Vítkov

Žižkovský tunel pro pěší – mezi Žižkovem a Karlínem

Žižkovský (Karlínský) tunel je určen pěším a cyklistům. Pod kopcem Vítkov spojuje Žižkov s Karlínem už od roku 1953. V té době se také počítalo s jeho dalším využitím – měl sloužit jako atomový kryt.

Uvnitř Žižkova koně. Netradiční prohlídka pomníku na pražském Vítkově

Pomník Jana Žižky na pražském vrchu Vítkov je dílem sochaře Bohumila Kafky. Třetí největší jezdecká socha v Evropě tu stojí od roku 1950.  V letech 2010 a 2011 ji restaurovali řemeslníci z pasířství Houska & Douda, revizi provedli po pěti letech a nyní po dalších sedmi. Poslední kontrola připadla na letošní červen. Využili jsme příležitosti a spolu s pasířem Ivanem Houskou a Michalem Lukešem, generálním ředitelem Národního muzea, které Národní památník na Vítkově spravuje, jsme se podívali dovnitř.

Krejcárek

Les Krejcárek se nachází mezi Ohradou a Balkánem a navazuje na park na vrchu Vítkově. S Vítkovem je Krejcárek spojen lávkou pro pěší. Kolem areálu vede cyklostezka A257, mířící na Vítkov a na druhou stranu na Balabenku.

Středověké sídlo na Liberecku má korunovat stavba románského kostela

Obranné věže, velmožův palác, sídlo kněze, několik robustních chýší, stáje i čeledinec. Na vrchu u osady Vítkov nedaleko Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní rekonstrukce středověkého sídla z doby přemyslovských knížat mezi polovinou 12. a 13. století.

Na Vítkově Hrádku myslí na návštěvníky

Na Vítkův Hrádek v Přední Výtoni, který se tyčí nad vodní nádrží Lipno, ročně vyráží desetitisíce turistů, kteří obdivují díky vysoké nadmořské výšce i výhledy na Alpy. Nyní tam však probíhají opravy. Město Přední Výtoň tam buduje zázemí jako sprchy a záchody a Spolek přátel Vítkova Hrádku dokončuje palisády.

Na Liberecku se rozrůstá dvůr z 12. století

Obranné věže, velmožův palác, sídlo kněze, několik robustních chýší, stáje i čeledinec. Na vrchu u osady Vítkov nedaleko Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní dvůr, který je novodobou rekonstrukcí sídla z doby přemyslovských knížat mezi polovinou 12. a 13. století.

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově na Opavsku je od roku 2019 prohlášen kulturní památkou. Náhrobek je symbolem boje za svobodu a pochází z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Krkonoše na běžkách – okruhy v okolí Vítkova na Roudnici a Jestřabí

U horní stanice lanovky Aldrov se upravují běžecké stopy směrem k Roudnici a Jestřabí. Vítkovice jsou součástí sítě tras Lyžařský běžecký ráj Krkonoše. Přispívají proto úpravou stopy na Rezek, kde se napojuje na směrem na Dvoračky.

Na Vítkově Hrádku konečně teče voda

Na Vítkově Hrádku, který je nejvýše položenou hradní zříceninou v České republice, už teče voda. Dosud ji sem správci hradu museli denně vozit v barelech. Do konce roku by tu mělo vzniknout i chybějící sociální zázemí.

Vinice v parku na Vítkově

Nová vinice připomíná využívání jižních strání Vítkova pro pěstování vinné révy, doložené od doby Karla IV. Je zde necelých 700 hlav vinné révy, přičemž byly nasazeny 3 odrůdy, takže tam bude bílá, červená i modrá.

Stříbrný důl na Slepetné. Pěšky i na kole k technickému unikátu

Hradec nad Moravicí není jen nádherný zámek. V blízkosti se nachází jeden technický unikát - stříbrné doly na Slepetné. Vydejte se pěšky nebo na kole podzimní krajinou a nahlédněte do historie dobývání stříbra na Vítkovské vrchovině.

Stříbrný důl na Slepetné. Pěšky i na kole k technickému unikátu

Hradec nad Moravicí není jen nádherný zámek. V blízkosti se nachází jeden technický unikát - stříbrné doly na Slepetné. Vydejte se pěšky nebo na kole podzimní krajinou a nahlédněte do historie dobývání stříbra na Vítkovské vrchovině.

Komu patřila zazděná kostra ve sklepení mohutného slezského hradu Vikštejn?

Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.

Z Vítkova hrádku vyhlíželi pohraničníci, zda se neblíží imperialistický narušitel

Území kolem lipenské přehrady a odtud na východ i na západ bylo po druhé světové válce hraničním pásmem. Zvláště na Šumavě byla „čára“ neprodyšně uzavřena a střežena vojsky.

Kam o víkendu s dětmi: Staňte se lukostřelci, vyrazte za husity

O víkendu se koná celá řada historických akcí. Možná největší z nich se uskuteční na pražském Vítkově, který oblehnou husité. Do minulosti se můžete vydat také v zážitkovém parku Zeměráj nebo ve Slezských Rudolticích, kde se uskuteční velkolepý lukostřelecký turnaj. Chybět nebudou ani ukázky řemesel.