Slavonice

Přírodní památka Slavonické rybníky

Lokalita Slavonických rybníků u Slavonic na Jindřichohradecku je od roku 2023 zvláště chráněným územím. Vyskytují se zde vzácní čolci, vážky, ale také houby a řasy.

Hřbitovní kaple svatého Kříže v Slavonicích

Kaple byla založena v roce 1702, součástí je původní portál hřbitovní brány z roku 1586. Interiér kaple zdobí barokní fresky.

Via Czechia – Českomoravská stezka

Vydejte se pěšky nebo na kole po zemské hranici Čech a Moravy. Přibližně 350 kilometrů dlouhá Českomoravská stezka je součástí sítě tras Via Czechia a vede souběžně s historickou hranicí mezi Královstvým Českým a Markrabstvím Moravským od Králického Sněžníku až ke Slavonicím.

Dálková pěší trasa Česká Kanada

Připravovaná pěší stezka Českou Kanadou spojí čtyři hlavní města regionu – Jindřichův Hradec, Novou Bystřici, Slavonice a Dačice. Trasa bude měřit zhruba kolem 110 kilometrů a bude rozdělená do osmi etap o délce od 11 do 18 kilometrů.

Českou Kanadou párou na obludiště i houbový park

Blíží se letní dovolené a turistům se otevírá Česká Kanada. Jihočeská turistická oblast, která se rozprostírá od hranic s Jihomoravským krajem, Vysočinou až po zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku. Oblasti dominují města Dačice, Jindřichův Hradec, Slavonice a Nová Bystřice.

Pevnostní areál Slavonice

Asi 3 km od Slavonic naleznete v lese směrem k Stálkovu Pevnostní areálu Slavonice s naučnou stezkou. Tvoří jej protipěchotní a protitankové překážky a devět rekonstruovaných objekty lehkého opevnění vz. 37. Běžně jsou přístupné dva bunkry, plně vybavené a vyzbrojené.

Cyklostezka Thayarunde - ze Slavonic do Rakouska

Celá cyklostezka Thayarunde měří celkem 111 km, přičemž 50 km je po asfaltových cestách po bývalých železničních tratích a 61 km vede po málo frekventovaných silnicích. Úsek mezi Slavonicemi a rakouským Dobersbergem vede po bývalé železniční trati a má 13 km.

Lutheránská modlitebna ve Slavonicích

Lutheránská modlitebna ze 16. století se nachází v domě čp. 517 na Horním náměstí. Místnost v 1. patře domu zdobí nástěnné malby s výjevy z Apokalypsy. Dále zde můžete uvidíte expozici starého hospodářského nářadí.

Městská věž ve Slavonicích

Přesně 176 schodů musí návštěvníci překonat, aby si mohli vychutnat pohled z vyhlídkové věže farního kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Slavonicích.

Slavonice, kdysi téměř neznámé město na hranici, dostalo přezdívku Mexiko

Dnes už se neví, kdo s tím přišel první. Po osvobození Rudou armádou tu nastala další z „kolonizací“ území. Město obývané převážně Němci, kteří tu zanechali v honosných domech veškerý majetek, z velké části obsadili noví příchozí z vnitrozemí. Najednou přišli k velkému majetku, hodně se rabovalo.

Česká Trója - zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.

Slavonické prvorepublikové opevnění bylo připraveno na nepřítele až do konce století

Hustě soustředěné tečky na mapě vyznačují rozmístění lehkého opevnění jižní hranice státu. V některých místech v několika sledech, beton byl doplněn o kulometná hnízda, překážky a záseky.

Slavonické podzemí nepřeje urostlým, v jeho chodbách mohou i uvíznout

Jihočeské Slavonice jsou právem městskou památkovou rezervací, renesanční domy na protáhlém náměstí jsou zčásti bohatě vyzdobeny freskami a sgrafity. Některé mají i klenuté průjezdy či podloubí, město je častým cílem výletu do České Kanady, jak se jihočeská oblast pro tuhé zimy nazývá.

Muzeum 20. století ve Slavonicích

Ve Slavonicích se nachází zcela nové muzeum. Muzeum najdete v přízemí barokní sýpky v ulici Jana Žižky čp. 4, je součástí Pevnostního areálu Slavonice.

Půjčovna koloběžek ve Slavonicích

Město Slavonice a jeho okolí jsou každopádně ideální lokalita jak pro aktivní odpočinek, tak i pro romanticky strávené chvíle, na které jen tak nezapomenete.