Rozhledny v pohoří Šumava

Na Kotli se vytočíte, v dobřívském hamru poučíte. Rokycansko láká

Je to, jako byste šplhali po obří vývrtce. Spirálovitě stále vzhůru, kovový rošt vás vynáší nad koruny stromů, místo špuntu jste najednou na vyhlídkové plošině. Vývrtka se jmenuje Kotel a je rozhlednou, ze které popatříte nejen Rokycany, nad nimiž ji vystavěli, ale také Brdy, kus Šumavy, Přimdu.

Lipno – šumavské moře mezi dvěma rozhlednami

Obří nádrž Lipno, největší dílo vltavské kaskády, začali budovat v roce 1952, dokončena byla o sedm let později. Mělké jezero o délce 42 kilometrů zaplavilo kotlinu s nevytěženými rašeliništi. Dílo budované pro zadržování vody a využití v energetice se posléze stalo význačnou rekreační oblastí.

Na šumavském Špičáku se turistům otevřela rozhledna

Po 135 schodech šestadvacetimetrové rozhledny na železnorudském Špičáku se mohou výletníci vypravit od první červencové středy, ať už pěšky, nebo lanovkou. Při dobré viditelnosti by z nové rozhledny měly být rozeznatelné dokonce i Dachsteinské Alpy.

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna postavená roku 2014 na šumavském Špičáku měří 26,5 metru a na její vrchol vede celkem 135 schodů. Svou výškou převyšuje všechny okolní stromy a nabízí tak jedinečný výhled na Šumavu z obou stran, za jasného počasí lze dohlédnout i Dachsteinské Alpy.

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. N. M.) se v květnu 2014 otevře nová rozhledna. Z výsky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni.

Rozhledna sv. Markéty u Dlažova

Rozhledna sv. Markéty u obce Dlažov mezi Klatovy a Kdyní se tyčí do výšky 25 metrů a nabízí pohled na Domažlicko, Klatovsko i na vrcholky Šumavy. Dřevěná konstrukce rozhledny je postavena na kamenném soklu. Vyhlídková plošina je ve výšce 19,2 metru a vede na ni 94 schodů.

Rozhledna Na Vrších v obci Břasy

Unikátní multifunkční stavba byla postavena jako datový převaděč s vyhlídkovým patrem pro veřejnost. Okolní krajinu můžete obdivovat z výšky dvanácti metrů. Okolní obce odtud budete mít jako na dlani, dohlédnout však lze na Krušné hory i Šumavu.

Rozhledna na šumavském Poledníku oslaví výročí

Už patnáct let mohou turisté stoupat po 227 schodech na 37 metrů vysokou rozhlednu na vrcholku šumavského kopce Poledník. Ten byl v minulosti součástí rozsáhlého vojenského areálu se základnou protivzdušné obrany státu. Rozhledna byla oficiálně zpřístupněna 18. července 1998.

Rozhledna na Šibeničním vrchu nad Horšovským Týnem

Nedaleko města Horšovský Týn na Šibeničním vrchu, kde bývalo poutní a výletní místo, byla v roce 2010 vybudována rozhledna. Dřevěná hranolová věž vysoká 21,5 metru poskytuje dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa.

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů naleznete na vrcholu Pancíř (1214 m), odkud se naskýtá pohled daleko do Bavorska, na Velký Javor s horskou chatou Arberschutzhaus a za jasného počasí jsou vidět také Alpy.

Pancíř nabízí skvělý rozhled po Šumavě

Turistická chata s rozhlednou na Pancíři (1214 m. N. M.) nad Železnou Rudou oslaví 28. září 89 let trvání. Slavnostně ji otevřeli po 5 měsících práce v roce 1923. Od roku 1880 tu stála dřevěná rozhledna. Výhled z věže je tu úžasný, zvláště na podzim, kdy je vzduch čistý a dohlednost značná.

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník (1089 m) byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.

Rozhledna Svatobor u Sušice - posvátné místo Slovanů

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ti, kdož vyšplhají po 182 dřevěných schodech nahoru budou odměněni krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor.

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Cesta k pramenům Volyňky nabízí i Alpy. A sjezd šupem do Vimperka

Vydejte se s námi na Šumavu, kde na kole doputujeme k prameni řeky Volyňky. Kromě pramenné studánky navštívíme nejvýše položené nádraží v České republice, můžeme vystoupit na vrchol Boubína, kde je krásná rozhledna, a prohlédnout si město Vimperk.