Svitavy

Památník včelích matek u obce Kukle

Památník včelích matek připomíná téměř zapomenutou včelařskou tradici ve svitavském regionu a je zajímavým turistickým cílem s ojedinělou architekturou. Památník společně vybudovaly uprostřed lokality Brand Mikroregion Svitavsko a Lesy ČR.

DiscGolf Park ve Svitavách

Disc Golf Park ve Svitavách se nachází v prostoru suchého poldru ve Svitavách – Lačnově. Zahrát si zde můžete v kteroukoli denní dobu zdarma, sadu disků vám zapůjčí v informačním centru nebo v Městském muzeu.

Zámecké interiéry v Rájci nad Svitavou zkrášlily kamélie

Dvacátá jubilejní výstava kamélií Camellia jubilea byla v pátek 1. března zahájena na zámku v Rájci nad Svitavou. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si nejen zámecké interiéry vyzdobené kaméliemi, aranžmá z nich a dalších květin, ale i zámecké skleníky s kvetoucími kaméliemi.

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Stylová staročeská restaurace s typicky českými jídly, které jsou připravovány z čerstvých surovin. Součástí restaurace je i minipivovar, který mimo světlého a tmavého ležáku nabízí také nejrůznější pivní speciály.

Multifunkční centrum Fabrika Svitavy

Multifunkční, vzdělávací a kulturní centrum Fabrika Svitavy vzniklo v roce 2008 přestavbou starého továrního objektu v centru města. Fabrika změnila svůj účel a stalo se z ní vzdělávací a informační centrum. Najdete zde moderní knihovnu, divadelní a kongresový sál nebo stylovou restauraci.

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách

Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908 a ve svém rodném městě byl znám spíše pod přezdívkou Schindler – gauner. Na konci druhé světové války se Oskar Schindler zasloužil o záchranu téměř 1200 Židů před jistou smrtí v polských táborech.

Muzeum esperanta v Ottendorferově domě ve Svitavách

Muzejní expozice v Ottendorferově domě mapuje nejen vznik a historii esperantského hnutí v ČR i zahraničí, ale prezentuje i všestranné praktické využití znalosti esperanta v současné době.

Městská památková zóna Svitavy – to je především náměstí s podloubím

Město Svitavy získalo svůj věhlas rozvinutým textilním průmyslem, historie zde však zanechala stopy v podobě prastarých kostelů, hřbitovů, soch, sousoší a především památkové zóny na náměstí.

Dům U Mouřenína Svitavy

K nejvýznamnějším svitavským domům patří Dům "U Mouřenína". Původní právovárečný dům v sousedství staré radnice byl postaven v roce 1554 a patří k málu domů na náměstí, u nichž je znám přesný rok stavby.

Běžecké okruhy v okolí Svitav

Patříte k milovníkům bílé stopy a hledáte atraktivní trasy? Pak přijeďte na Svitavsko! Za dobrých sněhových podmínek jsou zde připraveny čtyři značené běžecké okruhy. Najdete je jen dva kilometry za městem v okolí Javornického hřebene směrem na Litomyšl.

Lyžařský vlek Pastviny Radiměř

Vlek v nadmořské výšce 570-640 m n. M. Leží 14 km na jih od města Svitavy.

Tipy na víkend: Svatomartinské víno, Gastrofest a mezinárodní konopný veletrh

Nadcházející víkend sice nebude slunečný, přesto stojí za to se vypravit za koštováním Svatomartinského vína, které se bude konat v Praze, Brně, Mikulově, Kutné Hoře, Chebu, Litoměřicích, Svitavách a v Uherském Hradišti. Exotická jídla můžete ochutnávat v Českých Budějovicích na Gastrofestu. Pražský Cannafest představí konopnou kosmetiku, oblečení i stavební materiály.

Bonus pas - spousta zážitků za super cenu

Českomoravské pomezí přináší všem turistům i domácím možnost navštívit mnoho zajímavých míst regionu s výraznou slevou. Navštivte Litomyšl, Poličku, Moravskou Třebovou, Svitavy a Vysoké Mýto a užijte si všechny výhody, které vám Bonus pas Českomoravského pomezí nabízí.

Tipy na víkend: Svatomartinské víno, lampiónové průvody a pivní maratón

Páteční svátek svatého Martina přináší řadu akcí. Po celé republice začne koštování Svatomartinských vín, které doplní svatomartinská husa i rohlíčky. V Horní Plané připravili také pivní maratón, s lampióny vyrazí do ulic v Kutné Hoře, Nejdku, Královském Poříčí, Trutnově, Litomyšli a ve Svitavách.

Výlet kolem Žabky

Nenáročná trasa výletu vás zavede do okolí historického města Svitavy. Mírně zvlněná krajina Českomoravského pomezí byla osídlena počátkem 13. století, ale nejvíce pamětihodností se dochovalo až z 18. a 19. století.