Středočeský kraj

Přírodní památka Třebichovická olšinka

Podmáčená louka a bažinatá olšina nedaleko Kladna zjara bohatě rozkvétá ohroženou bledulí jarní. Ve vlhčích částech se hojně vyskytuje nachově kvetoucí prstnatec májový, v sušších pak chráněná kapradina hadilka obecná.

Komu patřila zazděná kostra ve sklepení mohutného slezského hradu Vikštejn?

Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.

Do jihočeských Athén a k mlýnům na Blanici je to od Protivína jen kousek

Malá a zdánlivě nenápadná obec Heřmaň tento ušlechtilý přídomek získala v dobách, kde zde žil filmový režisér Václav Krška, mlýny Benešovský a Červený mají s filmem také mnoho společného, na hřbitově odpočívá i známý básník, zde narozený, okolí je ideální i pro cykloturistiku…

Kouřimský skanzen po rozšíření láká víc lidí

Skanzen v Kouřimi na Kolínsku je pro návštěvníky atraktivnější poté, co byl rozšířen o některé objekty. Před necelými dvěma lety byl skanzen doplněn a počítá se s dalšími stavbami.

O zřícenině jednoho z nejvýznamnějších královských hradů Držemberku ví málokdo

Milovníkům historie je objekt známý pod jménem Džbán, psal se i Čbán. Skromné rozvaliny leží na zarostlém návrší nad Mutějovice. Jméno Držemberk se také moc nepoužívalo, ale je pro hrad trochu zajímavější než obyčejný Džbán.

Průchod chrámem sv. Barbory se změní

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře letos čeká několik úprav, které se dotknou i turistů. Těch sem každý rok zamíří více než 300 tisíc. Právě kvůli velkému „provozu“ se ve středověké památce bude měnit trasa.

Byla Budeč, kde se učil kníže Václav, čarodějnickou školou?

Ostroh nad nynější obcí Zákolany byl osídlen již v době bronzové. Postupně tu vyrostlo mohutné hradiště, kde se usadili Keltové. Slované ho silně opevnili a zbudovali tu své mocenské centrum. Hradiště mělo tvar trojúhelníku, s dvojitými valy, zbytek je patrný pod hřbitovní zdí.

Muzeum motorek láká tisíce nadšenců. Letos se dočká proměny

Ucelenou sbírku asi 170 exponátů souvisejících se značkou Jawa včetně modelu zvaného Rumpál z roku 1929 nabízí muzeum motocyklů v Rabakově na Mladoboleslavsku. Ročně se sem přijede podívat několik tisíc nadšenců. V letošním roce plánuje majitel muzea Martin Miclík rekonstrukci jedné z výstavních částí.

Za Eliškou Přemyslovnou do Nymburka

Před více než sedmi sty lety se začal odvíjet příběh, který významně ovlivnil další politické dění v českém království. Významnou roli v něm sehrálo město Nymburk.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na masopust nebo tvořivou dílnu

Doba maškarních a masopustu je v plném proudu. Vyrazte s dětmi třeba na vodnický rej do Vodního domu v Hulicích nebo na masopust do Kadaně. Nebudete ochuzeni o soutěže ani dobré jídlo. Koná se také řada tvořivých dílen, na kterých se budete vystřihovat, malovat či kreslit.

V Českém Brodu sejdete po schodech do 15. století

I v zimě je možné si udělat výlet za atraktivními památkami. Například do Českého Brodu, kde v bývalé radnici, původně gotické, přestavěné v 18. století renesančně, dnes sídlu Turistického informačního centra, sestoupíte po několika schodech zpět do historie.

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Kostel svatého Mikuláše Krásná Hora nad Vltavou

Dominantu Krásné Hory tvoří kostel svatého Mikuláše. Kdo kostel založil, se s určitostí neví. Kostel v obci stál již před rokem 1350, ale v 19. století se najednou sesul. Roku 1855 byl postaven současný kostel sv. Mikuláše.

Vojenské lesy otevřou v Obecnici informační středisko ve zrekonstruované dřevostavbě

Prvorepubliková dřevostavba v brdské Obecnici prošla v loňském roce komplexní obnovou. Vojenské lesy a statky ji předaly k užívání v pátek 18. ledna. Nové moderní informační středisko nejmladší české chráněné krajinné oblasti bude otevřeno v hlavní turistické sezoně.

Křivoklát a Hněvín, hrady, na nichž přišel podvodník magistr Kelley o nohy

Edward Talbot zvaný Kelley byl význačnou osobností doby Rudolfa II. Známe ho i z filmu Císařův pekař - Pekařův císař, kde ho ztvárnil Jiří Plachý. Muž, který filmově císaři stvořil Sirael, měl vyrobit elixír mládí. Což se nezdařilo a Kelley skončil v žaláři. Ponejprve na Křivoklátě, poté v Hněvíně.