Hrady a zámky v oblasti Středočeský kraj

Z věže zámku Mníšku se zájemci mohou rozhlédnout po okolí

Po celé prázdniny je na zámku v Mníšku pod Brdy zpřístupněn vrchol hodinové věže, kde si mohou návštěvníci prohlédnout podkroví zámecké budovy a rozhlédnout se po nejbližším okolí města.

Monumentální chotkovská Kačina představuje luxusní šlechtické sídlo i zázemí služebnictva

Nad půlobloukovitou, u nás zcela neobvyklou stavbou, která je nejčistším příkladem empíru v Čechách, občas prosviští gripeny z letecké základny v Čáslavi. Přehřátý vzduch nese zvuk jejich proudových motorů. V dobách největší slávy zámku zde bylo slyšet ržání koní a hlahol panstva.

Tipy na víkend: Vyrazte na piknik, seznamte se s čajovými rituály

Poslední červnový víkend zřejmě díky počasí opět vybídne k pobytu venku. Volný čas můžete strávit například piknikem na zámku v Liblicích, kde si budete moci sednout do trávy se skleničkou vína. Na zcela jiný nápoj, čaj, bude zaměřena akce, která se uskuteční v Českém Těšíně. Pokud budete chtít naopak letnímu parnu uniknout, můžete navštívit výstavu.

Nový hrad: pevnost, kterou Korvín pobořil svému tchánovi Jiřímu z Poděbrad

Obrazně řečeno. Hrad patřil Poděbradovu příznivci Tunklovi. Ruina jednoho z největších moravských hradů Furchtenbergu / Nového hradu se ukrývá na vysokém ostrohu nad řekou Moravou. Smíšený les nedaleko Hanušovic zakrývá výhled na hrad, který rozvrátilo v 15. století vojsko krále Matyáše Korvína.

Komu patřila zazděná kostra ve sklepení mohutného slezského hradu Vikštejn?

Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.

O zřícenině jednoho z nejvýznamnějších královských hradů Držemberku ví málokdo

Milovníkům historie je objekt známý pod jménem Džbán, psal se i Čbán. Skromné rozvaliny leží na zarostlém návrší nad Mutějovice. Jméno Držemberk se také moc nepoužívalo, ale je pro hrad trochu zajímavější než obyčejný Džbán.

Křivoklát a Hněvín, hrady, na nichž přišel podvodník magistr Kelley o nohy

Edward Talbot zvaný Kelley byl význačnou osobností doby Rudolfa II. Známe ho i z filmu Císařův pekař - Pekařův císař, kde ho ztvárnil Jiří Plachý. Muž, který filmově císaři stvořil Sirael, měl vyrobit elixír mládí. Což se nezdařilo a Kelley skončil v žaláři. Ponejprve na Křivoklátě, poté v Hněvíně.

Kam o víkendu s dětmi: Poznejte vánoční tradice ve skanzenu, svezte se párou

Vánoce už skutečně klepou na dveře. Než přijdou, zjistěte, jak slavili advent naši předci. Zamířit můžete do skanzenu nebo na hrady a zámky. Součástí akcí jsou tak tvořivé dílny, v nichž si s dětmi můžete vyrobit pěkné drobnosti jako dárek pod stromeček. Z Prahy můžete vyrazit na nostalgické jízdy parním vlakem směrem na Křivoklát.

Ze zeleného jezírka na Točníku vystupují deprese a beznaděj

Václav IV. Nechal založit výstavný reprezentační hrad na kopci nad původním vyhořelým sídlem Žebrákem. Poprvé tu pobýval roku 1398. Nebylo to jen soukromé obydlí, konaly se tu i důležité státnické schůzky. O Točníku se říkalo, že tu straší. Král, který se bál bouřky a koček, tomu věřil.

Český Šternberk – hrad, na kterém se bydlí

Český Šternberk patří k našim nejstarším zachovalým hradům. Tyčí se malebně nad levým břehem Sázavy a k návštěvě láká i tím, že má oproti jiným památkám u nás několik zvláštností. Třeba tu, že ho stále obývá potomek zakladatelského rodu.

Zámek Třebešice u Benešova

Zámecký areál se rozkládá na celkové ploše 6 hektarů na severozápadním okraji obce Třebešice u Benešova. Je tvořen budovami zámku, klasicistní konírny, barokního špýcharu a hospodářskými budovami bývalého lihovaru a pivovaru. V západní a severní části se rozprostírá bývalý park a ovocný sad.

Zámek Příčovy u Sedlčan

Nevelký barokní obdélný jednopatrový zámek s mansardovou střechou se nachází v obci Příčovy nedaleko Sedlčan.

Zřícenina hradu Ostromeč na Slapech

Zbytky hradu na vysokém ostrohu nad soutokem Vltavy a Mastníku jsou poprvé zmiňovány v roce 1419. Hrad zanikl ale již kolem roku 1542.

Zámek Tloskov u Neveklova

Původní tvrz přestavěna jednoduchý barokní zámek z počátku 18. století byl rozsáhle přestaven v 19. století. V současné době tady sídlí Centrum sociálních služeb. Přístupné jsou pouze venkovní prostory.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte svatojánskou noc, vyrazte za rytíři

První letní víkend se ponese ve znamení oslav svatojánské noci. Její atmosféru si můžete užít třeba ve skanzenu Kouřim, na hradě Grabštejně nebo v Pravěké osadě Křivolík. Stejně tak se můžete přenést do středověku a navštívit třeba velkolepou historickou akci Kutnohorské stříbření, která nabídne rytířské souboje nebo královský průvod.