Tipy na výlety v pohoří Šumava

Javoří Pila na Šumavě

Zaniklá osada Javoří Pila se nachází při soutoku Javořího a Tmavého potoka. Původně zde stávala pila, která zpracovávala dřevo z okolních lesů, a hájovna. Po ukončení provozu pily se z místa stal oblíbený výletní hostinec U Tetřeva s noclehárnou.

Přírodní památka Prameniště Pohořského potoka

Prameniště Pohořského potoka se nachází v blízkosti obce Pohoří na Šumavě. Jedná se o přírodní památku.

Klenot české krajiny, ze kterého se tají dech. Mrznout tu může i během léta

Na nekonečných šumavských pláních se nachází jedno z nejstudenějších a nejvlhčích míst u nás. Jde o Jezerní slať, kde je v zimě klidně i třicet stupňů pod nulou.. Pod bod mrazu však klesá teplota dokonce i během léta. Toto rozsáhlé vrchovištní rašeliniště najdeme v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou.

Přírodní památka Tejmlov

Přírodní památka chrání především druhově bohaté kosené louky s typickým výskytem flóry i fauny pro šumavské podhorské oblasti. V roce 2009 byla lokalita zahrnuta mezi Evropsky významné lokality a od roku 2023 je ochrana rozšířena na přírodní památku.

Hora Javorník u Vacova

Javorník (1066 m) se nachází nad stejnojmennou osadou, spadající pod obec Vacov. Jde o nejvyšší vrchol Javornické hornatiny, která leží mezi Kašperskými Horami, Nezdicemi na Šumavě a Stachy. Rád sem chodíval i šumavský spisovatel Karel Klostermann, po němž byla pojmenována rozhledna na vrcholu.

Zlověstné pověsti i ztracená vesnice. Šumavský Ždánov vyzařuje tajemnem

Šumava je plná záhad, které po staletí zůstávají ukryté před našimi zraky. Ohromná magická síla vystupující z nitra kopců nás stále přitahuje. Vydejme se tedy na jedno z mnoha takových míst, a to na Ždánov.

Šumavská vyhlídka u obce Čejkovy

Vyhlídka s lavičkou slibuje výhledy na pošumavskou krajinu.

Dřevěné srdce Evropy – vyhlídka u Volar

Z vyhlídky jsou krásné výhledy na Volary a okolní šumavskou přírodu. Vyhlídkové místo je obohaceno o dřevěné srdce a dvě lavičky v podobě historických kol.

Na Šumavu za nejkrásnějším vrcholem. A pak ještě dál na hranici tří států

Nekončící výhledy do dáli, rozmanité kamenné útvary a nádherná nedotčená příroda. To vše nabízí Třístoličník, který je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy. Vystupuje z pohraničního hřebene západně od Trojmezné hory, asi 10 kilometrů západně od Nové Pece, a vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na samotném vrcholu skalní vyvýšeniny je vybudováno vyhlídkové místo.

Okno do Šumavy – fotopoint na Knížecích Pláních

Originální fotku z výletu na šumavské Knížecí Pláně pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno do Šumavy“.

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Netopýři v Amálině údolí

Údolí Zlatého potoka na Šumavě, ve 14. století zlatokopecký revír, dnes základna pro vědce a útočiště vzácných létajících savců. V chladném období roku zdejší štoly slouží jako zimoviště letounů – zjištěno tu bylo již 14 druhů.

Okno na Kašperk – fotopoint s výhledem na hrad

Originální fotku z výletu na hrad Kašperk pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno“. Ze správného úhlu je z něj výhled na ikonický šumavský hrad.

Krásu šumavských kopců si můžete vychutnat i nedaleko Sušice

Sušice je příjemné a hezké město, jehož okolí poskytuje hodně zážitků pro milovníky přírody a Šumavy. Vydejme se tedy na jednu z mnoha cest.