Středočeský kraj

Sochy granátníků v Březovicích v areálu Valdštejnsko

Oblíbeným cílem výletů na Mladoboleslavsku je lovecký areál Valdštejnsko. Kulturní památkou jsou zde sochy granátníků z 18. století.

Archeologické naleziště Bylany

Asi 3 km jihozápadně od Kutné Hory, na jihovýchodním okraji obce Bylany, se nachází neolitický sídelní areál. Při archeologických průzkumech zde bylo odkryto přes 7 ha pozůstatků osídlení z období kultury s lineární keramikou a následné kultury s vypíchanou keramikou.

Stříbrná stezka – naučná stezka Po stopách dolování

Naučná stezka Po stopách dolování u Kutné Hory vede kolem nejzajímavějších pozůstatků spjatých s kutnohorským hornictvím a hutnictvím. Celá trasa je rozdělena na dva samostatné okruhy. Stříbrnou stezku jižní okruh a Stříbrnou stezku severní okruh.

Rozhledna Oznička

Na severním okraji Hostínsko-vsetínské hornatiny se u obce Oznice nachází dřevěná rozhledna Oznička.

Papilonia Karlštejn

Na poklidné cestě k hradu Karlštejn na vás čeká blízké setkání s nejkrásnějšími tvory této planety. Papilonia je svět, kde objevíte krásu motýlů, zázrak jejich zrození i fascinující pestrobarevný život.

Biopark Kladno v bývalých kasárnách

Kladenský Biopark vyrostl v Rozdělově, na místě bývalých kasáren mezi budovami ČVUT a areálem vodáren. Vedle řady vodních prvků nebo neobvyklé rozhledny především představuje pro Česko typické ekosystémy.

Památník seskoku Františka Pavelky a mužů z Koudelova

V malém lesíku mezi Koudelovem a Skovicemi u Čáslavi se nachází nenápadný pomníček, který upomíná na operaci Percentage, její tragickou dohru, a především na velkou odvahu jednoho výsadkáře a několika místních mužů.

Pražské náplavky

Pražská nábřeží jsou součástí regulace toku Vltavy, která vznikla převážně na přelomu 19. a 20. století. V současnosti jsou součástí Pražské památkové rezervace a představují kreativní prostor v centru města pro trávení volného času a konání nejrůznějších akcí.

Nábřeží Ludvíka Svobody

Nábřeží Ludvíka Svobody na Novém Městě v Praze vede podél pravého břehu Vltavy od Štefánikova mostu k Hlávkovu mostu. Své pojmenování dostalo podle českého státníka Ludvíka Svobody, který byl v letech 1968–1975 československým prezidentem.

Křížová cesta v Načeradci

Křížová cesta v Načeradci byla postavena v roce 1738 a vede na Holý vrch. Tvoří ji třináct zděných hranolových kapliček se stříškou.

Poděbradský trpaslík

Proslulým obyvatelem Poděbrad je malý trpaslík, který odbíjí kladívkem do mochomůrky čas nejen lázeňským hostům, ale také všem, co žijí nebo zavítají do Poděbrad. Trpaslíka s červenou čepičkou najdete kousek od květinových hodin.

Cyklostezka Družec – Doksy

Cyklostezka spojuje obce Družec a Doksy na Kladensku v těsné blízkosti silnice III/2016. Cyklostezka bezpečně propojila obě obce a cyklistům zajistila pohodlnou trasu.

FOTO: Podzimní barvy rozzářily Máchův kraj. Kokořínsko je teď ideálním místem k výletu

Když podzim maluje, je to úchvatná podívaná. A pakliže vyjde i krásné počasí, je ideální čas na výlet do přírody. My se vydali do Máchova kraje na Kokořínsko, které nabízí širokou škálu turistických tras, hluboké lesy provoněné houbami a krásná zákoutí pískovcových skal. Naše kroky vedly od Harasova přes hrad Kokořín, skalní hrad Nedamy, Pokličky až po skalní bludiště. Podzimní Kokořínsko okouzlí na každém kroku.

Štěpánský most v Obříství

Štěpánský most přes Labe v Obříství byl postaven roku 1912 podle projektu Karla Šimka, pozdějšího profesora Vysokého učení technického v Brně. Konstrukčně se jedná o tzv. Spojitý nosník s klouby.

Kostel sv. Ondřeje Nelahozeves

Kostel sv. Ondřeje v Nelahozevsi byl postaven v první třetině 14. století, současná podoba pochází z 19. století. V interiéru se nacházejí pozdně gotické kamenické články, vybavení pochází především z 18. století. K areálu kostela patří také dřevěná zvonice a oplocení s brankami.