Strašín

Na šumavský Kůstrý za dávnými záhadami

Jedna z dominant Strašínska, dosahující nadmořské výšky přes 800 metrů, poskytuje nejen překrásný výhled do vnitrozemí. V minulosti pravděpodobně sehrála významnou úlohu v životě tehdejších lidí.

Javornická hornatina

Javornická hornatina se rozkládá na území o ploše cca 60 km2 rozkládající se pod horou Javorník s nadmořskou výškou 1066 m n. M., zasahující od Kašperských Hor na západě k Vacovu na východě a od Strašína na severu ke Stachám na jihu.

Významný šumavský poutní kostel ve Strašíně obestírá spousta legend

Milovníci tajemna zde mohou pociťovat extrémně silné energie u pramene či dohledávat vyobrazené kostlivce, racionálně uvažující pak mít pochyby u legend o bílém zjevení, nebeské Panně Marii, původu názvu obce, zázraku otevření dveří kostela za husitů nebo o korunce hadí královny na hlavě Jezulátka.

V šumavském Strašíně mají nejmenší studánku na světě a kostlivce v kostele

Malý důlek v kameni, v němž voda nikdy nevysychá. Kámen je silným energetickým místem, jakých je na Šumavě mnoho. Ten strašínský je mimořádně silný, alespoň pověst to tvrdí. A dobíjet se sem chodí lidé zeširoka daleka. Strašín leží nedaleko Kašperských Hor, pod bájemi opředeným Javorníkem.

Pomůže kostlivec odhalit tajemství strašínského kostela?

Strašínský kostel Narození Panny Marie je opředen řadou pověstí. Budou nově objevené a zrestaurované fresky vodítkem k odhalení jeho dalších tajemství?

Ukrývá strašínská jeskyně tajemství?

Jeskyně poblíž šumavské obce Strašín se může pyšnit nejen pozoruhodnými mísovitými a hrncovitými prohlubněmi ve stropu, které jsou výsledkem chemické koroze vápence, způsobené kondenzovanou vodou, ale také záhadným podzemním jezírkem.

Zapomenuté šumavské vesničky – Nahořánky

Necelé dva kilometry od obce Strašín se mezi horskými pastvinami a pod ochranou skalního masivu rozprostírá v nadmořské výšce přes 700 metrů další ze zapomenutých šumavských vesniček.

Zapomenuté šumavské vesničky – Strašín

Malebná kopcovitá krajina, hluboké lesy, potůčky a překrásné stráně s pasoucím se dobytkem - to vše v sobě skýtá zastrčená a možná i trochu zapomenutá šumavská oblast kolem Strašína, která v minulosti okouzlila i Kelty.

Kostel narození Panny Marie ve Strašíně

Kostel v románském slohu zde byl vybudován kolem poloviny 13. století a později prošel gotickou přestavbou. Dnešní barokní podobu získal v letech 1736 – 1739. V této době se stal Strašín významným poutním místem, jehož význam upadl až po druhé světové válce.

Strašín – tajemné místo na Šumavě plné záhad

V nádherné šumavské krajině pod Javorníkem, asi 15 kilometrů od Sušice, se rozprostírá malá obec Strašín se svojí dominantou – tajemným, původně románsko-gotickým kostelem Narození Panny Marie.