Vltava

Muzeum střední Vltavy a balonového létání v Chotilsku

Muzeum v Chotilsku vzniklo rekonstrukcí bývalých hospodářských budov na návsi obce. Expozice představují historii středního Povltaví, balonového létání a osobnost místního rodáka prof. Františka Drtiny.

Kemp Pod Hrází ve Vyšším Brodě

Kemp se nachází na pravém břehu řeky Vltavy, hned pod hrazí vodního díla Lipno II. Jde o klasický vodácký kemp, kde většina vodáků zahajuje sjíždění řeky Vltavy.

V nejužší pražské uličce řízené semafory před lety uvízla kyprá žena

Je to opravdová myší díra, strmá požární ulička vedoucí z pražské ulice U lužického semináře k Vltavě. Z mnoha zbyla jediná, provoz v ní musejí řídit semafory. Před několika lety v ní uvízla dáma, která špatně odhadla svou hmotnost. XL ulička nezvládla její další elko, vyprošťování bylo docela komické.

Hornické muzeum v Příbrami otevírá novou expozici o Vltavě

Příbramské Hornické muzeum v pátek v 17 hodin otevře v Muzeu Vltavy v Chotilsku svoji novou expozici. Ta je nazvaná Z historie staré Vltavy v okolí Chotilska. Zájemcům představí kromě jiného i přírodní scenérie středního Povltaví.

Lodě na vodě letos přivezly i vodní formule

Pátý ročník výstavy Lodě na vodě byl za nadšené asistence slunečných paprsků zahájen ve středu dopoledne. Mezi Železničním a Palackého mostem po obou březích Vltavy se letos předvede 120 vystavovatelů. V neděli uzavřou řeku formule, které se v Česku ukážou poprvé.

Řeka Malše - pravostranný přítok Vltavy

Malše, německy Maltsch, je řeka v Jihočeském kraji a v Horním Rakousku, významný pravostranný přítok Vltavy. Celková délka toku je 96 km, z toho 89,3 km v Česku.

Vrbenské rybníky - unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic

V dohledu českobudějovických sídlišť Vltava a Máj je přírodovědný unikát. Soustava čtyř rybníků, kde vědci zaznamenali 193 druhů ptáků, z toho více než 80 jich tu hnízdí, přírodní rezervace Vrbenské rybníky.

Pražský přívoz P5 Smíchov - Císařská louka - Výtoň

Sezonní přívoz spojuje severní cíp ostrova Císařská louka s oběma vltavskými břehy. Využijte aktraktivní spojení přes řeku Vltavu a udělejte si pěkný výlet. V roce 2013 je přívoz v provozu od 30. března do 28. října.

Pražský přívoz P2 Podbaba - Podhoří

Přívoz s celoročním provozem spojuje vltavské břehy mezi vyústěním Šáreckého údolí a Podhořím, od dubna do října s posílením provozu druhou lodí. Využití přívozu je atraktivní zejména pro spojení oblastí Prahy 6 a Troje pro rekreační i běžné denní cesty.

Vltavská cyklostezka - ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.

Cyklostezka Horní Počaply - Vlíněves - Zelčín

Cyklotrasa prochází po břehu Labe od obce Horní Počaply přes Dolní Beřkovice, v obci Hořín se odklání od Labe, míjí soutok Labe s Vltavou a pokračuje po břehu Vltavy krásnou krajinou směrem k Praze. Končí zatím v osadě Zelčín u lávky s pražským horkovodem přes Vltavu.

Středočeské skvosty: Velká vltavská podkova u Ztracenky nabízí monumentální pohled

Údolí bývalých Svatojanských proudů od Štěchovic po Slapy je nádherné v kteroukoli roční dobu, s výjimkou extrémních lijáků či namrzlé stezky. Z úbočí svahů či od říční hladiny vzhlížíte k vysokým skalám, proplétáte se trampskou historií i chatařskou současností.

Soutok Labe a Vltavy

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

Středočeské skvosty: Trampskými osadami podle Svatojánských proudů

Zlatožluté a hnědé listí šustí a vzlíná kořeněnou vůní, stoupám nad štěchovickou elektrárnu na stezku vedoucí byvšími Svatojánskými proudy. Na stráních u Vltavy se psaly dějiny trampingu. Osady vznikaly živelně, většinou z toho, co okolní les dal. Legendou se stala Ztracená naděje, zkráceně Ztracenka.