Středočeský kraj

Socha Sedící lvice na zámku Ratměřice

Bronzová socha Sedící lvice od světoznámého akademického sochaře a malíře Jaroslava Róny vítá návštěvníky zámku Ratměřice před hlavním vchodem do budovy.

Skalní reliéf Had u Želíz

Na Okruhu Václava Levého mezi obcemi Želízy a Tupadly se nachází i reliéf Had, zobrazující velkého plaza lezoucího po skále. Vede k němu modrá značka z Tupadel (Želíz) anebo žlutá ze Štětí.

Vodní nádrž Klíčava na Křivoklátsku

Přehrada Klíčava je umístěna na potoce Klíčava pod soutokem s Lánským potokem asi 3 km nad obcí Zbečno. Vodárenská nádrž byla vybudována v letech 1949 až 1955, zejména pro zásobování Kladna a okolí pitnou vodou, z úpravny blízko pod přehradou.

Lom Homolák u Berouna

Lom Homolák se nachází nedaleko obce Vinařice na Berounsku, asi 4 kilometry od Koněpruských jeskyní. Samotný lom je nepřístupný, ovšem ze zelené značky spojující obce Tobolka a Vinařice, se nad lomem nachází pěkné vyhlídkové místo.

Zichovecký kromlech

Replika prehistorického kamenného kruhu (kromlechu) byla postavena v roce 2010. Kromlech je tvořen 13 kameny z kamenolomů Družec, Merunice a Malé Žernoseky.

Spadaným listím ke zřícenině Jenčova, nejmenšího tuzemského hradu

Křivoklátské lesy byly oblíbeným loveckým revírem zejména Přemyslovců. Lovy byly jednak zábavou, jednak i příležitostí k setkání s důležitými lidmi – a samozřejmě také přinášely výživné maso. Okolí Berounky bylo jako stvořené pro zakládání šlechtických sídel – vznikl Křivoklát, Jivno, Hlavačov, Týřov, Nižbor, Zbiroh, Žebrák s Točníkem... A také Jenčov.

Skalní reliéf hlava Sfingy u Želíz

Skalní reliéf s hlavou Sfingy najdete nedaleko obce Želízy na Kokořínsku. Původně se prý jednalo o reliéf císaře Františka Josefa I., který byl po roce 1918 upraven do podoby Sfingy.

Padrťské rybníky jsou jednou z nejromantičtějších oblastí Brd

Po částečném otevření vojenského výcvikového prostoru Brdy v roce 2016 se staly Padrťské rybníky jednou z nejnavštěvovanějších lokalit.

Smaragdové jezírko v Brdech

Smaragdové jezírko se nachází v brdských lesích na severovýchodní straně vrchu Plešivec. Jezírko je pozůstatkem bývalého lomu. Své jméno získalo od nazelenalé barvy vody. Podle legendy se na dně ukrývá hadí žena se smaragdovýma očima, která po vynoření naříká.

Pomník krále Jiřího v Poděbradech

Jezdecká socha krále Jiřího byla zhotovena v letech 1890-1896 podle návrhu Bohuslava Schnircha. Socha ve dvojnásobku životní velikosti je vytvořena originální metodou – tepané měděné části jsou našroubovány na železnou kostru.

Pramen Výrovka u Kostelní Lhoty

Pramen minerální vody Výrovka se nachází nedaleko Kostelni Lhoty. Jedná se o nedávno zrekonstruované zřídlo, chemicky velmi podobné Svatojosefskému prameni v Kersku. Leží těsně u cyklotrasy 0124 z Kostelní Lhoty do Hořátev.

Eliščin pramen v Poděbradech

Pramen Eliška byl navrtán roku 1910. Naleznete ho tryskat z měděné vázy do skleněné půlkoule, která je zakrytá secesní kovovou stříškou nesenou na sloupcích. Celá konstrukce je ozdobená různými motivy z říše rostlin, volutami a štítky.

Minerální pramen Sadka

Pramen Sadka najdete v Prokopově ulici v obci Sadská nedaleko Nymburka. V Sadské vyvěrá alkalicko – zemitá kyselka o teplotě 11°C, jejíž složení je podobné jako u zřídel v Poděbradech. Okus tuto vodu můžete jen dvě hodiny denně, a to od 8:30 do 9:30 a od 15 do 16 hodin.

Národní geopark zve do pravěku

Ojedinělé území Barrandienu se stalo národním geoparkem. Ten zahrnuje oblast kolem Prahy, Berounsko, Brdy, část Rakovnicka a Plzeňska.

Zahrady na zelených parkánech v Kolíně

Ojedinělý relaxační prostor v centru města. Odpočiňte si od ruchu na zelených parkánech, v rozáriu nebo u bylinkové zahrádky.