Pravčice

Vyhlídková plošina na Mlýnské cestě

Novou vyhlídkovou plošinu naleznou pěší turisté na Mlýnské cestě, která je jedinou schůdnou stezkou z Pravčické brány na Meznou. Je zde nainstalovaný dalekohled a než požářiště znovu zaroste, bude odtud vidět do daleka.

Pravčická brána je jedinečná, ale České Švýcarsko je plné dalších krásných míst

Jedinečnost skalního města České Švýcarsko, pokračující na saské straně dalšími stěnami, nikdy neomrzí. Návštěvníky nejvíce přitahují splavné Soutěsky a jedinečný skalní most Pravčická brána. Negativem je asijské tržiště ve Hřensku. Podobnou „atrakci“ by asi jinde u hranic národního parku netrpěli.

Skalní brána u Ralska

Necelý půl kilometr od Psího kostela se nachází Skalní brána. Je zhruba 4 metry vysoká a stejně tak i široká. Vypadá jako miniatura Pravčické brány.

Pravčická brána je oknem do chrámu přírody

Můžete tudy jít tisíckrát, pokaždé uvidíte něco nového, něco čeho jste si při předchozím putování nevšimli. Jinak pohozený stín na skále, zbarvení stromů, kořeny. České Švýcarsko nikdy nezevšední, příroda si tu vytvořila své svatyně, chrámy, posvátná místa. Vliv člověka splynul v symbióze s okolím.

Lesní zážitkový areál na Mezní Louce

Lesní zážitkový areál je na Mezní Louce vznikl v blízkosti největšího skalního mostu Evropy, Pravčické brány, jejíž dřevěný model je jedním z hlavních lákadel areálu. Mimo to je k dispozici dalších sedm herních prvků.

Pyšná princezna se procházela poblíž hradu Šaunštejn i malé Pravčické brány

Když se řekne Českosaské Švýcarsko, každému se pravděpodobně vybaví Pravčická brána, Hřensko či soutěsky říčky Kamenice. Národní park České Švýcarsko však nabízí mnohem více zajímavých míst i v méně známých lokalitách.

Na Mezní Louce se pro turisty otevřela nová úschovna jízdních kol

Na Mezní Louce na Děčínsku mají cykloturisté k dispozici novou úschovnu jízdních kol, zřídila ji správa národního parku České Švýcarsko. Turisté odsud často míří na Pravčickou bránu nebo do soutěsek Kamenice, kam cyklisté na kolech nesmějí.

Muzeum zemědělské techniky v Pravčicích

Nové zemědělské muzeum vzniklo v Pravčicích na Kroměřížsku. Představuje staré zemědělské stroje pocházející od 18. století do současnosti i dějiny šlechtitelství. Muzeum vybudoval selský rod Netopilů.

Naučná stezka Okolím Hřenska - to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Gabrielina stezka - nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.