Plzeň

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte Den otců, vyrazte na pohádkové hrady

Na nadcházející neděli připadá Den otců. Tento svátek není sice tolik rozšířený, jako Den matek, ale i tak si pomalu získává popularitu. Na jeho oslavy můžete s ratolestmi vyrazit do Plzně nebo Brna, kde je připraven speciální program. Ve znamení pohádek se odehraje zase program na některých hradech, třeba na Točníku, kde návštěvníky potěší kejklíři a rytíři.

Tipy na víkend: Otestujte svou vytrvalost na extrémním závodu nebo půlmaratonu

Za kulturou, gastronomií i sportem můžete vyrazit o prvním červnovém víkendu. V Litoměřicích se koná tradiční Litoměřický hrozen, výstava zaměřená na víno, ve Zlíně soutěž ve vaření guláše. Kulturu zastupuje festival, který v sobotu začíná v Kutné Hoře, ale také večerní prohlídky Plzně. Hojně jsou o víkendu zastoupeny i sportovní akce. Na své si přijdou milovníci běhu, cyklistiky, ale i extrémního závodu, který se koná v Ostravě.

Tipy na víkend: Na Moravu za vínem, k Plzni za japonskou kulturou

Poslední květnový víkend nabízí velmi pestrý výběr akcí. Na Moravě se uskuteční tradiční den otevřených sklepů, který bude tentokrát spíše v komorním duchu. Do Plzeňského kraje mohou vyrazit ti, kteří se zajímají o japonskou kulturu a bonsaje, v Sezimově Ústí bude otevřena letní vila prezidenta Edvarda Beneše. V Ostravě si zase ženy mohou vychutnat závod, kam nesmí žádný muž.

Kolínská židovská obec bývala po Praze druhou nejvýznamnější, dokládají to četné památky

Silné židovské osídlení patří mezi významné skutečnosti v historii Kolína, a to již v první polovině 14. století. Toto původně asi neveliké osídlení časem nabývalo rychle na významu. Po vyhnání Židů z Plzně (1504) se kolínská židovská obec stala po Praze druhou nejvýznamnější.

V Plzni byly zahájeny noční prohlídky z výšky šedesáti metrů

Plzeň jako na dlani ve dne? Žádný problém. Ale co v noci? I to je možné, pokud seženete včas vstupenky.

Tipy na víkend: Ochutnejte pojízdnou kuchyni, navštivte festival Kolem světa

Jaro je za rohem a trávit víkendy doma už začíná být pomalu nuda. Tak proč nevyrazit třeba na festival food trucků a neochutnat nějakou dobrotu? Pokud vás lákají dálavy, nenechte si ujít cestovatelský festival Kolem světa. Tento týden se koná také celá řada akcí spojených s vínem, a to nejen na Moravě, ale třeba i v Českých Budějovicích. V Plzni zase můžete vyrazit na výšlap.

Kam o víkendu s dětmi: Kochejte se ledovou zoo, vymalujte si mandalu

Konec února je věnován především masopustům. Na ty můžete zavítat jak v Praze, tak v několika dalších krajích. Pokud vás ovšem lákají jiné akce, vypravte se třeba do Plzně do ledové zoo nebo na oslavu narozenin hradu Červený újezd. Pokud se chcete věnovat s dětmi něčemu relaxačnímu, zamiřte do Náchoda, kde si budete moci společně vytvořit a vymalovat mandalu.

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka - později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů - Jiřího Trnky.

Supa Supa - polévkárna v Plzni

Město Plzeň se může pochlubit prvním podnikem svého druhu. Jedná se o polévkové bistro, které nabízí široké spektrum pokrmů. A to jak tradičních českých, tak i s nádechem exotiky.

Tipy na víkend: Svatý Martin láká na husu, Plzeň na čokoládu

V pátek přijde Martin na bílém koni. Kromě pravděpodobnosti prvního sněhu to ovšem znamená také tradiční svatomartinské slavnosti, které se konají na nejrůznějších místech republiky. Ochutnejte husy či mladá vína, pokud dostanete chuť spíše na sladší pochutiny, vyrazte do Plzně na festival čokolády.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte si řemesla, vyrazte na průvod

Druhý listopadový víkend se odehrává ve znamení svatého Martina a tradičních řemesel. Bednářské řemeslo si vyzkoušejte v Plzni, v Lindavě zase to sklářské. Ke svatomartinským slavnostem se pojí také průvody se světýlky, na jeden takový se můžete vydat třeba do Blanska.

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.