltavě

Nejmodernější a největší motorová loď nejvyšší třídy, která brázdí hladinu řeky Vltavy, nese jméno Grand Bohemia. Tato nádherná jednopalubová loď je "grand" nejen v rámci flotily Pražské paroplavební společnosti a spol. Prague Boats, ale zcela jednoznačně i v celé České republice a střední Evropě.