Tipy na výlety v obci Sloup

Socha sv. Jana Nepomuckého v Hýslech

Sloup se sochou a erbem okřídleného lva s mečem z roku 1706 je památkou na velkou povodeň.

Skalní hrad Sloup sloužil poustevníkovi i legendárním čertům

Hrad Sloup je jedním z našich největších a nejkrásnějších skalních hradů. Stojí na zhruba 35 metrů vysokém pískovcovém skalním suku ve stejnojmenné obci na Českolipsku. Nejprve se zde nacházelo středověké hradní opevnění a poté barokní poustevna. Ze samotného hradu se dochovalo jen málo, i tak nám prohlídka tohoto skalního sídla nabízí mnoho zajímavého. Projdeme se labyrintem chodeb, zahradními terasami a navštívíme filmové místo ze známé čertovské pohádky.

Sloupskými skalami od vyhlídky k vyhlídce

Vyhlídek je tam (téměř) nepočítaně. A to beru do úvahy pouze místa oficiálně pojmenovaná a opatřená informativními tabulemi. Pískovcové skály po pár krocích katapultují návštěvníka do výšin a vyzvou ho: Teď se koukej kochat! Obzor se nadějně vlní výraznými lužickohorskými vrchy, i neméně vydařenými českostředohorskými, a hluboko pod pozorovateli se na předjarním slunci vyhřívá – Sloup v Čechách.

Sloup se sv. Annou z náměstí Míru ve starém Mostě

Barokní pískovcový sloup vytvořil v roce 1681 italský mistr Pietro de Toscana jako upomínku na více než jedenáct set obětí morové epidemie v roce 1680. Od svého vzniku stával na Mírovém náměstí ve starém Mostě. Kvůli rozšíření dobývacího prostoru musel být přesunut a stěhoval se několikrát.

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.

Sloupsko je plné nádherné romantiky, kromě hradu tu uvidíte i skalní města

Sloup v Čechách je známý především svým skalním hradem, je to jedna z nejromantičtějších staveb toho druhu u nás. Ale v okolí mohutného pískovcového suku se to krásou jen skví. Sama obec je plná roubenek, zámek slouží seniorům. Zemský ráj to napohled...

Pustým žlebem - nejromantičtějším kaňonem Moravského krasu

Do Moravského krasu se jezdí především za podzemím, krápníkové jeskyně, plavba po Punkvě, proslulá propast Macocha táhnou. Ale i na povrchu je nádherně, nejhezčí partií je asi osmikilometrový kaňon Pustého žlebu. Táhne se od obce Sloup po Skalní Mlýn.

Sloup zvaný Po fajrumtu v Novém Boru

Socha nebo sloup ze dřeva, kovu a skla nazvaný Po fajrumtu odkazuje na prastaré zvolání sklářů. Umělecké dílo na náměstí v Novém Boru symbolizuje historii města spojenou se sklářstvím.

Sloup Nejsvětější Trojice v Bakově nad Jizerou

Uprostřed náměstí Míru v Bakově nad Jizerou byl postaven Sloup Nejsvětější Trojice jako memento k odvrácení morových ran v letech 1727 - 1729.

Lidová architektura ve Sloupu v Čechách

V obci Sloup se nachází řada historicky cenných roubených, polozděných i zděných lidových domů, pocházejících většinou z konce 18. a 1. poloviny 19. století.

Kaple sv. Jana Nepomuckého Sloup v Čechách

Barokní kaple svatého Jana Nepomuckého ve Sloupu na Českolipsku pochází z 1. poloviny 18. století a je chráněna jako nemovitá kulturní památka.

Barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské Sloup v Čechách

Kostel sv. Kateřiny se nachází se naproti zámku. Poprvé je zmiňován již v roce 1327. V letech 1717-1719 proběhla rozsáhlá přestavba, při níž kostel dostal svou dnešní podobu.

Ve Sloupu v Čechách najdete hrad, vinohrad, rozhlednu i jeskyni zavražděného poustevníka

Do malebného regionu Lužických hor patří i velmi navštěvovaný skalní hrad Sloup v Čechách. V posledních letech oblast ještě více získala na turistické atraktivitě vybudováním nové rozhledny Na Stráži, upravením skalních vyhlídek či vytvořením několika místních turistických okruhů.

Naučná a interaktivní stezka ve Sloupu v Čechách

Hlavně rodinám s dětmi je určená naučná, nenáročná, interaktivní a 2 kilometry dlouhá lesní stezka v obci Sloup v Čechách na Českolipsku. Vhodně doplňuje lesní vyhlídkové okruhy Sloupským skalním městem.