Okres Žďár nad Sázavou

Dědkovská hora

Dědkovská hora je výrazný vrchol Bohdalovska nápadný zejména z jižní strany, tím je nepřehlédnutelná při cestování po dálnici z Brna do Prahy.

Muzeum retro panenek v Bobrové na Žďársku

Muzeum panenek v Bobrové vás zve do společnosti více než tisíc kusů panenek. Co exponát, to zajímavý kousek s příběhem, který vypráví zájemcům majitelka muzea. Nedílnou součástí výstavy jsou i kočárky a další retro hračky.

Francouzský kámen u České Rudolce

Romantické zastavení na stezce mezi vodní pilou Penikov a Českým Rudolcem je upomínkou na pány českorudoleckého panství, kteří romanticky udržovali rozsáhlé území kolem Českého Rudolce.

Kostel sv. Šimona a Judy ve Strážku

Kostel sv. Šimona a Judy ve Strážku byl původně vystavěn pro nekatolíky v 17. století.

Tipy na víkend: Vyberte nejlepší štrúdl, vyrazte na běžkařský závod

Zima je sice ospalým obdobím, pokud však nechcete zanevřít na pohyb, můžete vyrazit na několik sportovních akcí. Například na běžkařský závod Noční stopa Valachy, který se koná za tmy jen s čelovkami. V Orlických horách je připraven závod pro skialpinisty. Na své si ovšem přijdou i milovníci jídla, kteří mohou vyrazit třeba na ochutnávku štrúdlů do Sezimova Ústí nebo do Bystřice nad Pernštejnem na Uzené slavnosti.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Černvíru

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který patří mezi nejpozoruhodnější stavební památky v České republice. Stojí na nejužší severní části skalního ostrohu nad řekou Svratkou.

Balonový zámek Radešín

Zámek je svými počátky i převážnou částí své existence svázán s cisterciáckým klášterem ve Žďáru nad Sázavou. Byl založen ve 2. polovině 13. století jako klášterní hospodářský dvůr.

Weinbergerova vila ve Znojmě

Židovský továrník Alfred Weinberger vybudoval po roce 1882 v prostoru za znojemským nádražím prosperující kožedělný podnik. Volných stavebních pozemků na tehdejší Wilsonově (dnes Rudoleckého) ulici u nádraží využili roku 1926 ke stavbě dvou obytných rezidencí.

Zkamenělý zámek ve Žďárských vrších

Mohutný skalní útvar nedaleko obce Svratka ve Žďárských vrších na Vysočině je od roku 1977 chráněn jako přírodní památka. Archeologický výzkum prokázal neolitické a slovanské osídlení, z nichž jsou dosud patrné pozůstatky dvojitého valu. Ve 13. století zde pravděpodobně stával i dřevěný hrádek.

Vyhlídka Hraběcí stolek

Vyhlídka se nachází na skále nad meandrem řeky Svratky a je tady jeden z nejkrásnějších pohledů do údolí.

Pomníček posledního vlka z Vysočiny

Nedaleko osady Koníkov u Nového Města na Moravě zastřelil v roce 1830 místní lesník vlka. Ten bývá často označován jako poslední vlk, který se objevil na Českomoravské vrchovině. Vycpanina tohoto vlka je nyní vystavena na hradě Pernštejn. Památník je v těsném sousedství přírodní památky Vlčí kámen.

Klasicistní zámek Dolní Rožínka

Renesanční zámek vznikl přestavbou tvrze v 16. století. V letech 1781-89 jej nechal Jan Nepomuk klasicistně upravit.

Umělá zřícenina kaple Jivina u Dolní Rožínky

Les Jivina u Dolní Rožínky na Bystřicku ukrývá ve svém nitru umělou zříceninu kaple. Stavbu tam nechal vybudovat v letech 1781 až 1789 Jan Nepomuk hrabě Mitrovský.

Zámek Mitrov

Na okraji vesničky Mitrova u Strážku naleznete zámek založený v roce 1779 Josefem Toussaintem.

Zřícenina hradu Bukov - Lísek

Hrad Bukov (někdy zvaný také Lísek) patří k nejstarším šlechtickým hradům na Moravě.