Růžová

Gloriet v Růžové zahradě zámku Děčín

Raně barokní dvoupatrová nezastřešená stavba se sochami, lvy a erby zdobí Růžovou zahradu zámku Děčín. Stěny prolamují otevřené arkády. Je přístupná po dvouramenném schodišti, z horní terasy přímým schodištěm. Autorem sochařské výzdoby je A. F. Kitzinger.

Koupací biotop Nový Svět u Arnoltic

Biotop Nový Svět vznikl v roce 2019 na místě původního zchátralého koupaliště. Nachází se uprostřed údolí mezi obcemi Bynovec, Arnoltice a Růžová a jeho voda je díky čističce krásně průzračná.

Trochu mimozemská Růženka ukazuje krásy nejen Česko-saského Švýcarska

Rozhlednovou královnou krásy Růženka nebude. Vypadá spíš jako mimozemšťan nebo Baba Jaga. Přesto šestimetrový betonový špunt vyhrál v anketě o nejhezčí rozhlednu roku 2018. Stojí na Pasteveckém vrchu nad obcí Růžová na Děčínsku, shlíží na ni Růžový vrch, pojmenování Růženka tedy bylo nasnadě.

Trochu mimozemská Růženka ukazuje krásy nejen Česko-saského Švýcarska

Rozhlednovou královnou krásy Růženka nebude. Vypadá spíš jako mimozemšťan nebo Baba Jaga. Přesto šestimetrový betonový špunt vyhrál v anketě o nejhezčí rozhlednu roku 2018. Stojí na Pasteveckém vrchu nad obcí Růžová na Děčínsku, shlíží na ni Růžový vrch, pojmenování Růženka tedy bylo nasnadě.

V Českém Švýcarsku se otevřela netypická rozhledna Růženka

V Českém Švýcarsku se v sobotu otevřela netypická vyhlídka. Stavba, na jejíž vznik přispěli místní ve veřejné sbírce, připomíná návrh Kaplického Národní knihovny. Tvar vyhlídky v obci Růžová na Děčínsku byl přitom navržen před publikováním „chobotnice” významného architekta.

Růžová hora u Pece pod Sněžkou

Výrazný plochý vrchol se nachází asi 2,5 km severně od Pece pod Sněžkou. Jedná se o svorový suk ve tvaru krátkého hřbetu s plochým temenem. Západní svah se skalními útvary prudce spadá do Obřího dolu (převýšení 400 m).

Petřínská stezka u obce Růžová

V roce 2017 vznikla u Růžové v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce nová naučná stezka na místní vrch Petřín.

Pastevní vrch u Růžové – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. M.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–07.

Krkonoše na běžkách - z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

V Krkonoších vede spousta hezkých lyžařských běžeckých tras pro milovníky tohoto sportu. Po jedné takové se můžete vysat krásnou horskou krajinou z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou. Náročnější trasa měří 24 km.

Kam o víkendu s dětmi: Rozlučte se s létem v indiánské osadě, vyrobte si vlastní svíčku

Prázdniny utekly jako voda a za pár dní děti opět usednou do školních lavic. Pokud jim chcete závěr léta zpříjemnit, můžete s nimi navštívit například Svíčkárnu Rodas v Olomouci, kde si s nimi můžete svíčku vyrobit. Nebo zavítejte do vesničky Rosehill v Růžové u Děčína, kde se s prázdninami rozloučí ve velkolepém indiánském stylu.

Chodníky naboso v obci Růžová

Chodníky naboso v Růžové vznikly jako součást bylinkové mýdlárny Rubens a mají stejné myšlenkové naladění. Vytvořením chodníků naboso chtěli v mýdlárně navázat na naše prapra, kteří chodili běžně bosky a dopřát tak lidem návrat „k normálnu".

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Růžova zahrada Konopiště

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900.

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka (432 m n. M.) se nachází v Růžovém hřebeni nedaleko Děčína nad údolím Labe a poskytuje pohled na Růžový hřeben, Děčínský Sněžník a Velký Zschirstein.

Bílou paní na Rožmberku prý naposledy viděla za války mladá Němka

Otevřený i v zimě láká jeden z nejkrásnějších hradů, podle historika a hradologa Augusta Sedláčka dokonce nejhezčí, k návštěvě. Dvojhradí na Růžové hoře, která dala jméno Rožmberkům, slavnému a mocnému českému rodu, se tyčí na útesu nad Vltavou asi od roku 1240.