Pardubický kraj

Kolostezky – lesní cyklo okruhy na Choceňsku

Celý systém vás sice v maximální možné míře drží v lese, mimo silniční provoz, nicméně se dostáváte i do těsné blízkosti okolních obcí a měst, ve kterých najdete bohaté možnosti občerstvení a místních zajímavostí.

Hřbitovní kaple v Neratově

Kaplička je nejstaší památkou, která se vztahuje k počátkům poutnického ruchu v Neratově. Jde vlastně o presbytář (kněžiště) původního kostela, který kdysi dávno v Neratově stával.

Vodní naučná stezka ve Veselí

Naučná vodní stezka kolem Veselského rybníka ukazuje, jak je voda v krajině důležitá.

Na procházce (nejen) loutkářskou Chrudimí

Starobylá Chrudim se ve druhém pádu může skloňovat Chrudimi i Chrudimě. Je jedno, jaký tvar zvolíme, historické části města prohlášené za památkovou rezervaci to nikterak neuškodí.

Kostel svatého Václava v Dolním Čepí

Unikátní kostel svatého Václava v malé vesničce je vystavěn ještě v čistě románském slohu, s hranolovým kněžištěm, ukončeným půlkruhovou apsidou.

Třešňový sad na Červeňáku v Pardubicích

Třešňový sad v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích prošel proměnou. Z lokality byly odstraněny náletové dřeviny, okolí bylo upraveno a ošetření se dočkaly i zdejší staré třešňové stromy.

Nejdelší visutý most pro pěší na světě se otevírá veřejnosti

V pátek 13. května se v areálu Dolní Morava otevírá nejdelší visutá lávka pro pěší na světě. Je dlouhá 721 metrů, jak napovídá i její název Sky Bridge 721. První odvážlivci se po jednosměrném mostě projdou v 10 hodin dopoledne, zpět k nástupnímu místu je přivede naučná stezka věnovaná místní přírodě a historii.

Cyklostezka z Lanškrouna do Sázavy

Cyklostezka Lanškroun – Sázava je dlouhá přibližně 1,5 km a její výhodou je to, že cyklistům i pěším poskytuje bezpečnou cestu, která je navíc i osvětlená.

Cyklostezka z Poličky k Masokombinátu

Cyklostezka měřící 2 km byla dokončena v roce 2021. Vede od Starohradské ulice v Poličce k místnímu Masokombinátu.

Obora Vysoké Chvojno

Obora (zoo koutek) ve Vysokém Chvojně se rozkládá na ploše 6 hektarů. Vznikla v letech 2008-2009. Spatříte zde zástupce spárkaté zvěře z okolí Holic jako například jeleny, srnky, muflony nebo daňky.

Moravská Třebová bude mít expozici ve věži

Rozšíření hlavní prohlídkové trasy čeká na návštěvníky zámku v Moravské Třebové na Svitavsku. V pátek zde bude otevřena nová expozice v zámecké věži zaměřená na působení jednoho z nejvýznamnějších moravských šlechticů své doby Ladislava Velena ze Žerotína.

Svijanský zámek zve na koupel v pivních lázních

Horkou lázeň ve vířivých dubových vanách s vodou obohacenou o pivovarské kvasnice, slad a chmel si budou moci nově dopřát návštěvníci zámku ve Svijanech na Liberecku. Původně zchátralá památka prošla v minulé dekádě nákladnou rekonstrukcí. Nově teď zámek, o který se stará sousední pivovar, otevře i lázně, pochopitelně pivní.

Zámek v Rájci nad Svitavou se otevírá s výstavou kamélií

Základní prohlídkový okruh zámku Rájec nad Svitavou na Blanensku se v pátek mimořádně otevře pro návštěvníky. Důvodem je výstava kamélií nazvaná Kamélie a slavnosti života. Koná se po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru.

Na zámku v Rájci kvete největší sbírka kamélií

Po loňské pauze vynucené pandemií koronaviru se ve středu návštěvníkům otevřely skleníky zámku Rájec nad Svitavou s kvetoucími kaméliemi. Podle kastelánky Zdeňky Kalové jde o největší sbírku těchto květin v Česku, tvoří ji asi 400 odrůd, některé keře jsou desítky let staré.

Po stopách golema, ochránce pražských Židů

Golemovu podobu máme nejvíce spjatou z filmů Císařův pekař a Pekařův císař, kde byl jeho autorem sochař Jaroslav Horejc. Pro nejmenší celý příběh golema hezky ztvárnila Lucie Seifertová v knize Tajemný Golem. Vydejme se po stopách jedné z nejznámějších pražských pověstí ve snaze zjistit, kde by mohly být pozůstatky této mytické bytosti uschovány.