Tipy na výlety v obci Průhonice

Wachhaus v Průhonickém parku

Strážní domek Wachhaus je zakreslen v mapě stabilního katastru již v roce 1841. Stál nad údolím potoka Botič v době, kdy ještě neexistoval rybník Bořín, a sloužil Spolku pobotičských mlynářů. Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca koupil rybník Bořín a připojil ho k parku v roce 1904.

Česká chaloupka v Průhonickém parku

Česká chaloupka se nachází poblíž vstupu „Hájovna“. Byla postavena pro Národopisnou výstavu českoslovanskou (1895) a do parku byla převezena zakladatelem parku Arnoštem Emanuelem Silva-Taroucou.

Rybárna v Průhonickém parku

Rybárna se nachází poblíž zámku u Sádkového rybníčku. Původně sloužila jako zázemí pro rybniční hospodářství v parku. V roce 2022 ji bylo nutné zbourat, následně byla postavena replika dle dobových fotografií. Navštívit zde můžete dvě zajímavé expozice.

Průhonický park rozkvétá, návštěvníkům nabídne i Vinnou stezku

Park u zámku v Průhonicích nedaleko Prahy zaplavují barvy jarních květů a podle botaniků je zanedlouho doplní i odstíny tisíců rododendronů. V těchto dnech nabízejí podívanou rozkvetlé koniklece, mochny, sasanky či prvosenky.

Pohádkové Průhonice nabízejí přírodní všehochuť

Klid, pohoda, nádherná příroda zvláště na jaře plná květů všech barev. Na vodní hladině rybníka se zrcadlící romantický zámek, který známe z oblíbených pohádek. To jsou Průhonice, velká obec na Botiči na okraji Prahy v blízkosti dálnice D1.

Průhonický Stonehenge

Dendrologická zahrada v Průhonicích skrývá nejedna tajemství. Jedním z nich je i místní "Stonehenge".

Pivoňkova vyhlídka v Průhonickém parku

Pohled přes Sádkový rybník v Průhonickém parku prodlužuje tzv. Pivoňková vyhlídka. Je jedním z lučních průhledů, které představují důležitý architektonický prvek Průhonického parku. Vyhlídka je součástí prvního vycházkového okruhu.

Botanická zahrada na Chotobuzi v Průhonickém parku

Botanická zahrada se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje pouze se na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.

Průhonický park nabízí zážitek i v čase pozlacených stromů a keřů

Říká se, že nejpříhodnější dobou k návštěvě Průhonického parku je jaro, když jsou rozkvetlé rododenrony. Kdo ale park navštívil na podzim, určitě bude s tímto názorem polemizovat. Pozlacené stromy a keře na loukách i svazích kolem údolí s vodními plochami totiž poskytnou neopakovatelné zážitky.

Kostel Narození Panny Marie v Průhonicích

Románsko-gotický kostel Narození Panny Marie v Průhonicích se nachází v zámeckém areálu. Kostel byl postavený koncem 12. století současně s románskou tvrzí.

Taroucafe - kavárna v průhonickém zámku

Kavárna na zámku v Průhonicích nabízí lahodnou italskou kávu, čaje a čokoládu Manuel. Všechny kávy zde navíc rádi připraví v bezkofeinové verzi nebo se sójovým mlékem.

Bazén se slanou vodou Club hotelu Praha v Průhonicích

V Club Hotelu Praha - Průhonice na okraji Prahy, najdete relaxační bazén se slanou vodou a protiproudem o rozměrech 6 x 12 metrů. Maximální hloubka je zde 140 cm, voda dosahuje 29°C.

Zámek Průhonice - neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů JV od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park - dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele zdejšího parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Tipy na víkend: Letovice lákají na 2222 portrétů, Průhonice na sbírku hodin

Tento víkend si přichystal hned několik vinných degustací a bezpočet jarmarků i trhů. Zajít ale můžete také na výstavu desítek historických hodin nebo motorových veteránů. Příležitost k výletům nabízejí celodenně otevřené hrady a zámky po celé České republice.

Průhonický park a zámek přímo vybízí k podzimní procházce

Kam vyrazit na procházku? Jednou z možností v této roční době je vydat se do Průhonického parku - na podzim doslova hýří barvami.