Řeky v oblasti Středočeský kraj

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče

Okružní stezka vede po lesních a polních cestách v okolí Úholiček. Zavede vás na hradiště Řivnáč s krásným výhledem na meandr Vltavy, vyhlídku Stříbrník nebo vodopádu na Podmoráni.

Vyhlídka Na Vrchovnici – jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu

Vyhlídka Na Vrchovnici patří k jedněm z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu, v tomto případě na hladinu Slapské přehrady. K místu nedaleko obce Blažim vede zelená turistické značka.

Masarykova vyhlídka ve Zbečně

Z Masarykovy vyhlídky je obnovený výhled na zalesněné údolí i s částí obce Zbečno s řekou Berounkou a celé panorama s Masarykovým mostem. V hlubokém údolí, přímo na břehu řeky Berounky, se nachází tisíciletá ves, bývalé lovecké centrum Přemyslovců.

Marina Vltava - projížďky lodí po Vltavě

Vyhlídkové plavby, půjčovna lodí na Vltavě v přístavu Marina Vltava - sportovně-rekreačním areálu s přístavem v Nelahozevsi nedaleko Prahy, 300 m od zámku Nelahozeves. Areál s restaurací a penzionem se nachází v atraktivním prostředí na břehu řeky Vltavy.

Půjčovna lodí Slavík na řece Otavě, Vltavě a Lužnici

Půjčovna kánoí, kajaků a veškeré vybavení k plavbě na řece Otavě, Vltavě a Lužnici. Půjčovna Slavík sídlí ve Strakonicích, proto je její domácí řekou převážně Otava.

Vltavská čára – pozůstatky vojenské obranné linie v Kamýku nad Vltavou

Na území katastru obce Kamýk nad Vltavou se zachoval jedinečný soubor železobetonových pevnůstek, tzv. „řopíků“ postavení na pravém břehu Vltavy během roku 1938.

Plavební komora Kamýk nad Vltavou

Přehrada Kamýk nad Vltavou je důležitým bodem na Vltavské vodní cestě, neboť umožňuje lodím proplavbu směrem z Orlíka na Slapy, a naopak. Plavidla mohou využít plavební komoru, která je otevřená od 1. 5. do 30. 9. v pondělí, pátek, sobotu a neděli, od 8:00 do 18:00 hod.

Přehrada Kamýk nad Vltavou

Na Vltavě na konci vzdutí Slapského jezera bylo vystavěno vodní dílo Kamýk, které slouží k vyrovnávání špičkových odtoků z hydrocentrály Orlík, ale současně je rovněž využito k výrobě elektrické energie.

Golf Club Hodkovičky

Golfová oáza v Praze, i tak se říká Golf Clubu Hodkovičky, který se nachází na pravém břehu Vltavy. Skvělá dopravní dostupnost a pohodové zázemí, kde zapomenete, že se nacházíte jen pár minut od centra města.

Vltava mezi Novou Pecí a Českými Budějovicemi je rájem vodních sportů a říční turistiky

Vltava mezi Novou Pecí na hraně vzdutí Lipenské přehrady a Českými Budějovicemi je jednou z turisticky nejfrekventovanějších lokalit v jihočeské části toku nejdelší české řeky. Dlouhodobě rostoucí počet návštěvníků je v této oblasti doprovázen rychlým rozvojem turistické infrastruktury a služeb.

Vltava skýtá plno zážitků už od svého pramene

Řeka Vltava je cenným tuzemským přírodním dědictvím a už od svého pramene také významným turistickým cílem s velkým potenciálem zejména pro Jihočeský kraj. Už vlastní návštěva Šumavy podél horního toku Vltavy od Kvildy po Novou Pec na hraně vzdutí Lipenské přehrady je pro každého obrovským zážitkem.

Nový hrad: pevnost, kterou Korvín pobořil svému tchánovi Jiřímu z Poděbrad

Obrazně řečeno. Hrad patřil Poděbradovu příznivci Tunklovi. Ruina jednoho z největších moravských hradů Furchtenbergu / Nového hradu se ukrývá na vysokém ostrohu nad řekou Moravou. Smíšený les nedaleko Hanušovic zakrývá výhled na hrad, který rozvrátilo v 15. století vojsko krále Matyáše Korvína.

Kolem romantických vápencových skal ze Srbska do Berouna

Jsou cesty, které nikdy nezevšední. Trasy nenáročné, přímo stvořené k výletu téměř za každého počasí. Ze Srbska do Berouna proti proudu řeky je to asi šest kilometrů. Až na předměstský nevábný závěr parádní výšlap. Stezka někdy trochu přelidněná, ale každý si tu užije.

Na dotyk sochy Jana Nepomuckého stojí návštěvníci Karlova mostu fronty

Jako po dvouproudové dálnici proudí po Karlově mostě spojujícím pražské břehy davy lidí. Fascinuje je panorama Hradčan a Petřína, lodě na Vltavě. Většinou nevšímavě procházejí alejí soch vytvořených barokními mistry. Všechny to táhne k soše Jana Nepomuckého a nedalekému křížku, odkud byl shozen.

Štěchovický poklad, realita nebo legenda o nacistických tajemstvích ukrytých u Vltavy?

Koncem minulého a začátkem tohoto století jedna z nejčastěji skloňovaných záhad po skončení 2. světové války. V lesích u Hradištka, kde byl za války výcvikový prostor SS, probíhal průzkum terénu. Pánové Helmut Gaensel a později Jiří Mužík několikrát hlásili, že jsou pokladu na stopě. Nenašli nic.