Hrady ve městě Poděbrady

Hrad Litice byl pro Jiřího z Poděbrad jeho „Karlštejnem“

Hraniční hvozdy byly neprostupné, zároveň ale lákaly kořistníky k loupeživým výpravám do nitra přemyslovských Čech. Aby tomu panovník zamezil, přenechal na konci 13. století území Půticům, kteří byli odnoží jihočeských Drslaviců. Ti osidlovali především západní a jihozápadní část království, ale po domluvě s králem jich část přesídlila.

Nový hrad: pevnost, kterou Korvín pobořil svému tchánovi Jiřímu z Poděbrad

Obrazně řečeno. Hrad patřil Poděbradovu příznivci Tunklovi. Ruina jednoho z největších moravských hradů Furchtenbergu / Nového hradu se ukrývá na vysokém ostrohu nad řekou Moravou. Smíšený les nedaleko Hanušovic zakrývá výhled na hrad, který rozvrátilo v 15. století vojsko krále Matyáše Korvína.

Komu patřila zazděná kostra ve sklepení mohutného slezského hradu Vikštejn?

Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.

Tipy na víkend: Zajděte na půlnoční mši, poslechněte si vánoční melodie

Očekávané Vánoce jsou již za dveřmi. V neděli tu konečně máme Štědrý den – o půlnoci můžete vyrazit na půlnoční mši, třeba do katedrály sv. Víta na Pražském hradě nebo na náměstí v Poděbradech. Vánoční skladby si můžete přijít poslechnout na zámek Hluboká nad Vltavou i na hrad Valdštejn.

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína

Volfštejn patří mezi nejstarší hrady na Tachovsku. Jedná se o jeden z mála dispozičně zachovaných románsko-gotických hradů nenarušených pozdějšími přestavbami. Ve 2. pol. 15. století ztratil hrad na významu. Zanikl roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad.

Nedobytné Litice měly být Karlštejnem Jiříka z Poděbrad

Řídce osídlený prales severovýchodních Čech potřebovali Přemyslovci mít pod kontrolou. Jihočeští Drslavici zde na popud krále vybudovali a drželi opěrné hrady na hranicích království. Litice, o nichž je zmínka roku 1304, byly jedním z nejmocnějších, doplňoval ji Potštejn.

Strážnice, přepevný hrad, kde Poděbrad vnutil Korvínovi svou dceru

Stával tu kdysi vodní hrad, pevnost protiuherská, protiturecká i protihusitská. Strážil příchod na Moravu z jihu, odtud i jméno obce. Do novorenesanční podoby s rozsáhlým parkem ho nechali v 19. století přebudovat Mangisové. Roku 1458 tu Poděbrad hrozil Korvínovi, pak mu dal dceru za ženu.

Na Kunštátu asi vymyslel král Jiří z Poděbrad svou evropskou unii

Kunštátský zámek vstoupil do sezóny heslem Kolébka sjednocené Evropy. Zámek má smůlu, že leží stranou hlavních turistických tahů. Kdysi hrad moravského rodu, který nebyl nejbohatší, ale okolnostmi na domácí politické scéně se stal jedním z nejdůležitější. Jiří z Poděbrad tu možná vymyslel svou Evropu.

Statek Prak u Českého Šternberka

Statek Prak se nachází v blízkosti Českého Šternberka v místě, z nějž vojska krále Jiříka z Poděbrad ostřelovala tento známý středočeský hrad dobývacími praky. Statek je po rekonstrukci a je zde vedeno ekologické hospodářství.

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník je umístěn do nejstarších a jediných veřejnosti přístupných prostor Zámku Poděbrady, bývalého středověkého hradu, do jižního křídla, v němž předkové Jiřího, páni z Kunštátu vybudovali hradní kapli. V expozici jsou vystaveny kopie řady dokumentů, které mají vztah k Jiřího době.

Hostýnské vrchy zvou turisty i k návštěvě hradu Obřany

Hostýnské vrchy nepatří k velkým pohořím, ale turistům nabízejí řadu zajímavých míst, která stojí za zhlédnutí. Jedním z nich je zřícenina hradu Obřany, jehož historie je spojena s moravským šlechtickým rodem pánů z Kunštátu a Poděbrad.

Okres Nymburk

Loučeň Poděbrady