Hrady a zámky v oblasti Středočeský kraj

Malý zámek s velkou duší. Jizvy po minulém režimu vzal na Stránově čas

Na zámek Stránov se vydáme do obce Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. Návštěvníky láká především svým pohádkovým vzezřením. Oslňující je též výhled na zdejší viadukt, na nějž se nám naskytne úchvatný pohled již při příjezdu do obce. Prohlédnout si ho lze z jiné perspektivy i shora po vystoupání na zámeckou gotickou věž. Stránov patří rodině Šimonků, kteří se, jak je vidno, o svůj majetek starají s láskou a péčí.

Zámek Soutice

Zámek v Souticích byl vystavěn ve 2. polovině 17. století na místě tvrze. Od konce 50. let je kulturní památkou. Dobře dochovaný celek představuje hodnotnou ukázku reprezentativního šlechtického sídla na venkově.

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Naučná stezka Cínova cesta ve Svratce

Cínova cesta je naučná stezka ve Svratce pojmenovaná po malíři Františku Cínovi Jelínkovi, známá svými malovanými kameny. Stezka nabízí příjemnou procházku lesem a vede kolem významných míst, jako jsou Zkamenělý zámek a zámeček Karlštejn.

Žijte jako šlechtici. Zámek Liblice nabízí nedělní prohlídky a romantické ubytování

Snili jste někdy o tom, vrátit se v čase a žít na zámku? Že je to nemožné? Ne tak docela. Na zámku v Liblicích se budete cítit jako šlechtici s modrou krví. Liblice jsou ideálním místem nejen pro milovníky historie a přírody, ale také pro ty, kteří se chtějí cítit alespoň na chvíli jako princ a princezna. Toto méně známé, avšak velmi krásné a klidné místo si zamilujete.

Dívčí Kámen: Hrad postavený z lásky

Nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy se na vysoké skále vypíná monumentální romantická zřícenina. Nachází se v přírodní rezervaci Blanský les a kousek od ní najdeme i keltské oppidum. Hrad Dívčí Kámen je považován za jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice, návštěvníky neokouzlí jen ruina samotná, ale i okolní příroda.

V Březnici uvidíte komnatu z Princezny ze mlejna i zazděného slona

Zámek Březnice na Příbramsku je ideálním místem na výlet. Navštívit tu můžete nejstarší dochovanou renesanční zámeckou knihovnu v Čechách nebo čarovnou komnatu z pohádky Princezna ze mlejna. Třešničkou na dortu je anglický park, který vybízí k romantickým procházkám.

Staňte se pánem hradu za 20 korun

Jaké to je být hradním pánem si obrazně řečeno mohou vyzkoušet návštěvníci hradu Tuchoraz v okrese Kolín, označovaného též často jako zámek a tvrz. Kulturní památka má možná lehce nejasnou terminologii, ale nabízí zcela nepopiratelné dobrodružství. Od majitelů, kteří bydlí v přilehlé vile, si výměnou za vstupné 20 korun na osobu zapůjčíte svazek klíčů a historický objekt můžete objevovat zcela sami.

Do Spáleného Poříčí k vodopádu, na zámek i za vodníky

Do Spáleného Poříčí se vydáme na Plzeňsko nedaleko Brd. Jeho centrum je chráněno jako městská památková zóna, a v roce 2003 dokonce získalo ocenění Historické město roku. Spálenému Poříčí dominuje renesanční zámek a kostel sv. Mikuláše. A v důsledku bývalého početného židovského osídlení zde najdeme i pozůstatky synagogy.

Barokní zámeček s parkem ve Smilkově

Dvoukřídlý barokní zámek byl postaven na konci 17. století, jeho současný vzhled je výsledkem neogotických úprav v 19. století. Kolem zámku se nachází barokní zahrada z konce 18. století. Po 2. světové válce se v objektu nacházel domov pro seniory, nyní je v soukromých rukách a není přístupný.

Zámek Komorní Hrádek

Komorní Hrádek – zámek a osada stejného názvu jsou odedávna spjaty s Chocerady. S tím, že si své postavení obě části vyměnily – Chocerady jako součást někdejšího hrádeckého panství a současný Komorní Hrádek jako místní část ve správě obce.

FOTO: Podzimní barvy rozzářily Máchův kraj. Kokořínsko je teď ideálním místem k výletu

Když podzim maluje, je to úchvatná podívaná. A pakliže vyjde i krásné počasí, je ideální čas na výlet do přírody. My se vydali do Máchova kraje na Kokořínsko, které nabízí širokou škálu turistických tras, hluboké lesy provoněné houbami a krásná zákoutí pískovcových skal. Naše kroky vedly od Harasova přes hrad Kokořín, skalní hrad Nedamy, Pokličky až po skalní bludiště. Podzimní Kokořínsko okouzlí na každém kroku.

Hořovický zámek je rájem nejen pro děti, ukrývá i trosky letadla

Zámek Hořovice najdeme nedaleko Prahy. Jeho charakteristickým rysem je krásná Sluneční brána zdobená sochami a rozlehlý park. V Hořovicích však najdeme zámky rovnou dva. Vedle nového tu uvidíme i starý, původně panský dvorec, jenž stojí nedaleko na skalním ostrohu nad Červeným potokem. Prohlídka zámku zaujme především malé návštěvníky, pro které se tu sešel depozitář z mnoha hradů a zámku ze středních Čech.

Zámek Chlumín

První písemné zmínky o obci Chlumín pocházejí ze začátku 14. století, kdy byl sídlem bohatého pražského měšťanského rodu Velfloviců. Malý zámeček s dnes již zchátralým hospodářským dvorem byl postavený rytířem Kyšperským z Vřesovic na místě staré zpustlé tvrze.

Ve skanzenu Vysoký Chlumec máte pocit, že vesnice je tu od nepaměti

Skanzenů je v Česku několik, ale tento mezi Příbramí a Sedlčany patří k nejmladším. Zaujme už tím, že na první pohled máte pocit, že chalupy sem nikdo netransferoval, že vesnice tu stojí od nepaměti. Tříhektarový areál pod místním hradem jen někdo oplotil. Ten „někdo“ je Hornické muzeum Příbram, pod jehož správu místní areál vesnických staveb v přírodě patří.